I. ALL STATES

 

AFGHANISTAN

 

H.E. Mr. Hedayat Amin ARSALA, Vice-President of Afghanistan

 

Representatives:

 

H.E. Mrs. Habiba SARABI, Minister for Women’s Affairs

Mr. Pir Mohammad AZIZI, Deputy Minister for Irrigation and Environment

Mr. Adib FARHADI, Director, Economic Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Obaidullah SAFI, Consul, Cape Town, South Africa

 

ALBANIA

 

H.E. Mr. Fatos NANO, Prime Minister of the Republic of Albania

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Blendi KLOSI, Minister of State

Mrs.Tatjana HEMA, Deputy Minister for Environment

Mr. Dritan SHAMO, Deputy Minister for Finance

Mr. Agim ISAKU, Adviser to the Prime Minister

Mr. Zef PRECI, Adviser to the President

Mr. Lorenc XHAFERRAJ, Desk officer Minister for Environment

Sir. Nicholas ROSE Hon. Consul General, Head of Mission in South Africa

Mr. Sam MATTOCK, Assistant to the Consul General

 

ALGERIA

 

S.E.M. Abdelaziz BOUTEFLIKA, Président de la Républic Algérienne Démocratique et Populaire

 

Representatives:

 

S.E.M. Abdelaziz BELKHADEM, Ministre d’Etat, Ministre des Affaires étrangères

S.E.M Chakib KHELIL, Ministre de l’Energie et de Mines

S.E.M. Cherif RAHMANI, Ministre de l’Environnement et de l’Aménagement du Territoire

S.E.M. M Abdelkader MESSAHEL, Ministre délégué auprès du Ministre d’Etat,

Ministre des Affaires Etrangères, chargé des Affaires Africaines

M Abdellatif RAHAL, Conseiller Diplomatique auprès de M. le Président de la République

M Abdellatif BENACHENHOU, Conseiller auprès de M. le Président de la République

M Mohamed BENAMAR ZERHOUNI, Conseiller auprès de M. le Président de la République

M. Hachemi DJIAR, Counseiller auprès de M. le Président de la République

S.E.M Abdellah BAALI, Ambassadeur Extroardinaire ef Plénipotentiaire, Représentant Permanent, auprès des Nations Unies

Mme Fatiha SELMANE, Ambassadeur d’Algérie à Prétoria (Afrique du Sud)

M Amar BELHIMER, Directeur Général des Relations multilatérales par interim Ministrere des Affairs étrangères

M Rachid MARIF, Conseiller auprès de M. le Président de la République, Directeur Général du Protocole

M Said BOUTEFLIKA, Conseiller auprès de M. le Président de la République

M Mustapha BOUTEFLIKA, Conseiller auprès de M. le Président de la République, Mèdecin spècialiste

M. Abdelmalek KERKEB, Conseiller auprès de M. le Président de la République,

Directeur Général de la Sècuritè et de la Protection Présidentielles

M. Mostefa ABDELATIF, Protocole de la Présidence de la République

M. Salah MOHAMDIOUA, Protocole de la Présidence de la République

M. Mohamed EL Amine DJAFRI, Protocole de la Présidence de la République

M. Farouk BELKESSA, Protocole de la Présidence de la République

M. Abderraouf ZAIDI, Protocole de la Présidence de la République

M. Toufik RIGUET, Protocole de la Présidence de la République

 

ANDORRA

 

Representatives:

 

H.E. Mrs Olga ADELLACH, Minister for Agriculture and Environment, Vice-Chairperson of the Delegation

Mr. Toni Zamora, Chief of Protocol

Mr. Jaume GAYTÀN, Director Multilateral Affairs and Development Cooperation

Ms. Patricia QUILLACQ, Legal Adviser, Ministry of Agriculture and Environment

 

ANGOLA

 

Representatives:

 

H.E. Dr. Joao Bernardo de MIRANDA, Minister for Foreign Affairs, Chairman of the Delegation

H.E. Mrs. Ana Dias LOURENCO, Minister for Planning

H.E. Mrs. Maria de Fatima JARDIM, Minister for Fisheries and Environment

H.E. Mr. Gilberto LUTUKUTA, Minister for Agriculture and Rural Development

H.E. Mrs. Albertina HAMUKUAIA, Minister for Health

Mr. Severim de MORAIS, Deputy Minister for Planning

H.E. Mr. Isaac dos Anjos, Ambassador, South Africa

Mrs. Margarida Rosa da Silva IZATA, Minister Counsellor, Permanent Mission

Mr. Pedro M. Nsingui BARROS, Minister Counsellor, Permanent Representation to UNESCO, France

Mrs. Delfina CORDEIRO, Second Secretary, Ministry of External Relations

Ms. Albertina NZUZI, Adviser, Ministry of Fisheries and Environment

Mr. Carlos dos SANTOS, Permanent Secretary of the National Commission for WSSD

Ms. Edna BALCA, Adviser, Ministry of Fisheries and Environment

Ms. Eufrazina TEODORO, Adviser, Ministry of Fisheries and Environment

Mr. Joao VINTEM, Secretary-General for Environment, Ministry of Fisheries and

Environment

Mrs. Jullane ZERQUEIRA, Adviser, Ministry of Education and Culture

Mr. Jose VICENTE, Adviser, Ministry of Health

Ms. Julleta CONDEZ, Adviser, Ministry of Fisheries and Environment

Mr. Joaquim SEBASTIAO, Adviser, Ministry of Fisheries and Environment

Mr. Kiala PIERRE, Director or International Relations, Ministry of Energy and Water

Ms. Lelica SANTOS, Adviser, Ministry of Fisheries and Environment

Mr. Lourenco Barao da COSTA, Adviser, Ministry of Fisheries and Environment

Mr. Lucas MIRANDA, Adviser, Ministry of Fisheries and Environmnet

Mr. Nkosi LUYENGE, Adviser, Ministry of Fisheries and Environment

Mrs. Maria Assis de CARVALHO, Adviser, Ministry of Social Integration

Mrs. Maria Manuela KUABA, Adviser, Ministry of Fisheries and Environment

Ms. Maria Paulina PAULO, Adviser, Ministry of Fisheries and Environment

Mr. Pedro Kiale KIALUNDA, Head of the Department for Population, Ministry of Planning

Mr. Rafael PASCOAL, Adviser, Ministry of Fisheries and Environment

Mr. Santos VIRGILIO, Adviser, Ministry of Fisheries and Environment

Mr. Tomas Pedro CAETANO, Director of the National Institute for Forests, Ministry of Agriculture and Rural Development

Ms. Antonieta COELHO, Professor at the Agostinho Neto University

Ms. Esperance COSTA, Professor at the Agostinho Neto University

Mr. Raul ARAUJO, Professor at the Agostinho Neto University

 

 ANTIGUA AND BARBUDA

 

H.E. The Hon. Lester B. BIRD, Prime Minister of Antigua and Barbuda

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Molwyn JOSEPH, Minister for Tourism and Environment

H.E. Sir Ronald SANDERS, Senior Ambassador with Ministerial Rank

H.E. Dr. John W. ASHE, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Deputy

Permanent Representative to the United Nations

Mr. Peter NURSE, Aide-de-Camp of the Prime Minister

Ms. Diann Black LAYNE, Adviser

Mr. Conrod HUNTE, Minister Counsellor, Permanent Mission

H.E. Mr. Robert VAN LIEROP, Ambassador, Adviser

 

ARGENTINA

 

S.E. Sr. Senador Nacional, Juan Carlos MAQUEDA, Vicepresidente de la Nación

 

Representatives:

 

S.E. Ministro Carlos Elias MERENSON, Secretario de Estado de Ambiente y Desarrollo, Sustentable

Sr. Raúl Alfredo ESTRADA OYUELA, Embajador, Representante Especial para Asuntos Ambientals, Internacionales

Sr. Embajador Robert Horacio MAGNACCA, Embajador de  la República en la República de Sudáfrica

Sra. Senador Nacional Mabel MULLER, Presidente de la Comisión de Recursos Naturales del Senado de la Nación

Sra. Maria Esther BONDANZA, Embajador, Directora General de Asuntos Ambientales, Ministerio de Relaciones Exteriores, Comercio Internacional y Culto

Sr. Consejero Gustavo AINCHIL, Misión Permanente, ante las Naciones Unidas

Sr. Consejero Migual Angel HILDMANN, Dirección General de Asuntos

Ambientales, Ministerio de Relaciones Exteriores, Comercio Inernacional y Culto

Sra. Licenciada Victoria LICHTSCHEIN, Directora de Fauna y Flora Silvestre de la

Secretaria de Ambiente y Desarrollo Sustentable

Sr. Ingeniero Ariel CARBAJAL, Director de Tecnologias, Procedimientos y Servicios, Ambientales de la Secretaria de Ambiente y Desarrollo Sustentable

Sr. Jorge Ricardo CALEGARI, Asesor de la Jefatura de Gabinete de Ministros

Sr. Ministro Roberto READ, Embajada en la República de Sudáfrica

Sr. Ministro Rogelio TRISTANY, Cónsul General en Johannesburgo, República de Sudáfrica

Sr. Consejero Marcelo SALVIOLO, Embajada en la República de Sudáfrica

Sra. Secretario Graciela GUTIERREZ DE PALMA, Embajada en la República de

Sudáfrica

Sr. Secretario Mauricio NINE, Dirección General de Asuntos Ambientales, Ministerio de Relaciones Exteriores, Comercio Internacional y Culto

Sra. Martha HERRERA ALEM, Asesora del Senado de la Nación

Sr. Jorge AMARFIL, Asesor del Senado de la Nación

Sr. Arquitecto Ricardo A. JILEK, Director de la Comisión de Ecologia del Senado de la Nación

Dra. Andrea BRUSCO, Asesora de la Secretaria de Ambiente y Desarrollo Sustentable

Sr. Ingenioro Juan José SALLABER, Asesor del Instituto Nacional del Agua

 

ARMENIA

 

H.E. Mr. Andranik MARGARYAN, Prime Minister of the Republic of Armenia, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Vardan AYVAZYAN, Minister for Nature Protection, Vice-Chairman of the Delegation

H.E. Mr. Vartan KHACHATRYAN, Minister for Finance and Economy

Mr. Armen MARTIROSYAN, Deputy Minister for Foreign Affairs

Mr. Gagik TADEVOSYAN, Member of Parliament

Mr. Ashot KOCHARIAN, Director of International, Organizations Department,

Ministry of Foreign Affairs

Mr. Suren OHANYAN, Director of the Urban Construction and Natural Resources Department of the Government

Ms. Anna AGHADJANIAN, Head of the UN Desk, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Gevorg HAKOBYAN, Assistant to the Prime Minster

Ms. Karine DANIELYAN, President of the Association for Sustainable Human Development

Mr. Jacque ANADALIAN, Chairperson, Armenian Community of South Africa

Ms. Janin ANADALIAN, Member, Committee of the Armenian Commuity

 

AUSTRALIA

 

Representatives:

 

H.E. The Hon. Dr. David KEMP, MP, Minister for the Environment and Heritage, Chairman of the Delegation

Mr. Peter Anthony POGGIOLI, Chief of Staff to the Minister for Environment and Heritage

Mr. Roger David Bernard BEALE, AM, Secretary, Department of Environment and Heritage

Mr. Howard Percival BAMSEY, Deputy Secretary, Department of Environment and Heritage

Mr. Mark Gordon HYMAN, Assistant Secretary, Department of Environment and Heritage

Ms. Clare Monica WALSH, Acting Director, International Multilateral Unit, Environment

Ms. Joannah LEAHY, Assistant Director, International Multilateral Unit, Environment

Mr. Philip Donald BURGESS, Director, Marine International Section, Environment

Ms. Naomi Tineke WESTERHUIS, Senior Media Officer, Environment

Mr. Neil McFARLANE, Program Officer, International Policy, AusAID

Mr. Peter Lloyd VERSEGI, Acting Assistant Director, General Corporate Policy,

AusAID

Mr. Robert Richard ALDERSON, Head of Division, Energy and Environment Division, Department of Industry, Tourism and Resources

Mr. Ian Gordon CRONSHAW, Assistant Secretary, Domestic Energy Policy Branch, Department of Industry, Tourism and Resources

Mr. Ross Kenneth DALTON, General Manager, Natural Resource Management Policy, Agriculture, Fisheries, Forestry

Mr. Bernard Steven WONDER, Deputy Secretary, Agriculture, Fisheries and Forestry

Mr. John Alexander PRITCHARD, Executive Director, Policy and Research, Australian Local Government Association

Mr. Ian Newton WILCOCK, High Commission to South Africa

Mr. David Anthony HALLETT, Counsellor, High Commission, South Africa

Mr. Balakrishnan CHETTUR, Second Secretary, High Commission, South Africa

Ms. Andrea REGAN, Third Secretary, High Commission, South Africa

Mr. Timothy James Cuming HUGGINS, Third Secretary, High Commission, South Africa

Ms. Lisa COOKE, Assistant, High Commission, South Africa

Mr. Brian Leslie GARRINGTON, First Secretary, High Commission, South Africa

Mr. Guy O’BRIAN, Second Secretary, Permanent Mission

Mr. Paul Anthony TRUSHELL, Executive Officer, WTO Trade Law Branch, Department of Foreign Affaires and Trade

Mr. Ravi Pishu KEWALRAM, Director, WTO Trade Law Branch, Department of Foreign Affaires and Trade

Mr. Bruce Charles GOSPER, First Assistant Secretary, Office of Trade Negotiations, Department of Foreign Affaires and Trade

Ms. Frances Mary LISSON, Director, Trade Policy Issues and Industrial Branch, Department of Foreign Affaires and Trade

Mr. William WILLIAMS, Counsellor, High Commission, South Africa

Ms. Lisa Kim FILIPETTO, Assistant Secretary, WTO Trade Law Branch, Department of Foreign Affaires and Trade

H.E. Christopher John LANGMAN, Ambassador, Environment Branch, Department of Foreign Affaires and Trade

Mr. Peter Maxwell HEYWARD, Assistant Secretary, Environment Branch, Department of Foreign Affaires and Trade

Ms. Julie-Ann GUIVARRA, Executive Officer, Environment Branch, Department of Foreign Affaires and Trade

Ms. Ruth Elizabeth DEWSBURY, Director, Public Relations Section, Environment

Ms. Kerry Jayn SMITH, Acting Assistant Secretary, Sustainable Industries Branch, Environment

Ms. Sarah Monique BLOUSTEIN, Senior Policy Officer, Environment

Mr. Paul David PURDON, Policy Officer, International Multilateral Unit, Environment

Ms. Mahani Nicola Bayliss SMITH, Policy Officer, Environment

Ms. Juanona BENNETT, Counsellor, AusAID, High Commission, South Africa

Prof. Joseph Thomas BAKER, Commissioner for the Environment

Mr. Michael WILLIAMSON, Chairman, Environment Business, Australia

Ms. Maggie Christina HINE, Policy Officer, Department of Environment and

Heritage

Mr. Alan Fred WU, Youth Delegate

Mr. Peter William HENDY, CEO

Miranda Ruth BROWN

Mark PATERSON

Malcolm Hope FARROW

Douglas William PITTARD

Kelvin John THOMSON

Ian Burton WOOD

Mitchell Harry HOOKE

Shane Stephen RATTENBURY

Nicola Louise DAVIES

Grant Edward HILL

Norma Lynn MASON

Bruce LLOYED

Judith Mary EDWARDS

William WOOD

Chloe MUNRO

Terrence William HARPER

 

AUSTRIA

 

Representatives:

 

H.E. Ms. Benita FERRERO-WALDNER, Federal Minister for Foreign Affairs, Chairperson of the Delegation

H.E. Mr. Wilhelm MOLTERER, Federal Minister for Agriculture, Forestry, Environment and Water Management, Vice-Chairman of the Delegation

Mr. Werner WUTSCHER, Federal Ministry of Agriculture, Forestry, Environment and Water Management

Mr. Werner DRUML, Federal Ministry of Foreign Affairs

Mr. Manfred SCHNEIDER, Federal Ministry of Agriculture, Forestry, Environment and Water Management

Mr. Enno GROSSENDORFER, Federal Chancellery

Ms. Lilly SUCHARIPA, Federal Ministry of Agriculture, Forestry, Environment and Water Management

Ms. Aloisia WÖRGETTER, Federal Ministry of Foreign Affairs

Ms. Elisabeth KÖGLER, Permanent Mission, New York

Mr. Klaus KÖGLER, Permanent Mission to the European Union, Brussels

Ms. Elfriede-Anna MORE, Federal Ministry of Agriculture, Forestry, Environment and Water Management

Mr. Raimund MAGIS, Federal Ministry of Foreign Affairs

H.E. Mr. Kurt SPALLINGER, Ambassador, Embassy Pretoria

Ms. Caroline GUDNENUS, Embassy, Pretoria

Mr. Manfred BANHOLZER, Embassy, Pretoria

Mr. Michael FRIEDL, Embassy, Pretoria

Mr. Sigmund NEMETI, Embassy, Pretoria

Mr. Gerhard FALLENT, Member of Parliament

Ms. Karin HAKL, Member of Parliament

Ms. Inge JÄGER, Member of Parliament

Ms. Gabriele MOSER, Member of Parliament

Mr. Georg LENNKH, Federal Ministry of Foreign Affairs

Mr. Johannes PETERLIK, Federal Ministry of Foreign Affairs

Mr. Andreas LIEBMANN, Federal Ministry of Foreign Affairs

Mr. Werner BRANDSTETTER, Federal Ministry of Foreign Affairs

Mr. Hans KORDIK, Federal Ministry of Agriculture, Forestry, Environment and

Water Management

Mr. Daniel KAPP, Federal Ministry of Agriculture, Forestry, Environment and Water Management

Mr. Stefan HÖDL, Federal Ministry of Agriculture, Forestry, Environment and Water Management

Mr. Bernhard HOLZNER, Federal Ministry of Foreign Affairs

Mr. Wilhelm AUTISHCER, Austrian Business Council for Sustainable Development

Mr. Gerald DICK, WWF, Adviser

Mr. Herwig DÜRR, Federal Ministry of Economic Affairs and Labour

Ms. Karin FEILER, Federal Ministry of Economic Affairs and Labour

Ms. Petra GRUBER, Institute for Environment, Peace and Development

Mr. Leen HORDIJK, International Institute for Applied Systems Analysis

Ms. Monika LANGTHALER, Brainbows

Ms. Mechthild PETRITSCH, Development Corporation

Ms. Sabine PFEIL, Austrian Student Union

Ms. Verena SCHÖNHART, Austrian Student Union

Mr. Walter SEEBÖCK, Network Environmental Management B.A.U.M

Ms. Andrea STOCKINGER, Austrian Chamber of Commerce

Mr. Alfred STRIGL, University of Agriculture and Soil Sciences

Mr. Werner WEISS, Arge Renewable Energy

Ms. Judith ZIMMERMANN, Coordination Office, Austrian Bishops’ Conference for Development and Mission

Mr. Herbert ZLÖBL, Ecoprofit, Graz


Advisers:

 

Mr. Lothar BECKEL, Geospace

Mr. Harald HAGENAUER, VA Tech

Mr. Guenter HEISLER, VA Tech

Mr. Josef HEIZINGER, Linz AG

Mr. Peter KOREN, Verbund

Mr. Christian PLAS, Denkstatt

Mr. Hans-Georg RYCH, Environmental Controlling of ENV-AG

Mr. Ulrich SAWETZKI, Jenbacher AG

Mr. Harald SITTA, Adviser, ÖKO-Datenservice

Mr. Ernst ZELLER, Verbundplan,

 

AZERBAIJAN

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Vilayat GULIYEV, Minister for Foreign Affairs, Chairman of the Delegation

H.E. Mr. Yashar ALIYEV, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary,

Permanent Representative to the United Nations, Vice-Chairman of the Delegation

Mr. Altai EFENDIYEV, Special Assistant to the Minister for Foreign Affairs, Head of the Department of Economic Cooperation and Development, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Eldar RZAYEV, Deputy Head, Department of State Protocol, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Husniyya MAMMADOVA, Adviser, Department of Economic Cooperation and Development, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Isa ALIYEV, Head of Department, International Cooperation and Projects, Ministry of Ecology and Natural Resources

Mr. Imran GARAYEV, Head of Social Policy Division, Ministry of Economic Development

Dr. Fagan ALIYEV, President of the International Ecoenergy Academy

 

BAHAMAS

 

Representatives:

 

H.E. The Hon. Frederick A. MITCHELL, Minister for Foreign Affairs and Public Service

H.E. Mr. Keod SMITH, Ambassador for the Environment

Dr. Donald COOPER, Under Secretary of the Bahamas Environment Service and

Technology Division

Ms. Rhoda M. JACKSON, Counsellor, Permanent Mission

Ms. Rochelle NEWBOLD, Assistant Geologist, The Bahamas Environment, Science and Technology Division

 

BAHRAIN

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Jawad Salim AL-ARAYED, Minister of State for Municipal and Environmental Affairs, Chairman of the Delegation

Mr. Khalid Mohammed FAKHRO, Director-General

Mr. Shaker Abdulhussain KHAMDAN, Head of Environmental Monitoring Section

Mr. Hetham Essa AL-QHATANI, Ministry of Commerce & Industry

Mr. Esmaeel M. AL-MADANI, Secretary-General of National Commission for Wildlife Protection

Mr. Ahmed A. AL-JOWDER, Head of Detail Planning

Mr. Mohammad Jafar Jassim AL-SAYYAD, Director Economic Research

Mr. Abdulrahman Mohammad BUALI, Assistant Professor – University of Bahrain

Mr. Nabeel Mohamed Isa ALROMAIHI, Director of Minister’s Office

Mr. Rashid A. Rahman Mohamed YADKAR, Technical Affairs Coordinator

 

BANGLADESH

 

Representatives:

 

H.E. Hon. Mr. Saifur RAHMAN, Minister for Finance and Planning, Chairman of the Delegation

H.E. Hon. Shajahan SIRAJ, Minister for Environment and Forests

H.E. Hon. Reaz RAHMAN, Minister for State for Foreign Affairs

H.E. Mr. Iftekhar Ahmed CHOWDHURY, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Mr. Sabihuddin AHMED, Secretary, Ministry of Environment and Forest

H.E. M. Amir Hussain SIKDER, High Commissioner, Pretoria

Mr. Shubhashish BOSE, Commercial Counsellor, High Commission, Pretoria

Ms. Naureen, ABSAN, First Secretary, High Commission, Pretoria

Mr. Kamrul Islam CHOWDHURY, Secretary-General, APAJ

 

BARBADOS

 

Representatives:

 

H.E. Hon. Elizabeth THOMPSON, Minister for Physical Development and Environment, Chairperson of the Delegation

Dr. Leonard NURSE, Permanent Secretary

Mr. John WILSON, Senior Environmental Officer

Mr. Derrick ODERSON, Environmental Officer

Ms. Donna FORDE, First Secretary, Permanent Mission

Mr. Basil SPRINGER, Member, National Commission on Sustainable Development

Mr. Colin HUDSON, Agronomist

Mr. Gordon BISPHAM, Director, Caribbean Policy Development

Mr. Clairvair SQUIRES, Project Officer, Caribbean Development Bank

 

BELARUS

Representatives:

 

H.E. Mr. Vladimir DRAZHIN, Deputy Prime Minister, Chairman of the Delegation

Mr. Alexander SYCHEV, Deputy Minister for Foreign Affairs

Mr. Nikolai ZAICHENKO, First Deputy Minister for Economy

H.E. Dr. Anatoly AKHRAMCHUK, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of South Africa

Mr. Alexander LOGUN, Counsellor, Embassy, Pretoria

Mr. Nikita KOLESNEV, Second Secretary, Embassy, Pretoria

 

BELGIUM

 

Son Altesse Royale le Prince Philippe de Belgique

S.E. Monsieur Guy VERHOFSTADT, Premier Ministre, Chef de la délégation

 

Répésentants:

 

S.E. Monsieur Louis MICHEL, Vice-Premier Ministre, et Ministre des Affaires étrangères

S.E. Mme. Magda AELVOET, Ministre de la Protection, de la Consommation, de la Santé Publique et de l’Environnement

S.E. M. Charles PIQUÉ, Ministre de la Recherche scientifique, chargé de la politique des grandes villes

M. Olivier DELEUZE, Secrétaire d’Etat pour l’Énergie et le Développement durable

S.E. Mme. Vera DUA, Ministre de l’Environnement et de l’Agriculture de la Communauté flamande

S.E. M. Michel FORET, Ministre de l’Aménagement du Territoire, de l’Urbanisme et de l’Environnement de la Région wallonne

S.E. M. Didier GOSUIN, Ministre de l’Environnement et de la Politique de l’Eau, de la Conservation de la Nature et de la Propreté publique, et du Commerce extérieur du Gouvernement de la Région Bruxelles-Capitale

S.E. M. Jean DE RUYT, Ambassadeur Extraordinaire et Plénipotentiare, Représentant Permanent auprès des Nations Unies

S.E. M. Pierre LABOUVERIE, Ambassadeur, Pretoria

S.E. M. Günther SLEEUWAGEN, Ambassadeur Itinérant pour le Développement durable

 

BELIZE

 

Representatives:

 

H.E. Hon. John BRICEÑO, Deputy Prime Minister, Minister for Natural Resources and the Environment, Chairman of the Delegation

The Hon. Eamon COURTENAY, Senator

H.E Mr. Stuart W. LESLIE, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Ms. Patricia MENDOZA, Chief Executive Officer, Ministry of Natural Resources, the Environment and Industry

Mr. Alfonso GAHONA, First Secretary, Permanent Mission

Mr. Carlos FULLER, Chief Meteorologist, Meteorology Department

 

BENIN

 

S.E.M Mathieu KEREKOU, Président de la République du Bénin

 

Representants:

 

S.E.M Kolawolé A. IDJI, Ministre des Affaires Etrangères et de l’Intégration Africaine

S.E.M. Luc M.C GNACADJA, Ministre de l’Environnement, de l’Habitat et de l’Urbanisme

S.E.M Rogatien BIAOU, Ambassadeur, Secrétaire Général, Ministre des Affaires Etrangères et de l’Intégration Africaine

S.E.M Joel W. ADECHI, Ambassadeur Extraordinaire et Plémipotentiare, Représentant Permanent du Bénin auprès des Nations Unies

S.E.M Jean Pierre A. EDON, Ambassadeur du Bénin auprès l’Afrique du Sud

M Edouard AHO-GLELE, Ministre Conseiller, Mission Permanente

M Grégoire HOUDE, Directeur du Protocole d’Etat

M Allassane Yasso, Chef du Protocole, Présidence de la République

M Josè Didier TONATO, Directeur Adjoint du Cabinet du Minstre de l’Environnement, de l’Habitat et de l’Urbanisme

Mme Jeanne J. AKOHA ACACHA, Conseiller Technique à l’Environnement du Ministre de l’Environnement, de l’Habitat et de l’Urbanisme

M Sèvèrin ASSE, Secrètaire Permanent de la Commission Nationale du Développement Durable

M Thèophile WOROU, Directeur de l’Environnement

M Thomas ADOUMASSE, Directeur Adjoint des Organisations Internationales

M Claude R FASSINOU, Premier Conseiller, Ambassade du Bénin auprès de l’Afrique du Sud

Mme Fernande A HOUNGBEDJI, Deuxième Conseiller, Mission Permanente

M Gauthier BIAO, Directeur Exécutif du Centre Béninois pour le Développement Durable

M Marcel BAGLO, Directeur de l’Agence Béninoise pour l’Environnement

M Raphaël OGOUNCHI, Point Focal National de la Convention des Nations Unies sur la Diversité Biologique

M Jules Gontran CAPO-CHICHI, Point Focal National de la Convention des Nations Unies de lutte contre la desertification

M Djibril IBILA, Point Focal National de la Convention des Nations Unies sur les Changements Climatiques

Mme Huguette Bokpè GNACADJA, Responsable du Forum Francophone pour le Développement

M Eric DOGO, Responsible CAP-Environnement

 

BHUTAN

 

H.E. Lyonpo Kinzang DORJI, Prime Minister of the Kingdom of Bhutan

 

Representatives:

 

Dasho Jigme TSHULTIM, Chief of Protocol, Joint Secretary, Ministry of Foreign Affairs

Dr. Pema GYAMTSHO, Deputy Secretary, Ministry of Agriculture

Dasho Nado RINCHHEN, Deputy Minister for Environment

Ms. Neten ZANGMO, Cabinet Secretary

Dr. Pema GYAMTSHO, Deputy Secretary, Ministry of Agriculture

Mr. Karma LODEY, Head, National Environment Commission Secretariat (Technical Division)

Mr. Pema L. DORJI, Under Secretary, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Nima DORJI, Director Sustainable Development Secretariat

 

BOLIVIA

Representantes:

 

S.E. Sr. José Guillerno Justiniano SANDÓVAL, Ministro de Desarrollo Sostenible y Planificación, Jefe de delegación

S.E. Sr. Gonzalo Montenegro IRIGOYEN, Embajador, Viceministro de Politica Exterior, Ministerio de Relaciones Exteriores y Culto

Sr. René Gómez García PALAO, Coordinador Nacional de la Cumbre Mundial sobre Desarrollo Sostenible, Ministerio de Desarrolla Sostenible y Planificacion

Sra. Alexandra Sánchez de Lozada ITURRALDE, Honorable Diputata Nacional

S.E. Sr. Oscar SERRATE, Embajador, Asesor

Sr. Eduardo GALLARDO, Segundo Secretario, Misión Permanente Antes las Naciones Unidas

Sra. Marthadina Mendizábal RIBERA, Asesora Cumbre Mundial sobre Desarollo Sostenible, Ministerio de Desarrollo Sostenible y Planificación

Sr. Juan Carlos Rioja SOTO, Coordinador, Ministerio de Desarrollo Sostenible y Planificación

Sr. Gonzalo MÉRIDA, Coordinador Biodiversidad, Ministerio de Desarrollo Sostenible y Planificación

Sr. Idelfonso José Insua RODRIGUEZ, Honorable Alcalde de Roboré

Sra. Ninotchka Calderón de la BARCA, Gerente Ambiental, Câmara Nacinal de Industria

Sr. Marcial FABRICANO, Confederación de Pueblos Indigenos del Oriente Bolivieno

Sra. Katia Urquieta PRADO, Asociación Internacional de Jóvenes Estudiantes de Ciencias Económicas y Comerciales

Sra. Marianella Curl CHACÓN, Organización No Gubernamental, Liga de Defansa del Medio Ambiente, Asesora, Ministerio de Desarrollo Sosienible y Planifcación

Sr. Miguel Urioste FERNÁNDEZ, Organización No Gubernamental Tierra, Asesor, Ministerio de Desarrollo Sostenible y Planificación


BOSNIA AND HERZEGOVINA

 

H.E. Mr. Dragan MIKEREVIĆ, Chairman of the Council of Ministers, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

H.E. Mr Nedo DJURIĆ, Minister for Urbanism, Housing, Public Utilities, Civil Engineering and Ecology of Republika Srpska

H.E. Mr. Ramiz MEHMEDAGIĆ, Minister for Physical Planning and Environment

Mr. Jadranko PRLIĆ, Deputy Minister for Foreign Trade and Economic Relations

H.E. Mr. Božidar MATIĆ, President of Academy of Sciences and Arts

H.E. Mr. Dragan BOŽANIĆ, Ambassador, Embassy, Pretoria

Mr. Mirza HAJRIĆ, Director of Foreign Investment Promotion Agency

Mr. Mithat PAŠIĆ, Counsellor, Embassy, Pretoria

Ms. Jasna ĆEHIĆ, First Secretary, Embassy, Pretoria

 

BOTSWANA

 

H.E. Hon. Lt. Gen. Seretse Khama Ian KHAMA, M.P, Vice President of the Republic of Botswana

 

Representatives:

 

H.E. Hon. Jacob D. NKATE, M.P, Minister, Ministry of Lands, Housing and Environment

H.E. Mr. Alfred M. DUBE, Ambassador, Extroardinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Mr. D.C.M. NKGOWE, High Commissioner, Pretoria

Ms. Botshelo M. MATHUBA, Permanent Secretary, Ministry of Lands, Housing and Environment

Mr. Mushanana L. NCHUNGA, Executive Secretary, Botswana National Conservation Strategy

Mr. Gaolekwe L. TLOGELANG, Deputy Permanent Secretary (Development), Office of the President

Dr. Banu A. KHAN, Coordinator, National AIDS Coordinating Agency

Mr. Tapologo MOEPENG, Member of the Board, Botswana National Conservation Strategy, Advisery Board

Ms. Gladys RAMOTHWA, Director, Department of Meteorological Services

Mr. Joseph MATLHARE, Director, Department of Wildlife National Parks

Mr. Disikalala GASEITSIWE, Director (Development Cooperation), Ministry of Finance and Development Planning

Mr. Keineetse MMOPI, Director, Department of Crop Production & Forestry

Mr. Oteng BATLHOKI, Director, Department of Industrial Affairs

Mr. Batshani TJIYAPO, Deputy Director, Department of Women’s Affairs

Mr. Fanile MATHANGWANE, Deputy Director, Energy Affairs Division

Ms. Emolemo MORAKE, Assistant Director/Multilateral Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Baraedi JAY, Principal Hydrologist, Department of Water Affairs

Mr. Stevie C. MONNA, Principal Natural Resources Officer I, Botswana National Conservation Strategy

Ms. Portia SEGOMELO, Principal Natural Resources Officer II, Botswana National Conservation Strategy

Ms. Dolina MALEPA, Principal Natural Resources Officer II, Botswana National Conservation Strategy

Mr. Ishmael DABUTHA, Second Secretary (Political), Botswana High Commission, in Pretoria

Dr. Neo MAPITSE, Principal Veterinary Officer, Department of Animal Health and Production

Ms. Oarabile SERUMOLA, Principal Water Engineer, Department of Water Affairs

Dr. Masera MANTHE-TSUANENG, Senior Agricultural Officer, Department of Agricultural Research

Dr. Edson SELAOLO, Sustainable Development Adviser, United Nations Development Programme

Mr. Edwin MITCHELL, Programme Officer, United Nations Development Programme

Mr. Fred JANSEN, Environmental Manager, Debswana Diamond Company

Dr. Pauline O. DUBE, Senior Lecturer, University of Botswana

Mr. Innocent MAGOLE, Member of the Board, Conservation International/NGO

Ms. Elsie ALEXANDER, Chairperson, National Council of Women

Mr. Ernest TSHAMEKANG, Chairperson, Botswana Community Based Organization Network

BRAZIL

 

H.E Mr. Fernando Henrique CARDOSO, President of the Federative Republic of Brazil

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Celso LAFER, Minister for Foreign Relations

H.E. Mr. Ronaldo Mota SARDENBERG, Minister for Science and Technology

H.E. Mr. José Carlos CARVALHO, Minister for Environment

H.E. Mr. José Luciano BARBOSA DA SILVA, Minister for National Integration

H.E. Mr. Gelson FONSECA Jr., Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Fábio FELDMANN, Representative of the President of the Republic for “Rio+ 10”

Ms. Daisy KINZO, Executive Secretary, Ministry of National Integration

Mr. José GOLDEMBERG, Secretary of the Environment, State of São Paulo

H.E Mr. Jório Salgado GAMA, Ambassador to South Africa

Ms. Diasy KINZO, Executive Secretary Ministry of National Integration

H.E. Josè GOLDEMBERG, Secretary Environment of the State of São Paulo

Mr. Everton Vieira VARGAS, Director-General, Department for Environment and Special Issues, Ministry of foreign Relations

Mrs. Maria Luiza Ribeiro VIOTTI, Minister Plenipotentiary, Permanent Mission

Mr. Paulo Fernando TELLES RIBEIRO, Minister Plenipotentiary, Embassy, Pretoria

Mr. Antonio Fernando CRUZ de MELLO, Special Assistant for International Issues, Ministry of Environment

Mr. Luiz Alberto Figueiredo MACHADO, Head, Division of Environment Policy Sustainable Development, Ministry of Foreign Relations.

Mr. André Aranha CORRÊA DO LAGO, Counsellor, Department for Environment and Special Issues, Ministry of Foreign Relations

Mr. Jóse Roberto PROCOPIAK, First Secretary, Embassy Pretoria

Mr. Francisco Carlos Soares LUZ, First Secretary, Embassy Pretoria

Mrs. Maria Luisa ESCOREL de Moraes, First Secretary, Permanent Mission, New York

Ms. Maria Feliciano Nunes Ortigão de SAMPAIO,             Second Secretary, Ministry of Foreign Relations

Mr. João Genésio de ALMEIDA FILHO, Second Secretary, Embassy, Pretoria

Mr. Elias Antônio e Luna e ALMEIDA SANTOS, Third Secretary, Division of

Environment Policy and Sustainable Development, Ministry of Foreign Relations

Mr. Rômulo José Fernandes Barreto MELLO, President of Ibama, Ministry of Environment

Mr. Jelson KELMAN, President, National Agency on Waters, Ministry of Environment

Mr. Pedro de Oliveira COSTA, Secretary of Biodiversity and Forests, Ministry of Environment

Ms. Regina Elena Crespo GUALDA, Secretary of Environment Quality of Human Settlements, Ministry of Environment

Mr. Raymundo José dos Santos GARRIDO, Secretary of Water Resources, Ministry of Environment

Ms. Mary Helena ALLEGRETI, Secretary of Coordination of the Amazon, Ministry of Environment

Ms. Eliana Barreto LUCENA, Adviser for Social Communication, Ministry of Environment

Mr. Raimundo DEUSDARÁ Filho, Director of the National Program on Forests, Ministry of Environment

Mr. Antônio Carlos Reboucas LINS, Adviser to the Presidency of Ibama\

Mr. João Batista Drummond CÂMARA, General Coordinator of Ibama

Mr. Pedro Sàvio ROCHA, Technical Adviser, Ministry of Environment

Mr. Aldenir Chaves PARAGUSSU, Program Director, Ministry of Environment

Ms. Denise Hamu MARCOS DE LA PEHNA, Manager of Projects, Ministry of Environment

Ms. Cecilia Foloni FERRAZ, Coordinator for “Rio+10”, Ministry of Environment

Mr. Fernando Antonio Lyrio SILVA, Adviser for the Working group of “Rio+10”, Ministry of Environment

Mr. Marcel BURSTYN, Technical consultant for Environment, Ministry of Environment

Ms. Maria do Carmo Lima BEZERRA, Coordinator of the Project Agenda 21, Ministry of Environment

Ms. Raqual Breda dos SANTOS, Technical Adviser, Ministry of Environment

Mr. Ricardo Rodrigues de CARVALHO, President of ECOM

Mr. Guilerme FRANCO, General Coordinator for Environmental Surveillance, Ministry of Health

Ms. Ana Maria TAPAJÓS, Head, Division of Technical Analysis, Ministry of health

Mr. João Brigido Bezerra LIMA, Chief-of-Cabinet of the Minister of Defense

Mr. José Eli da VEIGA, Ministry of Agrarian Development

Mr. Marcelo Ribeiro TUNES, Ministry of Mines and Energy

Mr. Raul Antônio Mello de Camargo BRANCO, Ministry of Mines and Energy

Colonel Paulo Roberto Martins MENDONCA, Army and Air Force Attaché, Embassy, Pretoria

Captain Liseo ZAMPRONIO, Naval and Defence Attaché, Embassy, Pretoria

 

BRUNEI DARUSSALAM

 

Representatives:

 

H.E. The Hon. Dato Dr. Ahmad JUMAT, Minister for Development, Chairman of the Delegation

Pg Dato KAMARULZAMAN, Permanent Secretary, Ministry of Development

Mr. Zakaria SARUDIN, Acting Director of Department of Environment, Parks and Recreation, Ministry of Development

Mr. Eddie Dato SUNI, Special Duty Officer, Ministry of Development

Pg. Shamhary MUSTAPHA, Environmental Officer, Ministry of Development

Mr. Roslan YACUB, Research Officer, Ministry of Development

Ms. Florence Chong Siew HUI, Second Secretary, Permanent Mission

 

BULGARIA

 

H.E. Mr. Georgi PARVANOV, President of the Republic of Bulgaria, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

H.E. Mrs. Lydia Santova SHOULEVA, Deputy Prime Minister and Minister for Labour and Social Policy, Vice Chairperson of the Delegation

H.E. Mrs. Doleres ARSSENOVA, Minister for Environment and Water

H.E. Mr. Mehmed DIKME, Minister for Agriculture and Forestry

H.E. Mr. Kossio KITIPOV, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to South Africa

Petko DRAGANOV, Deputy Minister for Foreign Affairs

Mrs. Fathme ILLIAZ, Deputy Minister for Environment and Water

Mrs. Meglena PLUGTSCHIEVA-ALEXANDROVA, Deputy Minister for Agriculture and Forestry

Mr. Milen KEREMEDCHIEV, Deputy Minister for Economy

Mr. Krassimir STOYANOV, Secretary-General of the President

Mr. Atanas VELTCHEV, Director of the Protocol

Mr. Nicolas KARADIMOV, Foreign Policy Secretary

Mr. Nicolay GENOV, Social Policy Secretary

Mr. Kostadin KIRILOV, Mayor of the Municipality of Burgas

Mr. Venelin DONCHEV, Deputy Mayor of the Municipality of Burgas

Mr. Adrian GEORGIEV, Head of International Business Contact Division, Ministry of Agriculture and Forestry

Mrs. Ludmila BOJKOVA, Minister Plenipotentiary, Ministry of Foreign Affairs

Mrs. Violeta ROIATCHKA, State Expert, Ministry of Environment and Water

Mr. Tzvetan SPASSOV, President of the UNEP National Committee

Mr. Bovan BELEV, Chief Expert, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Konstantin TSENOV, Embassy, South Africa

Mr. Valery CHRISTOV, Embassy, South Africa

Mrs. Dafina GERCHEVA, Sustainable Development Adviser, UNDP, Sofia

Mrs. Tanya SHOUMKOVA, National Coordinator of Capacity 21

Mr. Dimitar VLADIMIROV, Director of the National Service for Security

Mrs. Branimira PETKOVA, Chief Expert, Protocol of the President

Tzvetan MANCHEV, Director of the Agency of Economic Analyses and Prognoses

Prof. Simeon NEDYALKOV, Chairman of the Association of Bulgarian Ecologists

 

BURKINA FASO

Représentants:

 

S.E.  Salif DIALLO, Ministre d’Etat, Ministre de l’Agriculture, de l’Hydraulique et des Ressources Halieutiques, Chef de la Délégation

S.E. Seydou BOUDA, Ministre de l’Economie et du Développement, Chef adjoint de la Dèlègation

S.E.M Dakar DJIRI, Ministre de l’Environnement et du Cadre de Vie

S.E.M. Abdoulaye Abdoulkader CISSE, Ministre des Mines, des carrieres et de l’Energie

S.E.M. Michel KAFANDO, Ambassadeur Extraordinaire et Plénipotentiare, Représentant Permanent auprès des Nations Unies

M Jean-Baptiste KAMBOU, Conseiller Technique du Ministre de l’Environnement et du Cadre de Vie

M Jean Kéna OUATTARA, Représentant le Directeur des Organisations, Internationales

M Der KOGDA, Conseiller, Mission Permanente

M. Sambou COULIBALY, Chef de Division des Politiques, Accords et Conventions en matière d’Environnement

M Bonoudaba DABIRE, Directeur Général de l’Economie et de la Planification

M Lamine  KOUATE, Directeur Général de l’ONEA

Mme Marie Eugènie MALGOUBRI, Représentant du Secrétariat Technique de Coordination des Programmes de Développement Economique et Social (STC/PDES)

M Tidian PARE, Directeur Général  de’l’Approvisionnement en Eau Potable

M Francois BOUGAYIRE, Directeur Général de l’Inventaire des Ressources Hydrauliques

M Frédéric OUATTARA, Directeur National de la Météorologie

M Gaoussou OUEDRAOGO, Directeur des Petites Mines, de la Géologie et des Carrières

M Roger B.ZOMBRE, Directeur des Petites Mines

M Antoine KARAMBIRI, Conseiller

M Joseph BIDIGA, Représentant le Secrétaire Permanent du CNL/VIH/SIDA

M Simon COMPAORE, Maire de la Commune de Ouagadougou

M Vincent T DABILGOU, Chargé des Investissement à la Commune de Ouagadougou

M Jean Abdias COMPAORE, Chef de Division de la Gestion de l’Information Environnementale

M Mamadou HONADJA, Point Focal Convention sur les Changements Climatiques

M Victor YAMEOGO, Point Focal Convention de Montréal

M Bertrand ZIDA, Conseiller Technique en Comptabilité Environnementale, Secrétariat Permanent CONAGESE

Mme Karin Van DIJK, Conseiller Technique Renforcement de Capacités / Secrétariat Permanent CONAGESE

Mme. TINGUERY Nathalie, Représentante de l’ONG NATURAMA

M. Florent OUEDRAOGO, Représentante de l’ONG AVD

M. Jacques NEYA, Représentante du SPONG

M. Anatole Thierry ZONGE, Représentante du SPONG

M. Charles Aimè KY, Représentante de la FENOB

Mme. OUEDRAOGO, Bernadette, Représentante de RECIF/ONG

Mme. KOANDA Habibou, Représentante de l’INADES-FORMATION

M. Francois B. TRAORE, Représentante de l’UNPC-B

M. Bassiaka DAO, Représentante de la FEPA-B

M. Daouda SANON, Représentante de l’ADAE-B

M. Patrice SANOU, Représentante du SIGET

M. Mathieu OUEDRAOGE, Représentante RESEAU/MARP

M. Andrè BASSOLET, Représentante RESEAU/EIS-AFRICA

 

BURUNDI

 

S.E.M Domitien NDAYIZEYE, Vice-Président de la République du Burundi, Chef de la délégation

 

Représentants:

 

S.E. M.Gaëtan NIKOBAMYE, Ministre de l’Aménagement du Territoire, de l’Environnement et du Tourisme

S.E. M. Godefroid HAKIZIMANA, Ministre de l’Artisanat, de l’Enseignement des Mètiest et de l’Alphabétisation des Adultes

S.E. M. Isaïe SIMBIZA, Ambassadeur, Chef du Protocole

S.E. M. Marc NTETURUYE, Ambassadeur Extraordinaire et Plénipotentiaire, Représentant Permanent auprès des Nations Unies

S.E. M. Appolonie SIMBIZI, Ambassadeur, Directeur du Département des Organisations Internationales, Ministère des Relations Extérieures et de la Coopération

M. Pascal MUKENE, Conseiller Principal chargé des Questions Politiques et Diplomatiques à la Vice-Présidence

M. Jean-Claude NKEZABAHIZI, Conseiller Bureau Sécurité à la Vice Présidence

Mme. Rose NTAWE, Conseiller Bureau Presse et Communication à la Vice Présidence

Monsieur Guy-Michel MFATIYE, Conseiller Bureau Presse et Communication à la Vice Présidence

M. Jèrôme, KARIMUMURYANGO, Directeur Général de l’INECN

Dr. Aloys HAKIZIMANA, Médecin privé du Vice-Président

 

CAMBODIA

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Sar KHENG, Deputy Prime Minister, Minister for Interior, Chairman of the Delegation

S.E.M Hor NAMHONG, Minister for Foreign Affairs, Chairman of the Delegation

H.E. Mr. Cham PRASIDH, Minister for Commerce

H.E. Dr. Mok MARETH, Minister for Environment

Mr. Ouk RABUN, Secretary of State, Ministry of Economy and Finance

Mr. IM SETHY, Secretary of State, Ministry of Education, Youth and Sports

Mr. Sieng LAPRESSE, Under Secretary of State, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation.

Mr. Kim SAYSAMALEN, Under Secretary of State, Ministry of Planning.

Mr. Chin BUN SEAN, Adviser to the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries

Mr. Khiev SOPHEAK, Adviser and Personal Secretary to the Deputy Prime Minister

Mrs. Hay SONNARIN, Director of Francophonie Department, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation

Mr. Long RITHIRAK, Deputy Director of Planning Department, Ministry of Environment

 

CAMEROON

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Francois-Xavier NGOUBEYOU, Minister of State in charge of External Relations

H.E. Mr. Sylvestre Naah ONDOUA, Minister for Environment and Forests

H.E. Martin BELINGA-EBOUTOU, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Mr. Jean-Simplice Djemba ENDEZOUMOU, Chargé de Mission, Presidency of the Republic of Cameroon

Mr. Samuel Mvondo AYOLO, Director of International Organizations, Ministry of External Relations

Mr. Fèlix MBAYU, Minister Counselor, Permanent Mission

Mr. Wenceslas NDIMBA, Chief of Service of Economic Organization, Ministry of External Relations

Mr. Mbassi MENYE, Head of Programme Unit, Ministry of Environment and Forests

 

CANADA

 

H.E. The Right Hon. Jean CHRÉTIEN, Prime Minister of Canada

 

Representatives:

 

H.E. The Hon. David ANDERSON, Minister for Environment, Chairman of the Delegation

H.E. The Hon. Susan WHELAN, Minister for International Cooperation (Alternate Chairperson of Delegation)

The Hon. Denis PARADIS, Secretary of State (Latin America and Africa) (Francophonie)

H.E. The Hon. Gilbert PARENT, Ambassador for the Environment

Mrs. Lucie EDWARDS, Canadian High Commissioner to South Africa

Mr. Charles CACCIA, Member of Parliament

Senator Nick TAYLOR, Member of the Canadian Senate

Mr. Bob MILLS, Member of Paliament

Mr. Bernard BIGRAS, Member of Parliament

Mr. John HERRON, Member of Parliament

Mr. Joe COMARTIN, Member of Parliament

Mr. Clifford LINCOLN, Member of Parliament

H.E. Hon. Chris STOCKWELL, Minister for Energy and Environment, Province of Ontario

H.E. Hon. Jean-Francois SIMARD, Minister for Environment and Water, Province of Quebec

H.E. Hon. Joyce MURRAY, Minister of Water, Land and Air Protection, Province of British Columbia

H.E Hon. Chester GILLAN, Minister for Fisheries, Aquaculture & Environment, Province of Prince Edward Island

H.E. Hon. Lorne TAYLOR, Minister for Environment, Province of Alberta

H.E. Hon. Olayuk AKESUK, Minister for Sustainable Development, Territory of Nunavut

H.E. Mr. Michel LETOURNEAU, Minister for Aboriginal Affairs, Province of Quebec

Ms. Hazel McCALLION, Mayor of Mississauga

Mr. Claude LAVERDURE, Assistant Secretary to the Cabinet and Foreign and Defence Policy Adviser to the Prime Minister Privy Councel Office

Mr. David MILLER, Director of Operations and Senior Adviser, Prime Minister’s Office

Mr. Paul GENEST, Director of Policy and Research, Prime Minister’s Office

Mrs. Francois DUCROS, Director of Communications, Prime Minister’s Office

Mrs. Johanne SENÉCAL, Special Policy Adviser, Prime Ministr’s Office

Mr. Bruce HARTLEY, Executive Assistant to the Prime Minister, Prime Minister’s Office

Ms. Marie Frawley HENRY, Assembly of First Nations, Adviser on Aboriginal Issues

Ms. Mary Jane JIM, Assembly of First Nations, Adviser on Aboriginal Issues

Mr. Frank PALMATER, Congress of Aboriginal Peoples, Adviser on Aboriginal issues

Mr. Allan MORIN, Metis National Council (MNC), Adviser on Aboriginal issues

Ms. Sheila WATT-CLOUTIER, Inuit Circumpolar Conference, Adviser on Inuit and Circumpolar issues

Ms. Violet FORD, Inuit Circumpolar Conference, Adviser on Inuit and Circumpolar issues

Ms. Elizabeth DOWDESWELL, Former Executive director of UNEP

Mr. Robert GOURD, Commissioner, International Joint Commission

Mr. David RUNNALLS, President, International Institute for Sustainable Development

Ms. Johanne GELINAS, Commissioner, Office of the Commissioner of the Environment and Sustainable Development (Office of the Auditor General of Canada)

Ms. Gordon MILLER, Sustainable Development Commissioner for Ontario

Mr. Zonibel WOODS, Action Canada for Population and Development, Civil Society Adviser on Development issues

Ms. Nikki SKUCE, One Sky, Civil Society Adviser on Environment Issues

Ms. Lindsay COLE, Sierra Youth Coalition, Youth Summit Team and Civil Society Adviser on Youth Issues and Perspectives

Mr. Alan NYMARK, Deputy Minister, Environment Canada

Mr. Dan GAGNIER, Senior Vice President, Corporate and External Affairs Alcan Inc.

Mr. Michael CLOGHESY, President, Centre Patronal de l’Environment du Quebec

Mr. Ron OSBORNE, President and CEO Ontario Power Generation

Mr. Keith FERGUSON, Vice-President Sustainability and Safety Placer Dome Inc.

 

CAPE VERDE

 

H.E. Mr. Pedro Verona RODRIGUES PIRES, President of the Republic of Cape Verde, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

H.E. Mr. Manuel Inocêncio SOUSA, Minister for Foreign Affairs, Cooperation and Communities

H.E. Mrs. Madalena NEVES, Minister for Agriculture and Fisheries

H.E Mr. Luis da FONSECA, Ambassador, Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Mr. António Pedro Monteiro LIMA, Political and Diplomatic Adviser to the President

Mr. Jorge Custódio SANTOS, Director-General of Foreign Policies, Ministry of Foreign Affairs, Cooperation and Communities

Eng. Manuel Leão Silva CARVALHO, Director-General of Environment, Ministry of Agriculture and Fisheries

Eng. António Luis QUERIDO, President of the National Institute of Agriculture and Development, Ministry of Agriculture and Fisheries

Mr. Rui SILVA, President of the National Institute of Water Resources, Ministry of Agricluture and Fisheries

Mrs. Alcidia ARAÚJO, Director-General of Multilateral Affairs, Ministry of Foreign Affairs, Cooperation and Communities

Mr. Silvino Cesário LOPES, Director of Protocol of the President

Major Fernando PEREIRA, Adviser to the President

Commandant Vicente TAVARES, Adviser to the President

 

CENTRAL AFRICAN REPUBLIC

 

S.E. M. Ange Felix PATASSE, President de la République Centrafricaine

 

Representants:

 

S.E.M.  Agba Otikpo MEZODE, Ministre des Affaires Etrangères

S.E.M.  Alexis GOMBA, Ministre du Plan et de la Coopération Internationale

S.E.Mme.  Nathali GOUNEBANA, Ministre des Eaux, Forêts, Chasse, Pêche et Tourisme

S.E.M.  Daniel-Emery DEDE, Couseiller à la Présidence de la République

S.E.M.  Victor WAKE, Ambassadeur, Conseiller Economique au Ministère des Affaires Etrangères

M.  Clément BOLEGUE, Directeur Général du Protocole d’Etat

M.   André SERBOUA, Ministère des Finances

M.   Léopold M’BOLI FATRAN, Ministère de l’Economie, du Plan et de la Coopération Internationale

M.   Etienne MPECO, Ministère du Monde Rural

M.   Bruno DOKON, Ministère du Commerce

 

CHAD

 

S.E.M. Haroun KABADI, Premier Ministre, Chef du Gouvernement de la République du Tchad

 

Représentants:

 

S.E. M. Djimrangar DADNADJI, Ministre du Plan, du Développement et de la Coopération

S.E. Mme Akia ABOUNA, Ministre du Développement Touristique

M. Limane MAHAMAT, Directeur de Cabinet du Premier Ministre, Chef du Gouvernement

M. Abakar SOULEYMANE, Conseiller à l’Amènagement du Territoire, à l’Urbanisme et à l’Habitat du Premier Ministre

M. Bichara RINGOU, Conseiller au Développement Rural et à l’Environnement du Premier Ministre

M. Hassan Guedallah MAHAMAT, Conseiller à la Communication et à la Presse du Premier Ministre

M. Gali Gote KOUTOU, Directeur Général du Ministère du Plan, du Développement et de la Coopération

M. Ngare KESSELY, Ministère des Affaires Etrangères et de l’Intégration Africaine

M. Laoubara BEALOUM, Directeur de Etudes et de la Programmation au Ministère du Développement Touristique

M. Ahmat AGALA, Directeur des Forêts et de Désertification au Ministère de l’Environnement et de l’Eau

M. Moulna BLAOUSSOU, Directeur du Protocole du Premier Ministre

M. Mbah NGOULOU Francis, Aide de Camp du Premier Ministre

 

CHILE

Representatives:

 

H.E. Mrs. Soledad ALVEAR VALENZUELA, Minister for Foreign Affairs of the Republic of Chile, Chairman of the Delegation

Mr. Gonzalo MARTNER, Deputy Minister, Secretariate General of the Presidency, Vice Chairman of the Delegation

H.E. José M. OVALLE, Chief Director Environment Department, Ministry of Foreign Affairs

H.E. Boris YOPO, Ambassador to South Africa

Rolando DRAGO, Counsellor, Embassy, South Africa

Ricardo ALEN, First Secretray, Embassy, South Africa

Mauricio HURTADO, Deputy Director, Environment Department, Ministry of Foreign Affairs

Alex WETZIG, Deputy Chief of Cabinet, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Rafael LORENZINI, C.E.O., Chilean National Cleaner Production Council

Mr. Miguel SAN MARTIN, Chairman of the Sustainable Development Council

Mr. Fernando ZUñIGA, Adviser, Ministry of Defense of the Presidency

Mrs. Vitalia PUGA, Adviser, Under Secretary of the Presidency

Mrs. Jessica MUALIM, Mayor of the Municipality of Maria Pinto

Mr. Pedro SABAT, Mayor of the Municipality of ñUñOA

Mrs. Ximena FUENTES, Assistant Professor of Public International Law, university of Talca

Mrs. Maria VASQUEZ, Head of the Environment Unit, Ministry of Mining

Mr. Juan FERNANDEZ, Technical Secretariate Environmental

Mr. André ALVAREZ, Chief Legal Officer, National Cleaner Production Council

Mrs. Marcela MAIN, International Adviser, National Council of Environment (CONAMA)

Mr. Alvaro GOMEZ, N.G.O. Renace

Mr. Patricio PARRAGUEZ, Commercial Attaché, Embassy of Chile in South Africa

Mrs. Ivette ILAS, Interpreter, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Guillernmo DONOSO, Dean of the College of Agricluture, Catholic University of Chile

Mr. Gianni LOPEZ, Executive Director, National Commission for Environment

Mr. Andrès LANDERRETCHE, Second Secretary, Chilean Permanent Mission

Mrs. Rosa MONTOYA, Ministry of Foreign Affairs

The. Hon. Antonio HOVRTH, Senator, Chairman of the Environmental Committee

The. Hon. Alejandro NAVARRO M.P., Chairman of the Environmental Committee

Mr. Jaime ANDRADE, Deputy Minister for Planning

Mr. Cristian MUÑOZ, International Adviser, Ministry of Planning

Mr. Fernando MINGRAM, Director of the Naval Oceanographic Institute

Mr. Alejandro CABEZAS, Secretary-General of the Naval Oceanographic Institute

Mrs. Soledad Santa ANA, Environment Unit, Chilean Copper Corporation

Mr. Eduardo SANHUEZA, Adviser, Chilean Environmental Commission

Mr. Aturo VERGARA, Chilean Interntional Cooperation Agency

 

CHINA

 

H.E. Mr. Zhu RONGJI, Premier of the State Council of the People’s Republic of China, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Zeng PEIYAN, Minister of State Development and Planning Commission

H.E. Mr. Shi GUANGSHENG, Minister for Foreign Trade and Economic Cooperation

H.E. Mr. Liu HUAQIU, Minister of Central Foreign Affairs Office

Mr. Liu JIANG, Vice Minister of State Development Planning Commission

H.E. Mr. Xie ZHENHUA, Minister of State Environmental Protection, Administration

H.E. Mr. Wei LIQUN, Minister, Research Office of the State Council

H.E. Mr. Liu GUIJIN, Ambassador to South Africa

 

Deputy Representatives:

 

H.E. Mr. Gao QIANG, Deputy Secretary-General State Council

Mr. Wang GUANGYA, Vice Minister, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Deng NAN, Vice Minister, Ministry of Science and Technology

Mr. Lou JIWEI, Vice Minister, Ministry of Finance

Mr. Li WEI, Director of Premier’s Office

 

Advisers:

 

Mr. Li RUNTIAN, Deputy Chief, Central Security Bureau

Mr. Li BINGJUN, Secretary to Premier Zhu Rongji

Mr. Jia FUXING, Director – General, First Bureau of Secretaries, General Office of the State Council

Mr. Zhang YONG, Director – General, Second Bureau of Secretaries, General Office of the State Council

Mr. Wang JIE, Director-General, Personnel Department, General Office of the State Council

Mr. Cheng TAO, Director-General, Department of African Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Lin NIANXIU, Secretary to Minister Zeng Peiyan

Mr. Lin ZHAOMU, Research Fellow, Academy of Macroeconomic Research, State Development Planning Commission

Mr. Xu TONGMAO, Director-General, Development of Foreign Affairs, State Development Planning Commission

Mr. Guo PEIZHANG, Director-General, Regional Economic Development Department, State Development Planning Commission

Mr. Mu HONG, Director-General, Utilizing of Foreign Capital Department, State Development Planning Commission

Mr. Qiu DEYA, Director-General, Department of Foreign Aid, Minister for Foreign Trade and Economic

Mr. Wang ZHIJIA, Director-General, Department of International Cooperation, State Environmental Protection Administration
Mr. Jian BAOWEI, Director-General, Government Offices Administration State Council

Mr. Yu YONGSHUI, Director-General, Government Offices Administration State Council

Mr. Pu HONGSHENG, Security Secretary to Premier Zhu Rongji

Mr. Gao FENG, Deputy Director-General, Department of Treaty and Law, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Zhang QIYUE, Deputy Director-General, Information Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Luo LINQUAN, Deputy Director-General, Protocol Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Jin JU, Deputy Director-General, Department of International Cooperation, Ministry of Science and Technology

Mr. Zhou, YABIN, Deputy Director-General, Department of West Asian and Africna Affairs, Minister for Foreign Trade and Economic

Mr. Zhu HAOWEN, Secretary to Minister Wei Liqun

Ms. Chen WENLING, Deputy Director-General, Comprehensive Department, Research Office of the State Council

Mr. Gu XIAOJIE, Counselor, Department of African Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Kong XUANYOU, Counselor, Department of Policy Research, Ministry of Foreign Affairs

Mr. He XUEJUN, Division Director, Department of Policy Research, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Yi XIANLIANG, Division Director, Department of Policy Research, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Bai YOUNGJIE, Division Director, Department of International Organizations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Luo DELONG, Division Director, Department of International Coorperation, ministry of Science and Technology

Mr. Wie XUECHUN, Security Secretary to Premier Zhu Rongji

Mr. Wang ZHANQING, First Secretary, Protocol Department, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Wang HAIFENG, First Secretary, Protocol Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Zhang XIALING, Secretary to Minister Shi Guangsheng

Mr. Cao XIANGNONG, Secretary to Minister Liu Huaqiu

Mr. Wu QIANG, Secretary to Vice Minister Liu Jiang

Mr. Wu GUOZENG, Secretary to Minister Xie Zhenhua

Mr. Dai BING, Deputy Division Director, Department of African Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr. He ZHAOHUA, Deputy Division Director, Department of Internatinal Organziations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Wang LUTONG, Deputy Division Director, Information Department, Ministry of Foreign Affairs Ms. Hou YUE, Deputy Division Director, Protocol Department, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Chen YA’OU, Deputy Division Director, Department of Translation and Interpretatio, Ministry of Foreign Affairs, French Interpreter for Premier Zhu Rongji

Mr. Cheng YONGSHENG, Deputy Division Director, Goverment Offices Administration State Council

Mr. Chen CHUANDONG, Second Secretary, General Office, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Gong TAO, Second Secretary, Department of West European Affairs, Ministry of Foreign Affairs, Protuguese Interpreter for Premier Zhu Rongji

Ms. Tang PU, Second Secretary, Protocol Department, Ministry of Foreign Affairs Mr. Zhu JINGYANG, Third Secretary, Department of Latin American Affairs, Ministry of Foreign Affairs, Spanish Interpreter for Premier Zhu Rongji

Mr. Lu JIANG, Third Secretary, Department of Translation and Interpretation, Ministry of Foreign Affairs, English Interpreter for Premier Zhu Rongji

Ms. Fang MEI, Attache, Department of International Organizations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Zhang HUA, Attache, Information Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Qian XIAOSONG, Attache, Information Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Wang XINHUA, Attache, Protocol Department, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Zhu QIAN, Official, Department of African Affairs, Ministry of Foreign Affairs
Mr. Cheng LIE, Official, Department of International Organizations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs
Mr. Shen QISONG, Official, Protocol Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Wu JIANJIAN, Official, Protocol Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Xie CHAOJIAN, Official, Protocol Department, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Cheng HONG, Official, Department of Translation and Interpretation, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Gao GUANGSHENG, Deputy Director-General Regional Economic Development Department, State Development Planning Commission

Mr. Yang SHICHANG, Director-General General Office, State Development Planning Commission

Mr. Sun GUANGXUAN, Division Director, Regional Economic Development Department, State Development and Planning Commission

Mr. Sun ZHEN, Deputy Division Director, Regional Economic Development Department, State Development and Planning Commission

Ms. Li LIYAN, Program Officer, Regional Economic Development Department, State Development and Planning Commission

Ms. Huang WEIBO, Deputy Division Director Regional Economic Development Department, State Development and Planning Commission

Ms. Gu JUN, Program Officer, Development of Foreign Affairs, State Development and Planning Commission

Ms. Song GONGMEI, Division Director Development of Foreign Affairs, State Development and Planning Commission

Mr. Chen CHUANHONG, Deputy Director-General, Department of Rural and Social Development, Ministry of Science and Technology

Mr. Wang WEIZHONG, Director-General, China Agenda 21 Adminsitration Centre

Ms. Duan LIPING, Director of Local Agenda 21 Division, China Agenda 21 Adminsitration Centre

Mr. Huang JING, Director of the Division for Strategy and Policy Research, China Agenda 21 Adminsitration Centre

Mr. Yue RUISHENG, Deputy Director-General, Department of International Cooperation, State Environmental Protection Administration

Mr. Tu RUIHE, Division Director Department of International Cooperation, State Environmental Protection Administration

Ms. Fang LI, Deputy Division Director, Department of International Cooperation, State Environmental Protection Administration

Mr. Zhuo ZHUANG, Program Officer, Department of International Cooperation, State Environmental Protection Administration

Mr. Qu FUGUO, Program Officer, Department Economic Construction, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Xu DONGNING, Program Officer, Department of Internatinal Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Zhou MANSHENG, Deputy Director-General, National Centre for Education Development Research Ministry of Education

Mr. Jiao YONG, Director-General, Department of Programming and Planning, Ministry of Water Resources

Mr. Liu XIAOBING, Division Director, Bureau of Fisheries, Ministry of Agriculture

Mr. Li YUCAI, Vice Minister, State Forestry Administration, State Forestry Administration

Mr. Wu ZHIMIN, Division Director, Department of International Cooperation, State Forestry Administration

Mr. Zhou SHUGUANG, Director-General, Department of Forecasting Services and Disaster Mitigation, China Meteorological Administration

Mr. Zhou QINGHAI, Director-General, Department of Science and Technology, State Oceanic Administration

Mr. Li XINMING, Deputy Division Director, Department of WTO Affairs Minister for Foreign Trade and Economic

Mr. Lin YIFU, Member of the National Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference, Chinese People’s Political Consultative Conference

Mr. Bao DAOCHONG, Deputy Director-General, Foreign Affairs Bureau, National Committee of Chinese People’s Political Consultative Conference

Mr. Wu JINGHUA, Member of the Standing Committee of Natinal People’s Congress (NPC), Vice Chairman of the NPC Agriculture and Rural Affairs Committee

Ms. Zhang XIAO’AN, Counsellor, Permanent Mission of the People’s Republic of China to the United Nations

Ms. Wang LING, Second Secretary, Permanent Mission of the People’s Republic of China to the United Nations

Mr. Fung CHEE-KEUNG, Director of Planning, Hong Kong Special Administrative Region, Special Administrative Region

 Mr. H K LAM, Director of the Hong Kong Observatory Hong Kong Special Administrative Region

Mr. Tong CHI-KEUNG, Deputy Secretary (Environment) Environment, Transport & Works Bureau Hong Kong Special Administrative Region

Mr. Liu KWEI-KIN, Deputy Director, Agriculture, Fisheries and Conservation Department Hong Kong Special Administrative Region

Mr. Mak CHAI-KWONG, Project Manager (NT East) Territory Development Department Hong Kong Special Administrative Region

Mr. Au WAI-KWONG ELVIS, Assitant Director, Environmental Projection Department Hong Kong Special Administrative Region

Ms. Chang KING-YIU, Deputy Director of Administration Chief Secretary for Administration’s Office, Hong Kong Special Administrative Region

Mr. Johanthan McKINLEY, Assistant Director of Administration Chief Secretary for Administration’s Office, Hong Kong Special Administrative Region

Mr. Ao MAN LONG, Secretary for Transport and Public Works Macao Special Administrative Region, Special Administrative Region

Mr. Wang ZHISHI, Member of the General Council of the Environmental Council, Macao, Special Administrative Region

Ms. Lou KUAI MUI, Assistant Adviser of the Office of the Secretary for Transport and Public Works, Macao, Special Administrative Region

Mr. Shu ZHAN, Counsellor (Political), Embassy to South Africa

Ms. Ling GUIRU, Counsellor (Economic and Commercial), Embassy to South Africa

Li XIAOFU, Counsellor (Science and Technology), Embassy to South Africa

Xu FENG, Attache, Embassy to South Africa

Mr. Liang GUIXUAN, Minister Counselor, Embassy to South Africa

Mr. Wang HUAGEN, Counsellor, Embassy to South Africa

Mr. Yin XINYUAN, Military Attache, Embassy to South Africa

Mr. Huang YIYANG, Third Secretary, Embassy to South Africa

Ms. Guo HAIYAN, Third Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Qian LI, Attache, Embassy to South Africa

Ms. Lu MEI, Third Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Wang PEIJUN, Third Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Yu YONG, Third Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Goa WENQI, Third Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Zhao ZHENGYI, Second Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Che ZHAOHE, Counsellor, Embassy to South Africa

Ms. Chen LING, Counsellor, Embassy to South Africa

Mr. Shao JIANSHENG, First Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Li LI, First Secretary, Counsellor, Embassy to South Africa

Ms. Zhou MEIFEN, Second Secretary, Counsellor, Embassy to South Africa

Mr. Wang TIELIANG, Second Secretary, Counsellor, Embassy to South Africa

Mr. Gu JUN, Third Secretary, Counsellor, Embassy to South Africa

Mr. Wu BO, Third Secretary, Counsellor, Embassy to South Africa

Ms. Tian HUA, Third Secretary, Counsellor, Embassy to South Africa

Mr. Wang SHENG, Attache, Counsellor, Embassy to South Africa

Ms. Liu MIN, Deputy Consul, Chinese Consulate-General in Cape Town

Ms. Li QIAN, Third Secretary, Counsellor, Embassy to South Africa

Mr. Uy ZEMIN, Consul-General, Counsellor, Chinese Consulate-General in Durban

Mr. Ye MINGLANG, Consul-General, Chinese Consulate-General in Johannesburg

Mr. Xiao YUHUA, Deputy Consul-General, Chinese Consulate-General in Johannesburg

Mr. Li SHAOJUN, Second Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Qian JIN, Attache, Embassy to South Africa

Mr. Wang XIUSHENG, Deputy Consul, Chinese Consulate-General in Durban

Mr. Luo GANG, Deputy Consul, Chinese Consulate-General in Durban

Mr. Luo ZHIQIANG, Attache, Deputy Consul, Chinese Consulate-General in Cape Town

Mr. Liu FENGCHEN, Deputy Consul, Chinese Consulate-General in Johannesburg

Mr. Ma CHENGGANG, Adminsitrative Officer, Embassy to South Africa

Mr. Tian ZHONG, Third Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Wu JIEHUI, First Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Zhang GUOHONG, First Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Chang HONG’AN, Assistant Military Attache, Embassy to South Africa

Mr. Xue RUNBO, Second Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Tao TAO, Second Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Kang JIANRONG, Embassy to South Africa

Ms. Wang MEI, First Secretary, Embassy to South Africa

Mr. Zhao JIANGANG, Consul, Consulate-General in Johannesburg

Mr. Wu GANG, Consul, Consulate-General in Johannesburg

Mr. Wang ZHIQUAN, Consul, Consulate-General in Johannesburg

Mr. Li QINGSHUI, Consul, Consulate-General in Durban


COLOMBIA

 

H.E. Mr. Francisco Santos CALDERÓN, Vice President of Colombia

 

Representatives:

 

H.E. Dr. Cecilia RODRIGUEZ, Minister for Environment

H.E. Mr. Hernan PEÑALOZA C., Ambassador to South Africa

H.E. Mr. German Garcia DURAN, Ambassador to Kenya

Mr. Juan Pablo BONILLA, Deputy Minister for Environment

H.E. Mr. Luis Guillermo GRILLO, Ambassador, Ministry of Foreign Affairs

H.E. Dr. Nicolas RIVAS, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Mr. Jimena NIETO, Group Coordinator of Politics and Negotiations, Ministry of Environment

Ms. Doctor Betty ESCORCIA B., Counsellor in Charge of Consular Affairs, Embassy,  Pretoria

Ms. Patricia PEÑALOZA, Private Adviser

Mr. Manuel RODRIGUEZ, President, National Environmental Forum

Ms. Paula CABALLERO, Executive Deputy Director, Adviser Committee on the Protection of the Seas

Mr. Francisco CANAL, Director, Association of the Autonomous Regions Corporatin

Mr. Libardo Antonio ROMERO, Director, Regional Corporation of the Cauca Region

Mr. Fancisco ZAPATA, Director Corantioquia

Mr. Omar HOYOS, Director, Metropolitan Area of the Aburra Valley

Mr. Oscar ALVAREZ, Director, Cornare

Mr. Cuillermo ARIZA, Director, Cardique

Mr. Alejandro DELIMA, Dirctor, CVC

 

COMOROS

 

H.E. Mr. Azali ASSOUMANI, President of the Union of the Comoros, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Ali MOHAMED, Minister of State, Social Affairs and Decentralization

Mr. Mahmoud ABOUD, Charge d’Affaires, a.i. Permanent Mission

Mr. Chanfi ISSIMAIL, Secretary-General, Ministry of the Foreign Affairs

Mr. Younoussa Ben IMANE, commissioners of Planning

Mr. Oussein Said MOHAMED, Department of Environment, Foreign Affairs

Mr. Youssouf HAMADI, General Director of Environment

Mr. Mbechezi YOUSSOUF, Focal Point PNUE

Ms. Nakchamy NAILANI, Interpret

Ms. Fatoumia ABDALLAH, Focal Point Convention of Nairobi

Mr. Hairouna IBRAHIM, Responsible NGO Union des femmes

Ms. Miriam ALLAOUI, Regional Director

Mr. Said MOHAMED, National Coordinator Biodiversity

Mr. Alameda MAOULIDA, Chairman of Ulanga

Mr. Taj HAMAD, Adviser


 

CONGO

 

H.E. Mr. Denis SASSOU – NGUESSO, President of the Republic of Congo

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Rodolphe ADADA, Minister for Foreign Affairs

H.E. Mr. Pierre MOUSSA, Minister for Plan, National and Regional Development and the Economic Integration

H.E. Mr. Henri DJOMBO, Minister for Forestry Economy and Environment

H.E. Mr. Jean Claude NGAKOSSO, Minister for Culture, Arts and Tourism

Mr. Jean Dominique OKEMBA, Special Counselor to the President

Mr. Firmin AYESSA, Minister, Deputy Director – Office of the President

H.E. Mr. Pascal ITOUA OYONA, Ambassador, National Director of Protocol

Mr. Martin ADOUKI, Diplomatic Counselor to the President

H.E. Mr. Anatole KONDHO, Ambassador, South Africa

H.E. Mr. Basile IKOUEBE, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Mr. Renè Fortunè BATHY, Government and other constitutional institutions Protocol Director

Mr. Saturnin Claude NTARI, Environment Counselor to the President

Mr. Bruno ZINGA, Co-operation Counselor to the Minister for Foreign Affairs

Mr. Julien ONKAGUI, Forestry Counselor, Minster for Forestry, Economy and Environment

Mr. Jean Pierre OSSEY, Minister Counselor, Embassy, South Africa

Mr. Bonaventure Chryst ENGOBO, National Director of Official Journeys

Mr. Adolphe OKOUERE, Adviser, Office of the President

Mr. Guy Noël NGOYA, Mission Officer, Office of the President

Mrs. Henriette MIERE MOUANKIE, Personal Assistant to the President

Mr. Michel GANONGO, Second Counselor, Embassy, South Africa

Mr. Jaime OPFOU, Third Counselor, Embassy, South Africa

Mr. Maurice MALANDA, Chief of Division, United Nations, Ministry of Foreign Affairs

Germain KOMBO, State Agent, Ministry of forestry Economy and Environment

Mr. Serge OBOA, Agent, Office of the President

Mrs. Valerie OSSIE, Missions Officer, Office of the President

Mr. Jean Claude LOUKAKA

Mrs. Aurèlie – Sabine OYOUA, Personal Assistant to the Ambassdor, South Africa

Mr. Francois MBOSSA

Mrs. Lucienne TSOUMOU

Mrs. BANIEKONA

Mr. Andrè ESSOUMBAKA

Mr. Florent IKAMA

Mrs. Amèdèe EBONO

Mrs. Eugènie SEKI-PANDA

Mr. Gabriel MAMBOULI

Mr. Jean-Jacques BOUAYI

Mr. Alois IKIA

Mrs. Anne KONGOLO

Mr. GALOUO

Mr. ANGUIMGA

Mr. Ambroise BONGOUANDE

Mr. Cyr Alain IPAMI

Mrs. DZERET Lydie

Mr. Rock OTOUNGOU-NDZA

Mr. Sylvère YOUMBAH

Mr. Gabriel KIYINDOU

Mr. Alexie MBOCHI

Mr. Mario Patrick MACKOLOKI

Mr. Fèlix ESSAME

Mr. Alfonso ZOLO

Mr. Francois NGASSAKI

Mr. Fortunè LAPE

Mr. Armand TABAWE MBOUALA

 

COOK ISLANDS

 

H.E. Dr. Robert WOONTON, Prime Minister, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

Mr. Edward DROLLETT, Chief of Staff

Mr. Piho RUA, Chief Executive Officer

Mr. Vaitoti TUPA, Director of Environment Service

Pa Tepaeru Teariki Upokotini Marie ARIKI, Cook Islands Association for Non-Government Organisations

John LOW, Adviser

Lisiate AKOLO, Adviser

Rosemary TAUFATOFAU, Adviser

Jean-Michel DURAND, Adviser

Mr. Sonny WILLIAMS

Mr. Joseph JOSEPH

Mr. Teokotai IOABA

Mr. Ngatokorua Teremoana ENUA

Ms Georgina Rangi Nii Taraupoko KEENAN-WILLIAMS

Mr. Tururangi TARAPU

Mr. Sameul Cecil Mesulame AHIAO

Mr. Ngametua TOKARI

Ms. Liana Tarita Vara SCOTT

Ms. Tina Marie VOGEL

Ms. Linda SAVAGE

Ms. Makai Maria Cynthia SAVAGE

 

COSTA RICA

 

H.E. Dr. Abel PACHEDO de la ESPRIELLA, President of the Republic of Costa Rica

 

Representatives:

 

H.E. Sr. Carlos Manuel RODRIGUEZ, Minister, Ministry of Environment and Energy

Mr. Jorge ARCE, Director-General of Protocol

Mrs. Flora GONZÁLEZ, Chief of Protocol, Office of the First Lady

Mrs. Gabriela LLOBEDT, Deputy Minister, Ministry of International Trade

Mr. Franz TATTENBACH, Executive Director, Fundecor, Ministry of the Environment and Energy

Mr. Harry WOHLSTEIN, President of the Board, Fundecor, Ministry of the Environment and Energy

Mr. Ricardo ULATE, Director of International Cooperation, Ministry of the Environment and Energy

Mr. Emile ROJAS, Adviser of International Cooperation, Ministry of the Environment and Energy

Mr. Claude CHARBONNEL, Honorary Consul in South Africa

Mrs. Patricia CHAVES, Minister Counsellor, Permanent Mission

Mrs. Maria Cristina CASTRO, Responsible for Environment Issues, Ministry of Foreign Affairs and Worship

Mr. Fabián Pacheco RODRIGUEZ, Adviser on Environment Issues

Mrs. Yerling Miranda JIMÉNEZ, Adviser on Environment Issues

Mr. Maximiliano Gurdián PORTOCARRERO, Adviser on Environment Issues

Mr. Diego Garcia VELASCO, Adviser on Environment Issues

Mr. Mauricio Alvarez MORA, Adviser on Environment Issues

Mr. Eladio ZÁRATE, Director of the National Meteorological Institute

Mr. Alexander López RAMIREZ, University professor, University of Costa Rica

Mr. Mauricio CASTRO, Adviser to the Minister for Environment and Energy, Secretary of the Central American Commission on Environment and Development

Mr. Ronald ARIAS, President of Fundecooperacion

Mr. Antonio ALFARO, Adviser to the President of Fundecooperacion

 

CÔTE D’IVOIRE

 

H.E. Mr. Affi N’GUESSAN, Prime Minister of the Republic of Côte d’Ivoire, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Aboudrahamane SANGARE, Minister for Foreign Affairs

H.E MR. Patrick ACHI, Minister for Economic Infrastructures

H.E. Mr. Sebastien Dano DJEDJE, Minister for Agriculture and Rural Development

H.E. Mr. Gilbert BLEU-LAINE, Minister for Environment and Quality of Life

H.E. Mr. Aime KABRAN APPIAH, Minister for Tourism

H.E. Mr. AHOUSSOU KOUADIO Jeannot, Minister for Industry

Mrs. Jeanine TAGLIANTE SARACINO, Health and Social Affairs

Mrs. Marie Agathe BAROUAN DJOUMANCY, Legal Affairs

Mr. Jean Claude AMON, Industrial development and infrastructures

Mr. Anatole KOSSA, Agro-industry

Mrs. Agns Amesan GANON, Social Security

Jean EZAN, Chargè de Mission

Mr. Emile GUIRIOULOU

Mr. Seri-Bi N’GUESSAN

Mr. Albert TOIKEUSSE MABRI

Mr. Innocent ANAKI KOBENAN

Mr. Jean F. GBAMNAN DJIDAN, Mayor of Yopougon

Mr. Jean Touni AGBRE

Desire DAO PORQUET

Professor Dedy SERY, Special Adviser to the Prime Minister

H.E. Mrs. Kaba Dienebou CAMARA, Ambassador, Director for United Nations Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Guillanne BAILLY NIAGRI, Counsellor

Mr. Serge GBA, Chargè de Mission, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Pilippe Gnakou GOTH, Technical Adviser, Ministry of Economic Infrastructures

Mr. Simon EDDY, Director of Envergy, Ministry of Mines and Energy

Mr. Bakan KOUAKOU, Director-General of Rural Development in the Ministry of Agriculture

Professor Georges Armand OUEGNIN, Technical Adviser to the Ministr for Health

Mrs. Etti ATSIN, Director of Tourism in the Ministry of Tourism

Mr. Sinali BAKAYOKO, Technical Adviser, Ministry of External Trade

Mrs. Chantal ADINGRA, Director of Planification and Programmation of Projects, Ministry of Waters and Forests

Mr. Philippe MIAN, Technical Adviser, Ministry of Environment

Mrs. Nassere KABA, Director of the International Cooperation, Minstry of Environment

Mr. Boubacar DIARRA, Director of the National Agency for Environment

Mrs. Alimata KONE, Coordinator

Mr. Hilaire DOFFOU, Director for Water Resources

Mrs. Dople SORO, Technical Adviser at SODEFOR

Mr. Muga KOMENAN, Director of Industry and Technology

 

CROATIA

 

H.E Mr. Stjepan MESIĆ, President of the Republic of Croatia, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Mato CRKVENAC, Minister for Finance

H.E. Mr. Božo KOVAČEVIĆ, Minister for Environmental Protection and Physical Planning

H.E. Mr. Davorko VIDOVIĆ, Minister for Labour and Social Welfare

Mr. Tomislav JAKIĆ, Foreign Policy Adviser to the President

Dr. Esad PROHIĆ, Adviser for Science and Education

H.E. Mr. Matko ŽUPANIC, Ambassador to South Africa

Mrs. Milada PRIVORA, Head of State Protocol

Mr. Marko BARIČEVIĆ, Croatian Parliament, Member

Mrs. Marijana PETIR, Croatian Parliament, Member

Dr. Velimir RAJKOVIĆ, Assistant Minister for Finance

Mr. Anton KOVAČEV, President of the Croatian Bank for Reconstruction and Development

Ms. Anica DJAMIĆ, Assistant Foreign Policy Adviser to the President

Mr. Joško KLISOVIĆ, Head of United Nations and Human Rights Department, Ministry of Foreign Affairs

Mrs. Ivana HALLE, Head of Department, Ministry of Economy

Ms. Gordana RUKLIĆ, Senior Adviser for International Cooperation, Ministry of Environmental Protection and Physical Planning

Ms. Ani PEJKOVIĆ, First Secretary, Neighboring Countries Department, Ministry of Foreign Affairs

Mrs. Natali Lulić GROZDANOSKI, Attaché, United Nations and Human Rights Department, Ministery of Foreign Affairs

Mr. Antun MAHNIC, Second Secretary, Ministry of Economy

Mr. Tomislav TOMAŠEVIĆ, NGO – Green Action

Mr. Jasmin SADIKOVIĆ, NGO – Green Action

Mr. Janko PARAVIĆ, Interpreter

 

CUBA

 

Representatives

 

H.E. Mr. Felipe Pèrez ROQUE, Minister for Foreign Affairs, Chairman of the Delegation

H.E. Dr. Rosa Elena SIMEÓN, Minister for Science, Technology and Environment

Dr. Fabio FAJARDO, Deputy Minister for Science, Technology and Environment

H.E.Mr. Marcos RODRIGUEZ, Ambassador, in South Africa

H.E. Mr. Pedro Luis PEDROSO, Ambassador to Kenya and the United Nations Environment Agency

Mr. Juan Antonio FERNÁNDEZ, Director for Multilateral Affairs Ministry of Foreign Affairs

Mr. Rogelio SIERRA, Director, Office of the Minister for Foreign Affairs

Mrs. Ofelia RAMOS, Adviser to the Minister for Science, Technology and Environment

Mr. Orlando REY, Director for Environment Ministry of Science, Technology and Environment

Mr. Jorge Mario GARCIA, Director of the Center for Research, Management and Environmental Education

Mr. Angel VILLA, Minister Counsellor, Embassy, South Africa

Mr. Rafael JIMENO, Counsellor, Embassy, South Africa

Mr. Francisco MARTINEZ, Counsellor, Embassy, South Africa

Mrs. Ileana NÙÑEZ, First Secretary, Permanent Mission

Mr. Francisco MONTIEL, First Secretary, Embassy, South Africa

Dr. Jaime DAVIS, Chief Representative in South Africa of the Cuban Ministry of Public Health

Mr. Raúl DELGADO, Officer at Multilateral Affairs Division Ministry of Foreign Affairs

Mrs. Belsys I. LLORENTE, Officer at International Organizations Division Ministry of Foreign Trade

Mr. Angel MILÁN, Translator for the Ministers

Mr. Francisco RIVERA, Director, National Institute of Water Resources

 

CYPRUS

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Costas THEMISTOCLEOUS, Minister for Agriculture, Natural Resources and Environment, Chairman of the Delegation

H.E. Mr. Elias ELIADES, Ambassador, High Commissioner to South Africa

Mr. Nicos GEORGIADES, Director, Environment Service, Ministry of Agriculture, Natural Resources and Environment

Mr. Michalis IOANNOU, Attachè, Ministry of Foreign Affairs

 

CZECH REPUBLIC

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Petr MAREŠ, Deputy Prime Minister, Chairman of the Delegation

H.E. Mr. Libor AMBROZEK, Minister for Environment

Mr. Pavel VOŠALIK, Deputy Minister for foreign Affairs

Mr. Miroslav SOMOL, Deputy Minister for Industry and Trade

H.E. Mr. Jaroslav SIRO, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to South Africa

Mrs. Bĕla HEJNÀ, Deputy Minister for Labour and Social Affairs.

Mr. Petr KOKOŠKA, Deputy Minister for Regional Development

Mr. Zdenĕk HRUBY, Deputy Minister for Finance

Mr. Miloš KUŽVART, Deputy, Chamber of Deputies, Parliament of the Czech Republic

Mr. František PELC, Adviser to the Deputy Prime Minister

Ms. Milena JABŮRKOVÀ, Director, Department for Social Services, Ministry of Labour and Social Affairs

Ms. Daniela GRABMULLEROVÀ, Director, Housing Policy Department, Ministry of Regional Development

Mr. Pavel FISCHER, Director, Political Department, Office of the President of the Czech Republic

Mr. Petr BURIÀNEK, Political Department, Office of the President of the Republic

 

Alternate Repersentatives:

 

Mr. Jan KÀRA, Ministrer Counselor, Deputy Permanent Representative to the United Nations

Mr. Bedřich MOLDAN, Head, Czech National Preparatory Committee

Mr. Jiři HLAVÁČEK, Adviser to the Deputy Minister for Environment

Mrs. Helena ČIŽKOVÁ, Adviser to the Deputy Minister for Environment

H.E. Mr. Jan KAVAN, President of the 57th Session of the United Nations General Assembly

H.E. Ms. Helena OPOLECKÁ, Ambassador, Office of the President of the 57th session of the United Nations General Assembly

H.E. Mrs. Jana SIMONOVÁ, Ambassador, Office of the President of the 57th Session of the United Nations General Assembly

Mr. Jiři NIEDERLE, President, Council for International Affairs, National Academy of Sciences

Mr. Ivan RYNDA, Deputy Director, Charles University Environment Center

Ms. Zuzana DRHOVÁ, Co-ordinator, NGO’s Association “Green Circle”

Mr. Petr LEBEDA, Forum 2000 Project Co-ordinator

Mrs. Gabriela JÁČOVÁ, Secretary of Deputy Minister, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Martin JANKOVEC, Counsellor, Embassy, Pretoria

Mrs. Dita VILLASECA BERGEYRE KUBIKOVÁ, Second Secretary, Embassy, Pretoria

Mr. Zdeněk BUREŠ, Department of Services, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Stokana Koos NTOMBENI, Embassy, Pretoria

Mr. Pavel FISCHER, Director of the Political Department, Office of the President of Czech Republic

 

DEMOCRATIC PEOPLE’S REPUBLIC OF KOREA

 

H.E. Mr. Yang Hyong SOP, Vice-President of the Presidium of the Supreme People’s Assembly

 

Representatives:

 

Mr. Choe Su HON, Vice Minister for Foreign Affairs

Mr. Ri Si HONG, Deputy Director, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Han Man HYOK, Deputy Director, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Kim Song DOK, Senior Officer, Presidium of the Supreme People’s Assembly

Mr. Han Sok CHOL, Expert, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Hong Je RYONG, Expert, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Jon Min DOK, Expert, Ministry of Foreign Affairs

 

DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO

 

S.E. le Général-Major Joseph KABILA, Président de la République Démocratique du Congo

 

Representants:

 

S.E. M.Denis KALUME, Ministre du Plan et de la Reconstructions

S.E M. Andrè-Philippe FUTA, Ministre de l’Agriculture

S.E M. Georges BUSE FALAY, Ministre de l’Energie

S.E. M. SALOMON BANAMMUHERE, Ministre de l’Environnement

M. Faustin LUANGA, Conseiller économique et du Développement du Chef de l’Etat

S.E. M. MPOKO, Ambassadeur de la République Démocratique du Congo (RDC) en Afrique du Sud

ILINGA LOPAKA, Assistant Principal du Directeur de Cabinet du Chef de l’Etat

M. IYELEZA MOJU MBEY, Assistant Socio-culturel du Directeur de Cabinet du Chef de l’Etat

M. KHASA EOLE André, Assistant Politique et diplomatique du Directeur de Cabinet du Chef de l’Etat

M. KAMBALE KASOLE, Assistant Juridique du Directeur de Cabinet Adjoint du Chef de l’Etat

MUKATSHUNG MWAMBU, Rapporteur de la Commission Environnement

MINDIA MONGA, Directeur

M. KIMBULU KANDOLO, Directeur de Cabinet, Affaires Adjoint du Ministre

M. EMPOLE LOSOKO EFAMBE, Directeur Organicacions, Internacional, Affaires Etrangères

M. MBUAYAMA NSIONA, Directeur de Cabinet, Présidence NEPAD

M. MULAILA THENGA BANDZUH Conseiller/DSRP

M. KONGOLO LOMBA SÉBASTIEN, Directeur, Ressources Humaines

KWETE SHAMA NTSHEY, Chargé Economique

M. BURHAMA NTIBONERA, Directeur Economie Rurale

M. MULUMBA TSHINA, Conseiller

M. ILENDA MBONGO, Directeur, Energie

M. CRISPIN MUTUMBE MBUYA, Directeur Cabinet, Environnement

M. KASULU SEYA MAKONGA, Direteur Développement Durable, Environnement

M. Joseph IPALAKA YOBWA, Secrétaire Général, Environnement

M. KANU MBIZI Léon, Directeur Gestion, Forestiére, Environnement

M. Obed WAMBALE KISUKI, Secrétaire Particulier du Ministre, Environnement

M. NGOYI MBELE, Directeur Programme Assainissement, Environnement

M. INZUN OKOMBA, Directeur, Affairs Sociales

M. IKONGO ISEKOTOKO, Directeur, Ministère de l’Intérieur

SHUNGU BEN, Secrétaire Particulier, Ministère du Plan et Reconstruction

MBUYI Charles, Conseillier, Ministère de l’Envergie

PALATA KABUDJI, Professeur a la Facuite de biologie, Université de Kinshasa

LUKUNDIA RUDASUMBWA, Assistant Economique et du Développement, Présidence

Mme AYAZA MUSHOBEKWA, Délégué au NEPAD, Banque Centrale du Congo

Mme IZWE MODIRI, Chef Service Directeur Etudes, Banque Centrale Congo

M. MUYUMBA, Président Délégué Général de la Sociéte Nationale d’Electricité (SNEL)

M. LUBUNGA, Président Délégué Général de la Régie des Distributions d’Eau (REIDESO)

 M. BATANGOMBE EKONGO, Centre National d’Expertise (CNE)

Job MUNDUKU KASEYA, Chef Division Planification, REGIDESO

SOLA René, Conseiller Financier, Ambassade, Pretoria

KNOKO Innocent, Chef Protocole, Ambassade, Pretoria

Me. Thèodore NGOY, Projet route de l’esciave, UNESCO

M. KASONGO KILE WA NGOY, Commission Nationale, UNES

M. KIPOY N’GYAM, Expert Hydrologie, NEPAD

Mme. Philomène MATONDO WUMBA, Journaliste, Citè Africaine

Mme. Athanase MATENDA KYELU, Administrateur Délégué, FEC

M. Honorè NJIBIKILA NKONA, Administrateur, FEC

 

DENMARK

 

H.E. Anders Fogh RASMUSSEN, Prime Minister of Denmark, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

H.E. Per Stig MÆLLER, Minister for Foreign Affairs (Chairman of the Delegation in the absence of the Prime Minister)

H.E. Hans Christian SCHMIDT, Minister for the Environment

H.E. Carsten STAUR, State Secretary, Ambassador

Per POULSEN-HANSEN, Assistant Secretary of State, Ambassador, Prime Minister’s Office

H.E. Dan NIELSEN, Ambassador, Ministry of Foreign Affairs

H.E. Torben BRYLLE, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to South Africa

Bo LIDEGAARD, Head of Department, Ministry of Foreign Affairs

John Baek SÆRENSEN, Deputy Director-General, Ministry of the Environment

Thomas BECKER, Head of Department, The Danish Environmental Protection Agency

Annette SAMUELSEN, Head of Department, The Danish Environmental Protection Agency

Anne Marie Sloth CARLSEN, Deputy Head of Department, Ministry of Foreign Affairs

Michael KRISTIANSEN, Head of Press, Prime Minister’s Office

Kasper HÆEG-JENSEN, Adviser, Prime Minister’s Office

Frode NEERGAARD, Head of Section, Ministry of Foreign Affairs

Morten Lykke LAURIDSEN, First Secretary, Permanent Mission of Denmark to the United Nations, New York

Maria Ana PETRERA, Head of Section, Ministry of Foreign Affairs

Pernille SÆRENSEN, Head of Section, The Danish Environmental Protection Agency

Christian PRIP, Special Adviser, Danish Forest and Nature Agency

Fin POULSEN, Secretary of Embassy, Pretoria

Lars Bo LARSEN, Secretary of Embassy, Pretoria

Peter JONSSON, Adviser, Pretoria

Kaspar Westphal PEDERSEN, Press Officer, Ministry of the Environment

Palle LINDGAARD-JÆRGENSEN, Head of Department, The Danish Environmental Protection Agency

Carsten Møberg LARSEN, Head of Section, The Danish Environmental Protection Agency

Renè KAROTTKI, Special Adviser, Ministry of Foreign Affairs

Jacob HOLBRAAD, Private Secretary to the Prime Minister

Lone D. WISBORG, Private Secretary to the Foreign Minister

Henrik OLSEN HEDEMANN, Personal Secretary to the Minister for the Environment

Mona Mejsen WESTERGAARD, Special Adviser to the Minister for the Environment

Linda FUCHS, Executive Officer, Ministry of Foreign Affairs

Farzan IQBAL, Executive Officer, The Danish Environmental Protection Agency

Liza MULLER, Secretary, Pretoria

Edward GEISLER, Minister for Health and Environment, Greenland Home Rule Government

Tove Søvndahl PETERSEN, Senior Adviser, Greenland Home Rule

Johannes ÆSTERGAARD, Manager, Danish Agricultural Council

Johannes FLENDSTED-JENSEN, County Mayor, The Association of County Councils in Denmark

Joan BRIESEMEISTER, Deputy Sector Chairman, Women’s Council in Denmark

Frank BILL, Director, Confederation of Danish Industries

John SVENNINGSEN, International Adviser, Danish Confederation of Trade Unions

John NORDBO, Co-ordinator, The Danish 92-Group

Torleif JONASSON, Facilitator, The Danish 92-Group

Hans Peter DEJGAARD, International Network Co-ordinator, The Danish 92-Group

Gunver BENNEKOU, Director, The Danish 92-Group

Lars George JENSEN, Programme Co-ordinator, The Danish 92-Group

Søren MEINERT, Youth Delegate, Nature and Youth

 

DJIBOUTI

 

Représentants:

 

S.E M Abdallah Abdillahi MIGUIL, Ministre de l’Habitat, de l’Urbanisme de l’Environnement et de l’Aménagement du Territoire

S.E.M. Dini Abdallah BILILIS, Ministre de l’Agriculture, de l’Elevage et de la Mer, Chargé des Ressources Hydrauliques

S.E.M. Otban Goïta MOUSSA, Ministre de la Jeunesse, des Sports, des Loisiris et du Tourisme

M. Abdoubaker Douale WAISS, Secrétaire Général du M.H.U.E.A.T

M. Mohamed Ismael MOHAMED, Directeur de l’Eau, Ministère de l’Agriculture de l’Agriculture de l’Elevage et de la Mer, Chargé des Ressources Hydrauliques

M. Mohamed Idriss FARAH, Sous-Directeur des Organisations Internationales, M.A.E.C.I

Mme Amina Abdi ADEN, Sous Directrice de l’Habitat au M.H.U.E.A.T

Mme Amina Abdi SAID, Chef du Service des Affaires Sociales du Ministère de la Promotion de la Femme

M. Said Omar MOUSSA, Deuxiéme Vice-Président du la Chambre International de Commerce et de l’Industrie de Djibouti

M. Mohamed Omar DABAR, Secrétaire Général adjoint de la C.I.C.I.D

M Simon MIBRATHU, Directeur des Financements Exterieurs, Ministère des Finances

M Djama Mahamoud DOUALEH, Chef du Bureau de la Programmation et du Suivi/M.A.E.M

M. Ahmed Abdillahi MOUHOUMED, Parlementaire, Point Focal Pour le Developpement Drable

M. Mohamed Abdillahi WAÏS, Directeur de I.O.N.T.D

 

DOMINICA

 

H.E. The. Hon. Pierre CHARLES, Prime Minister, Chairman of the Delegations

 

Representatives:

 

H.E. The. Hon. Vince HENDERSON, Minister for Agriculture and the Environment

Mr. Crispin GREGOIRE, Adviser

Mr. Nand BARDOUILLE, Trade Adviser

 

DOMINICAN REPUBLIC

 

Representantes:

 

S.E. Sr. Rafael F. Moya PONS, Secretario de Estado de Medio Ambiente y Recursos Naturales, Jefe de la Delegación

Dr. Hèctor Renè LEDESMA, Subsecretario de Gestión Ambiental, Secretaria de Estado de Medio Ambiente y Recursos Naturales

Sr. Angel Robert SÁNCHEZ, Director de Areas Protegidas y Coordinador del Proyecto Capacidad 21, Secretaria de Estado de Medio Ambiente y Recursos Naturales

Sr. Jerry DUPUY, Director de Plantaciones, Secretaria de Estado de Medio Ambiente y Recursos Naturales

Sr. Antonio Gil ITURBIDES, Director de Comunicaciones, Secretaria de Estado de Medio Ambiente y Recursos Naturales

Sr. Silvio CARRASCO, Director Ejecutivo del Instituto Nacional de Recursos Hidráulicos

Sr. Julián de la ROSA, Embajador Encargado de Asuntos Clientificos, Tecnológicos y Medio Ambiente, Secretaria de Estado de Relaciones Exteriores

 

ECUADOR

 

H.E. Dr. Gustavo Noboa BEJARANO, Presidente Constitucional de la República del Ecuador

 

Representantes:

 

Sr. Oscar ZULOAGA, Secretario General de Comunicación

S.E. Sr. Alfonso LÓPEZ, Embajador, Coordinador de Asuntos Diplomaticos

General Wilson ARCINIEGAS, Jefe Militar de la Casa Presidencial

Dr. Fabián Páliz DÁVILA, Ministro del Servicio Exterior

Teniente Coronel William ORELLANA

Capitán de Fragata Fredy GARCIA

Sr. Francisco AGUIRRE, Jefe de Protocole de la Presidencia

 

EGYPT

Representatives:

 

H.E. Mrs. Faiza Abou EL NAGA, Minister of State for Foreign Affairs, Chairperson of the Delegation

H.E. Mr. Mahmoud Abou ZEID, Minister for Water Resources and Irrigation

H.E. Mr. Hamdouh RIAD, Minister of State for Environmental Affairs

H.E. Mrs. Haga ISLAMBOULY, Ambassador to the Republic of South Africa

Mr. Amin MUBARAK, Head, Industry and Energy Committee of the People’s Assembly

Mrs. Hoda REZQUANA, Member of the People’s Assembly

Mrs. Laila TAKLA, Head of Environment Committee, Woman National Council

Mr. Hesham KANDIL, Director of the Cabinet of the Minister of Water Resources and Irrigation

Mr. Abdel Moneim OMAR, Minister Pleinpotentiary, Deputy Chief of Mission, Pretoria

Mr. Mohamed SADEK, Head of the Commercial Office, Embassy, Pretoria

Mr. Magdi ALLAM, Cairo Governorate

Mr. Motaz KHALIL, Councellor, Director of Environment Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Ihab Gamal EL DIN, Counsellor, Permanent Mission

Mrs. Dalia LATIF, Director of External Relatins, Ministry of Environment

Mrs. Mawaheb Abou EL AZM, Head of Environment Sector, Ministry of Environment

Mostapha FODA, Head, Nature Protection Department, Ministry of Environment

Mr. Essam RASHAD, Head of the Housing Sector, Ministry of Housing

Mr. Emad el Din ADLY, Chairman, Arab Network of Development and Environment

Mrs. Alice el MALAKH, Representative of Nature Protection Association

Mr. Ismail Serag EL DIN, Director, Alexandria Library

Mr. Ahmed Mohamed EL SADALY, General Secretary, Young People of Egypt

Mr. Nabil Ata ALLAH, Expert from the private sector

Khaled Abou ZEID, Counsellor, Ministry of Environment

Mr. Hisham ASSRAN, First Secretary, Embassy, Pretoria

Mr. Mohamed KHALIL, First Secretary, Embassy, Pretoria

Mr. Khaled MAHMOUD, First Secretary, Embassy, Pretoria

Mr. Sherif KAMEL, Second Secretary, Ministry of State of Foreign Affairs

Mr. Houssam REDA, Attaché, Embassy, Pretoria

Mr. Amir YASIN, Alexandria Library

Ms. Nadim YASIM, Alexandria Library

 

EL SALVADOR

 

Representantes:

 

S.E. Sra. Maria Eugenia Brizuela de AVILA, Ministra de Relaciones Exteriores, Jefe de la delegación

S.E. Senior Josè Walter Ernesto Jokisch RESTREPO, Ministro de medio Ambiente y Recurosos Naturales

Sr. Migual Angel SIMÁN, Presidente del Fondo de Inversión Social, Para el Desarrollo Local de El Salvador (FISDEL)

Sra. Ana Hazel ESCRICH, Asesora de la Unidad de Desarrollo Social Integral, Ministerio de Relaciones Exteriores

Sra. Laura CRUZ, Primer Secretaria, Misión Permanente de El Salvador ante Naciones Unidas

Sr. Guillermo GARCIA, Gerente de Inversión y Desarrollo del Fondo de Inversión Social para el Desarrollo Local de El Salvador (FISDEL)

Sr. Rafael Ernesto GOCHEZ, Asesor de la Presidencia del Fondo de Inversión, Social para el Desarrollo Local (FISDEL)

Sra. Rina Elizabeth Castellanos de JARGUIN, Representante de negociaciones de tratados de libre comercio entre paises de CA-4 y Canadà y Mèxicom Ministerio de Medio Ambiente y Recursos Naturales


EQUATORIAL GUINEA

 

S.E. Sr. OBIANG NGUEMA MBASOGO, Presidente de la República de Equatorial Guinea

 

Representantes:

 

S.E.  Sr. Alejandro EVANU OWONO ASANGONO, Ministro de Estado Encargado de Misiones

S.E. Sr. Marcelino NGUEMA ONGUENE, Ministro de Estado de Sanidad y Bienestar Social

S.E. Sr. Santiago NSOBEYA EFUMAN NCHAMA, Ministro de Asuntos Exteriores, Cooperación Internacional y Francofonia

Sr. Joaquin MECHEBA IVINA, Viceministro de Aguas, Bosques y Medio Ambiente

S.E. Sr. Miguel OYONO NDONG MIFUMU, Consejero Encargado de Misiones en la Presidencia de la República, Encargado de Misiones E speciales

Sr. D. Justino OBAMA NVE MBUGU, Consejero a la Presidencia del Gobierno en Materia de Sanidad

Sr. Antonio NVE NSENG, Consejero a la Presidencia del Gobierno en Materia de Planificación y Desarrollo Económico

Iltomo. Sr. D Miguel EDJANG ANGUE, Secretario General del Ministerio de Economia y Hacienda

Sr. Frederico EDJO OVONO, Rector Magnifico de la Universidad Nacional (UNGE)

S.E. Sr. Jesús MBA BELA ABAHA, Embajador, Jefe de Protocolo de Estado en la Presidencia de República

Sr. Braulio NCOGO ABEGUE, Director-General del Gabinete Civil de la Presidencia de la República

Sr. Fausto ABESO FUMA, Director-General del Gabinete Militar de la Presidencia de la República

Sr. Rodolfo BURGOS BIZANTINO, Jefe de Ceremonias y Viajes Presidenciales

Sr. Julian ONDO NCUMU, Director-General de Seguridad Presidencial

Sr. Cosme NGUEMA BIBANG, Director-General de Prensa Presidencial

S.E. Sr. Victorino NKA OBIANG MAYE,  Embajador, Ministerio de Asuntos Exteriores, Cooperación Internacional y Francofonia

Sr. D. Wenceslao MICHA EDU, Director-General de Protocolo del Primer Ministro-Jefe del Gobierno

Sra. Doña Librada ELA ASUMU, Directora General de la Condición de la Mujer

Sr. Ahmed EL MAFOUDI, Comisario de Seguridad Presidencial

Comandante Alfonso NGUEMA ONDO, Ayudante de Campo de Su Excelencia el Presidente de la República

Sr. Doña Maria Luisa MANGUE NGUEMA, Administradora de Palacios

Capitán Diosdado OLINGA NCOGO, Ayudante de Campo del Primer Ministro

Doctora Teresita ALENE NGUEMA, Experta de Programa Nacional de lucha contra el VIH/SIDA

Sr. Don Santiago Francisco ENGONGA, Técnico, Ministrio de Aguas, Bosques y Medio Ambiente

 

ERITREA

 

H.E Mr. Isaias AFWERKI, President of the State of Eritrea, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

H.E Dr. Woldai FUTUR, Minister for Development Planning and Economic Coordination, Vice Chairman of the Delegation

Mr. Yemane GHEBREMESKEL, Director-General, Office of the President

Mr. Alamin Hassen ALAMIN, Secretary, Office of the President

H.E. Fessahazion PIETROS, Ambassador, Director-General, Euro-America & International Organizations Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Tekleab MESGHENA, Director-General, Department of Environment, Ministry of Land, Water & Environment

Mr. Naigzi GEBREMEDHIN, Senior Consultant, Heritage Protection and Environment Management

Mr. Firous SOBHANI, Senior Deputy/Resident Representative UNDP, Adviser Environmental Management

Mr. Yohannes TECLEMICHAEL, Charge D’Affairs, Embassy, South Africa

Mr. Fassil GHEBRESELASSIE, Head of Ceremonies, Protocol Department, Ministry of Foreign Affairs

 

ESTONIA

 

Representatives:

 

H.E Mrs. L. TÖNISSON, Minister for Transport and Communications, Chairman of the Delegation

Mr. Heido VITSUR, Adviser, Ministry of Transport and Communications

Ms. Tea NÖMMAN, Adviser, Ministry of Transport and Communications

Mr. Andres KRATOVITŠ, Head of Department, Ministry of Environment, Department of Foreign Relations

Ms. Olle VAHT, Expert, Ministry of Environment, Department of Strategy and Planning

Ms. Urve SINIJÄRV, Expert, Ministry of Environment, Department of Nature Protection

Mr. Margus KÖIVA, Lawyer, Ministry of Environment, Legal Department

 

ETHIOPIA

 

Representatives:

 

H.E Dr. Mulatu TESHOME, Minister for Agriculture, Chairman of the Delegation

Mr. Dr. TewoldeBirhan GEBREEGZIABHER, General Manager, Environmental Protection Authority

Mr. Berhanu MINASSIE, Ministry of Agriculture

Mr. Dessalegne MESFIN, Environmental Protection Authority

Mr. Emmanuel MALIFU, Environmental Protection Authority

Mr. Azanaw Tadesse ABREHA, Permanent Mission

Mr. Haileselassie GETACHEW, Permanent Mission

 

EUROPEAN COMMUNITY

 

H.E Mr. Romano PRODI, President, European Commission, Chairman of the Delegation

Mr. P. NIELSON, Commissioner for Development and Humanitarian Aid, Vice Chairman

Ms. M. WALLSTROM, Commissioner for Environment, Vice Chairman

 

Representatives:

 

Mr. S ABOU, Principal Adviser, Cabinet of the President of the European Commission

Ms. P. AHRENKILDE, Spokeswoman for Environment

Mr. F.E. ANDRETA, Director, DG Research

Mr. R. ANNERBERG, Head of Cabinet of Commissioner Wallström

Mr. L. ANTONAKOPOULOS, Head of Unit, DG Development

Mr. F. BARTH, Detached National Expert, DG Environment, European Commission

Mr. H.C. BEAUMOND, Official, DG Agriculture

Ms. N. CANNAROZZI, Official, European Commission Delegation to the Republic of South Africa

Mr. M. CATINAT, Head of Unit, DG Enterprise

Ms. L. CURRAN, Official, DG Trade

Mr. M. CURTIS, Spokesman for Development & Humanitarian Aid

Ms. C. DAY, Director-General for Environment, European Commission

Ms. A. DE KOCK, Official

Mr. J. DELBEKE, Head of Unit, DG Environment

Ms. D. DELLICOUR, Official

Ms. K. ECKERDAL, Detached National Expert – DG Trade

Mr. V. FLYNN, Official, Security Office

Mr. J. Garcia BURGUES, Head of Unit, EG Environment

Mr. W. HARLAND, Official

Mr. J. HENNINGSEN, Director, DG Transport

Mr. K. KEMPPINEN, Spokesman for he President of the European Commission

Ms. M. KEOGH, Official, DG Development, European Commission

H.E. Mr. M. LAKE, Ambassador

Mr. S. LE GRAND, Official, DG Development

Mr. A. LIEBAERT, Official, DG Development

Mr. P. MANN, Detached National Expert, DG Development

Mr. S. MANSERVISI, Head of Cabinet of President Prodi

Ms. N. MERLO, Official

Mr. W. NGOBENI, Official

Mr. F. OBERHOLZER, Official

Ms. A. OSTERGREN, Official, DG Environment

Mr. C. PATERMANN, Director, DG Research

Ms. J. PATRICK, Official, DG Development

Mr. J. Perez LORENZO, Official, DG Environment

Ms L. PICA, Official, DG Environment

Mr. R. PLIJTER, Head of Unit, DG Trade

Mr. D. PORTER, Official, DG External Relations

Mr. O. Qwintana TRIAS, Director, DG Research

Mr. C. REEVE, Official

Mr. J.K. RICHELLE, Director-General for Development

Mr. D.F ROBERTS, Deputy Director-General, DG Agriculture

Ms. L. ROWAN, Official, DG Environment

Mr. R. SABUTUCCI, Official

Mr. P. SCARPELLINI, Advisor to President Prodi

Mr. H.M. SCHALLY, Head of Unit, DG Development

Mr. K. SCHMIDT, Member of Cabinet of Commissioner Nielson

Ms. Y. SLINGERBERG, Official, DG Environment

Mr. C. SORENSEN, Head of Cabinet of Commissioner Nielson

Ms. P. STANLEY, Official, DG Environment

Mr. A. TILCHE, Head of Unit, DG Research

Ms. Y. TIVEUS, Head of Unit, DG Environment

Mr. P. VALETTTE, Head of Unit, DG Research

Mr. B. VAN MAELE, Official, DG Environment

Ms. C. WILANDER, Official, DG Environment

 

European Environment Agency:

 

Mr. T. CARRITT, Media Relations & Communications Manager

Mr. D. STANNERS, Project Manager

Mr. R. UHEL, Programme Manager

 

European Parliament:

 

Ms. S. BLAU, Official, European Parliament

Ms. M.J. CAUS, Official, European Parliament

Mr. R. CHADWICK, Official, European Parliament

Ms. M. GONCALVES, Official, European Parliament

Mr. C. DAVIES, Member, European Parliament

Mr. A. DE ROO, Member, European Parliament

Mr. C. FALK, Official, European Parliament

Mr. K.H. FLORENZ, Member, European Parliament

Mr. A. GERSONY, Official, European Parliament

Ms. A. HULTHEN, Member, European Parliament

Mr. F. JACOBS, Official, European Parliament

Mr. B. LANGE, Member, European Parliament

Mr. P. LANNOYE, Member, European Parliament

Mr. T. LUND, Member, European Parliament

Mr. M. MANTOVANI, Member, European Parliament

Mr. A. MARESI, Official, European Parliament

Ms. S. MEYER, Official, European Parliament

Mr. J. MOREIRA DA SALIVA, Member, European Parliament

Ms. U. MUELLER, Official, European Parliament

M. PAPAYANNAKIS, Member, European Parliament

Mr. M. ROTHE, Member, European Parliament

Ms. M. SANDERS-TEN HOLTE, Member, European Parliament

Ms. K. SCHEELE, Member, European Parliament

Mr. P.B. SCHMITT, Official, European Parliament

Mr. R.W. STURDY, Member, European Parliament

Mr. C. TURMES, Member, European Parliament

Mr. A. WIJKMAN, Member, European Parliament

 

Advisers:

 

Mr. A. ABRUZZININ, Secretary-General, Eurochambres

Mr. F. BILL, Director, UNICE          

Ms. C. DE ROO, Environment, Safety & Health Officer

Mr. E.E. EHNMARK, Member, European Economic and Social Committee

Mr. A. HAEGENS, Information & Media Officer, EURODAD

Mr. R. HULL, Director, European Economic & Social Committee

Mr. R. NANAYANAN, Director, Water Aid

Ms. P. OLSEN, Advisor, European Environment Bureau

Ms. V. PLAINEMAISON, Representative, Vivendi

Mr. M. SAPIR, Director, ETUC

Mr. J. SIMPSON, Vice President European Economic and Social Committee

Mr. S. SINGER, Head of Unit, WWF

Ms. U. SIRKEINEN, Member, European Economic and Social Committee

Mr. J. SOENDERGAARD, Political Advisor, Greenpeace

Mr. B. VAN DILLEN, Advocacy Officer, CIDSE

Mr. VAN GELDER, Vice President, Committee of the Regions

Mr. T. VAN HEES, Co-ordinator, EURODAD

Ms. A. WANDEL, Political Scientist, FoE

Mr. M. WRIGLESWORTH, Vice-Chairman, UNICE Environment Working Group


FIJI

 

H.E. Hon. Laisenia QARASE, Prime Minister for the Republic of the Fiji Islands, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

Mr. Jioji KOTOBALAVU, Permanent Secretary, Office of the Prime Minister

H.E. Mr. Amraiya NAIDU, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Permanent Representative to the United Nations

Mr. Amena YAUVOLI, Counsellor, Deputy Permanent Representative to the United Nations

Mr. Krishna PRASAD, Ministry of Finance & National Planning

Ms. Mere PULEA, Director, Institute of Justice and Legal Studies, University of the South Pacific

Dr. Kanayathu KOSHY, Director and Associate Professor of Environmental Management, University of the South Pacific

Ms. Patrina DUMARU, Assistant Director Environment, Pacific Concerns Resource Centre Inc.

Ms. Tamsin VUETILOVONI, Policy Offier, World Wide Fund for Nature

 

Advisers:

 

H.E. Mr. Jean-Robert GOULONGANA

Dr. Paó H LUTERU

Mrs. A. MKONZA

Mr. F. JACKMAN

Ms. Setaita MATAI, Information Officer

 

FINLAND

 

H.E. Ms. Tarja HALONEN, The President of the Republic of Finland

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Jouni BACKMAN, Minister for the Environment

H.E. Mr. Jari VILÉN, Minister for Foreign Trade

H.E. Ms. Suvi-Anne SIIMESS, Minister for Development Co-operation

Ms. Mirja RYYNÄNEN, Member of Parliament

Mr. Antti PELTTARI, Committee Counsel

Ms. Marjatta VEHKAOJA, Member of Parliament

Mr. Timo IHAMÄKI, Member of Parliament

Mr. Juha REHULA, Member of Parliament

Ms. Eila MÄKIPÄÄ, Member of Parliament

Mr. Pentti TIUSANEN, Member of Parliament

Ms. Tytti ISOHOOKANA-ASUNMAA, Member of Parliament

Ms. Christina GESTRIN, Member of Parliament

Ms. Tarja KAUTTO, Member of Parliament

Ms. Anne HOLMLUND, Member of Parliament

Ms. Salme KANDOLIN, Committee Counsel

Mr. Martti TIURI, Member of Parliament

Mr. Paavo LÖPPÖNEN, Committee Counsel

Ms. Outi OJALA, Member of Parliament

Mr. Pertti MAJANEN, Under-Secretary of State

Mr. Hannu KYRÖlÄINEN, Deputy Director-General

Mr. Matti KÄÄRIÄINEN, Deputy Director-General

Ms. Hannele TIKANVAARA, Director

Mr. Kari KARANKO, Director

H.E. Mr. Taisto HUIMASALO, Ambassador for Sustainable Development

H.E. Mr. Peter STENLUND, Ambassador

Ms. Hanna RIKINEVA, Counsellor

Mr. Markku AHO, Counsellor

H.E. Ms. Kirsti LINTONEN, Ambassador

Ms. Heidi SCHRODERUS-FOX, Counsellor

Mr. Heikki SOURAMA, Consultative Counsellor

Mr. Kristian SLOTTE, Director-General

Ms. Heili KUUSI, Director

Mr. Veikko MARTTILA, Environment Director

Mr. Risto RANKI, Deputy Director-General

Ms. Erja FAGERLUND, Senior Adviser

Ms. Paula MANNONEN, Project Manager

Ms. Aira KALELA, Director-General

Mr. Jukka UOSUKAINEN, Deputy Director-General

Ms. Marjo NUMMELIN, Senior Adviser

Ms. Camilla LOMMI-KIPPOLA, Counsellor, Environmental Economics

 

Advisers:

 

Mr. Pentti ARAJÄRVI, Committee Counsel

Mr. Jaakko KALELA, Secretary-General

Mr. Jari KALLIO, Lieutenant Colonel, First Aide-de Camp to the President

Mr. Jarmo VIINANEN, Adviser to the President

Ms. Maria ROMANTSCHUK, Head of Press Relations

Mr. Martti AHTISAARI, The President

Mr. Jaakko ILONIEMI, The Minister

Mr. Antti PENTIKÄINEN, Researcher

Ms. Hannele POKKA, Regional Commissioner

Mr. Hannu VIRANTO, Head of International Unit

Mr. Tero SHEMEIKKA, Special Adviser to the Minister of the Environment

Mr. Rauno MERISAARI, Special Adviser to the Minister of Development Cooperation

Mr. Ukko METSOLA, Special Adviser to the Minister for Foreign Trade

Ms. Erja TIKKA, Director

H.E. Mr. Ilari RANTAKARI, Ambassador

Mr. Okko-Pekka SALMIMIES, First Secretary

Ms. Riina LOUKOLA, Attache

Ms. Tanja GREN, Attache

Mr. Juha NIEMI, Attache

Ms. Salla TALVITIE, Assistant

Ms. Maarit LAITINEN, Programme Assistant

Mr. Pauli KIVINEN, Programme Assistant

Mr. Sauli ROUHINEN, Environmental Counselor

Ms. Leena SALONEN, Information Officer

Ms. Satu REIJONEN, Senior Adviser

Ms. Ulla KOSKI, Director

Mr. Risto TIMONEN, Counsellor

Ms. Ija SEURUJÄRVI-KARI, Vice-President Saami Parliament

Ms. Anne NUORGAM, President, Saami Council

Ms. Sirpa HERTELL, Secretary-General

Mr. Jussi HONKANEN, Project Coordinator

Mr. Sami KONTOLA, Secretary of International Affairs

Mr. Eero YRJÖ-KOSKINEN, Director

Mr. Jouni NISSINEN, Secretary-General

Mr. Aleksi NEUVONEN, Researcher

Mr. Jari LUUKKONEN, Conservation Director

Mr. U-B LINDSTRÖM, Professor

Ms. Heidi HAUTALA, Member, European Parliament

Ms. Julia JÄNIS, Board Member, Service Center for Development Cooperation

Ms Satu HASSI, Member of Parliament

Mr. Patrick ZILLIACUS, Counsellor of International Affairs

Ms. Eva-Riitta SIITONEN, Mayor of Helsinki

Ms. Anja VALLITTU, Development Manager

Ms. Maija HAKANEN, Manager for Environmental Affairs

Ms. Heili LIIKKANEN, Coordinator, North-South Cooperation

Ms. Kaarin TAIPALE, Chairperson

Mr. Matti VIIALAINEN, Deputy Director

Ms. Maija VENÄLÄINEN, Director-General

Mr. Markku TORNBERG, Director, Environmental Policy and Land Use

Ms. Tellervo KYLÄ-HARAKKA-RUONALA, Director-General

Mr. Hannu NIELSEN, Senior Vice President, Corporat Responisbility

Mr. Pekka KALLIO-MANNILA, Counsellor

Mr. Timo HEIKKA, Vice President, Corporate Strategy

Mr. Jukka SEPPÄLÄ. Vice President, Public Realtions and Trade Policy

Mr. Esa TOMMILA, Managing Director

Mr. Jouko KUISMA, Senior Adviser, Corporate Responsibility

Mr. Kari VAIHIA, Environmental Manager

Mr. Markku WILENIUS, Director

Mr. Reijo HEINONEN, Professor

Mr. Reijo KEURULAINEN, Managing Director

Ms. Salla KOIVUSALO, Project Manager

Mr. Shimelles TENAW, Researcher

Mr. Timo KOIVUROVA, Researcher in International Environmental Law

Ms. Outi SNELLMAN, Researcher

Mr. Mika FLÖJT, Researcher

 

FRANCE

 

S.E. M. Jacques CHIRAC, Président de la République Française

 

Représentants:

 

S.E. Mme Roselyne BACHELOT-NARQUIN, Ministre de l’Ecologie et du Développement Durable

S.E. M. Pierre-André WILTZER, Ministre délégué à la Coopération et à la Francophonie, auprès du Ministre des Affaires Etrangères

S.E. Mme Tokia SAÏFI, Secrétaire d’Etat au Développement Durable, auprès de la Ministre de l’Ecologie et du Développement Durable

S.E. M. Jean CADET, Ambassadeur, en Afrique de Sud

S.E. M. Jean-David LEVITTE, Ambassadeur Extraordinaire et Plénipotentiare, Représentant Permanent auprès de l’Organisation des Nations Unies

Mme Anne-Marie IDRAC, Députée des Yvelines

M. François ASENSI, Député de la Seine-Saint-Denis

M. Jacques PELISSARD, Député du Jura

M. Jean-Jacques GUILLET, Député des Hauts-de-Seine

Mme Geneviève PERRIN-GAILLARD, Députée des Deux-Sévres

M. Bernard DEFLESSELLES, Député du Rhône

M. Christophe PRIOU, Député de la Loire-Atlantique

M. Philippe ROUAULT, Député de l’Ille-et-Vilaine

Mme Nathalie KOSCIUSKO-MORIZET, Députée des Hauts-de-Seine

M. Louis LE PENSEC, Sénateur du Finistére

M. Marcel DENEUX, Sénateur de la Somme

M. Paul VERGES, Sénateur de la Réunion, Président du Conseil Régional de la Réunion

M. Serge LEPELTIER, Sénateur du Cher

M. Bernard STASI, Médiateur de la République

M. Martin MALVY, Président du Conseil Régional de Midi-Pyrénées

Mme Elisabeth MORIN, Présidente du Conseil Régional de Poitou-Charente

M. René BEAUMONT, Présient du Conseil Général de Saône-et-Loire

M. Pierre MAILLE, Président du Conseil Général du Finistère

M. Jean-Claude ANTONINI, Maire d’Angers

M. Jean-Marie BOCKEL, Maire de Mulhouse

M. Jacques AUXIETTE, Maire de La Roche-Sur-Yon

M. Michel de BONNECORSE, Conseiller désigné auprès du Président de la République pour les affaires africaines

M. Jean-Marc de LA SABLIERE, Conseiller diplomatique à la Présedence de la République

Mme Catherine COLONNA, Porte-parole de la Présidence

M. Paul POUDADE, Chef du Protocole

M. Jérôme BONNAFONT, Conseiller technique, Présidence de la République

M. Stéphane DUPRÉ LA TOUR

Conseiller technique, Présidence de la République

Mme Claude CHIRAC, Conseiller communication, presse, opinion, Présidence de la République

M. Emmanuel GLIMET, Conseiller technique pour les Affaires, économiques internationales, Cabinet du Premier Ministre

Mme Marie-Claire DAVEU, Conseillère pour l’Environnement et le Développement durable, Cabinet du Premier Ministre

M. Frank BARON, Administrateur à l’Assemblée Nationale

Mme Françiose SAUTIERE, Assistante parlementaire au Sénat

M. Bruno DELAYE, Directeur général de la Coopération internationale et du développement, Ministère des Affaires Etrangères

M. Dominique PERREAU, Directeur des Affaires économiques et financières, Ministère des Affaires Etrangères

M. Jean FELIX-PAGANON, Directeur des Nations Unies et des Organisations internationales, Ministère des Affaires Etrangères

Mme Bérengére QUINCY, Ambassadrice déléguée à l’Environnement, Ministère des Affaires Etrangères

M. Michel MOUSEL, Président du Comité français pour le Sommet mondial sur le Développement durable

M. Nicolas HULOT, Président de la Fondation Nicolas Hulot pour la Nature et l’Environnement

M. Denis TILLINAC, Ecrivain

Lieutenant-Colonel Joël RODE, Aide de camp du Président de la République

M. Frédéric DESAGNEAUX, Porte-parole Adjoint de la Présidence de la République

M. Laurent GLEPIN, Conseiller technique Presse à la Présidence de la République

M. Michel BALOCHE, Chef du service audiovisuel à la Présidence de la République

Mme Evelyne RICHARD, Service de Presse de la Présidence de la République

Chefs d’Entreprises:

 

M. François ROUSSELY, Président d’Electricité de France

M. Gérard MESTRALLET, Président de Suez-Lyonnaise des eaux

M. Louis SCHWEITZER, Président Directeur Général de Renault

M. Daniel LEBEGUE, Directeur Général de la Caisse des Dépôts et Consignations

M. Henri PROGLIO, Président de Vivendi Environnement

M. Frédéric LESCURE, Président Directeur Général – Groupe Meaban

M. Jean-Paul CHANTEGRAILLE, Président Directeur Général – Addiplast

M. Hugues de FERAUDY, Directeur Général de Gallooplastics


 

ONG:

 

M. Serge ANTOINE, Comité 21

M. Christian BRODHAG, Agora 21

Mme Andrée BUCHMAN, Europe et environnement

M. Pierre CASTELLA, Solagral

M. Georges CAVALIER, Institut des villes

M. Fabrice FLIPO, Réseau Action Climat

M. Christian GARNIER, France nature Environnement

Mme Hélène GASSIN, Greenpeace

M. Roland GERARD, Collectif Planet’ERE et Collectif français pour l’Education et l’Environnement

Mme Bettina LAVILLE, Union Mondiale pour la nature (UICN) – Europe

M. Christophe LEFEBVRE, Union Mondiale pour la nature (UICN) – France

M. Christophe LEJALLE, Programme Sol-Eau

M. Claude MARTINAND, Institut de la gestion déléguée (IGD)

Mme Laura MOROSINI, Arnis de la Terre

Mme Yveline NICOLAS, Collectif Jo’burg 2002

Mme Céline OSTYN, Femmes et changements

M. Daniel RICHARD, World Wildlife Fund (WWF)

M. Henri ROUILLE D’ORFEUIL, Coordination Sud

M. Farid YAKER, Environment et développement du tiers-monde (ENDA)

 

Syndicats, associations socio-professionnelles:

 

Mme Héléne BOUNEAUD, CGT

M. Pierre BOBE, CFDT

M. Rémi BAILHACHE, Assemblée permanente des chambres d’agriculture (APCA)

M. Thierry CHAMBOLLE, MEDEF

M. Gérard PAYEN, Association générale des hygiénistses et techniciens municipaux – specialistses de l’environnement (AGHTM)
M. Pierre RADANNE, Président, Agence de l’environnement et de la maîtrise de l’energie (ADEME)

M. François DEMARCQ, Directeur Général, Agence de l’environnement et de la maîtrise de l’energie (ADEME)

Mme Dominique CAMPANA, Directrice action internationale, Agence de l’environnement et de la maîtrise de l’energie (ADEME)

M. François MOISAN, Directeur Stratégie et Communication, Agence de l’environnement et de la maîtrise de l’energie (ADEME)

M. Michel HAMELIN, Chef du département pays-tiers, Agence de l’environnement et de la maîtrise de l’energie (ADEME)

M. Jean-Michel SEVERINO, Directeur Général, Agence francaise de développement (AFD)

M. Pierre JACQUET, Directeur exécutif de la statégie, Agence francaise de développement (AFD)

M. Gilles PELTIER, Directeur Général de Proparco, Agence francaise de développement (AFD)

M. Luc RICGOUZZO, Directeur de departement, Agence francaise de développement (AFD)

Mme Constance CORBIER BARTHAUX, Chargée de mission, Agence francaise de développement (AFD)

M. Daniel NAHON, Président du Conseil d’Administration, Centre de coopèration internationale en recherche agronomique pour le développement (CIRAD)

M. Jérôme GAUTHIER, délégué pour l’Africque, Centre de coopèration internationale en recherche agronomique pour le développement (CIRAD)

M. Alain BENSOUSSAN, Président, Centre national d’études spatiales (CNES)

M. Serge PLATTARD, Directeur des relations internationales, Centre national d’études spatiales (CNES)

M. Vincent Jacques le SEIGNEUR, Président, Institut français de l’environnement (IFEN)

M. Bertrand HERVIEU, Président, Institut national de recherche agronomique (INRA)

M. Bernard HUBERT, Chef de departement, Institut national de recherche agronomique (INRA)

M. Marc-Antoine MARTIN, SecrétaireGénéral, Fonds français pour l’environnement mondial (FFEM)

M. Jean-François GIRARD, Président, Institut de recherché pour le développement (IRD)

Mme Laurence TUBIANA, Directrice, Institut du développement durable et des relations internationales (IDDRI)

M. Jean-Pierre BEYSSON, Président, Météo-France

M. Jean-Patrick LEDUC, chargé de mission, Muséum national d’histoire naturelle

M. Pierre-Alain ROCHE, Directeur, Agence de bassin Seine-Normandie

M. Olivier BOMMELAER, Chargé de mission, Agence de basin Seine-Normandie

Mme Olivia GARNIER, Chargée de mission, Agence de bassin Seine-Normandie

Mme Claudia LELONG, Chargée de mission, Ubifrance

Mme Amryline HOUBALI, Chargée de mission, Ubifrance

M. Robert LION, Vice-Président, Haut Conseil Pour la Coopération Internationale (HCCI)

Mme Annie SIMON, Commission française du Développement Durable

M. Mare GILLET, Directeur, Mission interministérielle de l’effet de serre

M. Jean-Paul FUCHS, Président, Fédération des parcs naturels régionaux de France

M. Pierre FIGEAC, Secrétaire Permanent, Association Internationale des Maires Francophones

 

Ministères des Affaires Etrangères:

 

M. Philippe LEGLISE-COSTA, Secrétaire général Sommet mondial sur le Développement durable

M. Michel TRETOUT, Consul Général à Johannesburg

M. Jean-Christophe PEAUCELLE, Sous-Directeur

M. Philippe DELACROIX, Sous-Directeur

M. Francis STEPHAN, Sous-Directeur

M. Pierre COLOMBIER, Sous-Directeur

M. Raymond QUEREILHAC, Sous-Directeur désigné

M. Laurent BONNEAU, Chef de Bureau

Mme Vanessa LEMAIRE-DRINKWATER, Chargée de mission

M. Patrick FALCONE, Chargé de mission

M. Marcel JOUVE, Chargé de mission

M. Gilles BEVILLE, Chargé de mission

 

Ministère de l’Economie, des Finances et de l’industrie:

 

M. Ambroise FAYOLLE, Sous-Directeur

M. Jacques LE PAPE, Chef de Bureau

M. Jean-Marie PAUGAM, Chef de Bureau

M. Hervé OCHSENBEIN, Chef de Bureau

M. Brice QUESNEL, Adjoint au Chef de Bureau

Mme Véronique MASSENET, Conseillère environnement

 

Ministère de l’Ecologie et du Développement durable:

 

M. François PUJOLAS, Directeur de Cabinet

Mme Béatrice HUMBERT, Conseillère technique au Cabinet de la Ministre

Mme Corinne MEUTEY, Conseillère technique au Cabinet de la Ministre

M. Jean-Marc MICHEL, Directeur adjoint

M. Marc GIACOMINI, Chef de Service

M. Hugues RAVENEL, Chef de Bureau

M. François NASS, Chef de Bureau

Mme Liliane DUPORT, Chef de Bureau

Mme Geneviève VERBRUGGE, Chargée de mission

M. Ghislain RIEB, Chargé de mission

M. François CASAL, Chargé de mission

Mme Elise DELANSSAYS, Chargé d’études

M. Jérôme PENOT, Chargé de projet

 

Ministère de la Santé, de la Famille et Personnes Handicapées:

 

Mme Marie-Christine COËNT, Chef de Bureau

Mme Anne PETITGIRARD, Directrice du GIP Esther

 

Ministère de l’Agriculture, de l’Alimentation, de la Pêche et des Affaires rurales:

 

M. Sylvain LAMBERT, Conseiller pour les affaires européennes et internationales au cabinet du Ministre

M. Georges WASZKIEL, Chef de Bureau

Mme Véronique AVRIL, Chargée de mission

 

Ministre délégué à la Coopération et à la Francophonie auprès du Ministre des Affaires Etrangères:

 

Mme Nathalie DELAPALME, Conseiller auprès du Ministre

M. Gilles POMMERET, Conseiller technique au Cabinet du Ministre

M. Olivier BOUCHER, Conseiller technique au Cabinet du Ministre

 

Secrétarit d’Etat au Développement durable auprès de la Ministre de l’ècologie et du développement durable:

M. Alain FREYNET, Conseiller technique au Cabinet de la Ministre

Mme Christine GRANIER, Conseillère technique au Cabinet de la Ministre

 

Comité français pour la prèparation du Sommet:

 

M. Jean-Luc REDAUD, Secrétaire Général

M. Laurent COMELIAU

Mme Laurence MINE


 GABON

 

S.E. El Hadj Omar BONGO, Président de la République Gabonaise

 

Representatives:

 

S.E.M Casimir OYE MBA, Ministre d’Etat, Ministre de la Planification et de la Programmation du Développement

S.E.M Jean PING, Ministre d’Etat, Ministre des Affaires Etrangères, de la Coopèration et de la Francophonie

S.E.M. Paul TOUNGUI, Ministre d’Etat, Ministre de l’Economie, des Finances, du Budget et de la Privatisation

S.E.M. Richard ONOUVIET, Ministre des Mines, de l’Energie, du Pétrole et des Resources Hydrauliques

S.E.M Emile DOUMBA, Ministre de l’Economie Forestière, des Eaux, de la Pêche chargé de l’Environnement et de la Protection de la Nature

S.E.M. Angélique NGOMA, Ministre de la Famille, de la Protection de l’Enfance et de la Promotion de la Femme

S.E.M. Michel ESSONGHE, Ministre chargé des Missions à la Présidence de la République

S.E.M. Pascaline MFERRI BONGO, Ministre chargé du Cabinet du Président de la République

S.E.M Denis DANGUE REWAKA, Ambassadeur Extraordinaire de Plenipotentiare, Représentant Permanent auprès des Nations Unies

S.E.M Paul BIE EYENE, Ambassadeur, Afrique du Sud

M. Vincent MAVOUNGOU-BOUYOU, Directeur Adjoint de Cabinet Monsieur Germain NGOYO MOUSSAVOU, Directeur Adjoint du Cabinet

Mme Fèlicitè NGOUBILI, Directeur Adjoint de Cabinet

Mme Antionette NDOH, Directeur Général du Protocole

Professeur Jean Bruno BOGUIKOUMA, Médecin Personnel

S.E.M Wilfried OTCHANGA, Ambassadeur, Directeur des Organisations Internationales de la Coopération Multilatérale

M. Paul-Patrick BIFFOT, Premier Conseiller à l’Ambassade en Afrique du Sud

M. Grègoire LOMBA, Conseiller économique à la Mission Permanente

 

GAMBIA

 

H.E. Alhaji Dr. Yahya A.J.J. JAMMEH, President of the Republic of the Gambia

 

Representatives:

 

Hon. Mr. Baboucarr B.I. JAGNE, Secretary of State for Foreign Affairs

Hon. Mr. Famara L. JATTE, Secretary of State for Finance and Economic Affairs
Hon. Mr. Yankuba KASSAMA, Secretary of State for Health and Social Welfare

Hon. Mrs. Susan WAFFA-OGOO, Secretary of State for Fisheries, Natural Resources & the Environment

H.E. Mr. Omar TOURAY, Ambassador to South Africa

H.E. Mr. Crispin GREY-JOHNSON, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Mr. Mambury NJLE, Permanent Secretary, Office of the President

Mr. Cherno O. JOOF, Permanent Secretary, Office of the President

Mr. Alhaji Ousman CEESAY, Chief of Protocol

Capt. Ousman BARGLE, Aide-de-camp, The President

Mr. Ebrima TOURAY, Acting Prinicipal Assitant Secretary, Department of State for Foreign Affairs

Mr. Marcel THOMAS, Director of Press & Public Relatins, Office of the President

Mrs. Eglantina SYLVA, Acting Executive Assistant to the President

Dr. Rodolfo Arozarena FUNDORA, Personal Counsillor to the President

 

GEORGIA

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Irakli MENAGARISHVILI, Minister for Foreign Affairs, Chairman of the Delegation

H.E. Nino CHKHOBADZE, Minister for Environmental Protection and Natural Resourses

H.E. Mr. Merab ADEISHVILI, Minister for Transport and Telecommunications

H.E. Mr. Giorgi GACHECHILADZE, Minister for Economy, Industry and Trade

Mr. Zaal LOMTADZE, Deputy Minister for Environmental Protection and Natural Recourses

Mr. Mamuka NIKOLAISHVILI, Deputy State Minister

Mr. Avtandil KORIDZE, Head, International Agency on Sustainable Development

Mr. Teimuraz KOKHREIDZE, Director of Department of Secretariat, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Karlo SIKHARULIDZE, Director of Department of Information and Public Relations, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Zurab ERISTVI, Deputy Director, Department of International Economic Relations, Ministry of Foreign Affairs

 

GERMANY

 

H.E. Mr. Gerhard SCHRÖDER, Federal Chancellor of the Federal Republic of Germany

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Jürgen TRITTIN, Federal Minister for the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety, Vice Chairman of the Delegation

H.E. Mrs. Heidemarie WIECZOREK-ZEUL, Federal Minister for the Economic Cooperation and Development, Vice Chairperson of the Delegation

Ms. Gila ALTMANN, Parliamentary State Secretary, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Mr. Uschi EID, Parliamentary State Secretary, Federal Ministry of Economic Cooperation and Development

Mr. Matthias BERNINGER, Parliamentary State Secretary, Federal Ministry of Consumer Protection, Food and Agriculture

Mr. Uwe-Karsten HEYE, State Secretary, Government Spokesman

H.E. Mr. Dieter KASTRUP, Ambassador, Political Adviser to the Federal Chancellor

Mr. Bernd MǕTZELBURG, Director-General, Federal Foreign Office

H.E. Ms. Anna Margareta PETERS, Ambassador, Embassy, Pretoria

Mr. Michael HOFMANN, Director-General, Ministry of Economic Cooperation and Development

Mr. Erhard SCHWINNE, Director-General, Federal Ministry of Consumer Protection, Food and Agriculture

H.E. Mr. Julius Georg LUY, Ambassador, Environmental and Biopolitical Issues, Federal Foreign Office

Ms. Sigrid KRAMPITZ, Head, Office of the Federal Chancellor

Mr. Urban RID, Deputy Director-General, Federal Chancellery

Mr. Hendrik VYGEN, Deputy Director-General, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Mr. Hans Peter SCHIPULLE, Deputy Director-General, Ministry of Economic Cooperation and Development

Mr. Guido PERUZZO, Deputy Director-General, Federal Ministry of Economics and Technology

Mr. Gerhard GRÖBNER, Deputy Director-General, Federal Ministry of Labour and Social Affairs

Mr. Hansvolker ZIEGLER, Deputy Director-General, Federal Ministry of Education and Research

 

Alternate Representatives:

 

Mr. Christian NEUMANN, Head of Division, Federal Chancellery

Mr. Günter KNIESS, Head, Protocol Division, Federal Foreign Office

Ms. Anne-Marie SCHLEICH, Head of Division, Federal Foreign Office

Ms. Ute BAUMGÄRTEL, Chief of Protocol, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Mr. Michael SCHROEREN, Spokesperson, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Mr. Stephan CONTIUS, Head of Division, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Mrs. Dagmara BERBALK, Head of Division, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Mr. Franzjosef SCHAFHAUSEN, Head of Division, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Mr. Dirk SCHWENZFEIER, Head of Division, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Mr. Rainer STEFFENS, Head of Division, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Ms. Marion URBAN, Personal Secretary to the Minister, Federal Ministry of Economic Cooperation and Development

Mr. Bernd DUNNZLAFF, Spokesperson, Federal Ministry of Economic Cooperation and Development

Ms. Ingrid Gabriela HOVEN, Head of Division, Federal Ministry of Economic Cooperation and Development

Mr. Manfred KONUKIEWITZ, Head of Division, Federal Ministry of Economic Cooperation and Development

Mr. Christian WILMSEN, Head of Division, Federal Ministry of Economic Cooperation and Development

Mr. Antonio PFLÜGER, Head of Division, Federal Ministry of Economics and Technology

Mr. Martin NISSEN, Head of Division, Federal Ministry of Consumer Protection, Food and Agriculture

Mr. Ulrich HOENISCH, Head of Division, retired Federal Ministry of Consumer Protection, Food and Agriculture

Mr. Reinhard KRAPP, Counsellor, Permanent Mission

 

Members of Parliament:

 

Ms. Christel DEICHMAN, Member of Parliament

Prof. Monika GANSEFORTH, Member of Parliament

Mr. Frank HEMPEL, Member of Parliament

Mr. Winfried HERMAN, Member of Parliament

Mr. Carsten HÜBNER, Member of Parliament

Prof. Paul LAUFS, Member of Parliament

Mr. Reinhard LOSKE, Member of Parliament

Ms. Marlies PRETZLAFF, Member of Parliament

Ms. Erika REINHARDT, Member of Parliament

Ms. Irmgard SCHWAETZER, Member of Parliament

Mr. Ernst-Ulrich VON WEIZSÄCKER, Member of Parliament, Minister for Federal States

H.E. Mr. Werner SCHNAPPAUF, Minister for Development and Environmental Affairs, Bavaria

H.E. Mr. Peter STRIEDER, Minister for Development, Berlin

H.E. Prof. Wolfgang BIRTHLER, Minister for Agriculture, Environmental Protection and Regional Planning, Brandenburg

H.E. Mr. Peter REHAAG, Minister for Environment and Health, the Free and Hanseatic City of Hamburg

H.E. Ms. Bärbel HÖHN, Minister for Environment, Northrhine-Westphalia

H.E. Ms. Margit CONRAD, Minister for Environment and Forestry, Rhenania-Palatinate

 

Advisers:

 

Mr. Thomas ALTMANN, Advisers, Winner of the Contest “Mission Possible”

Ms. Beate BAETHKE, German Environmental Society

Mr. Bernhard BAUSKE, World Wild Life Fund (WWF)

Mr. Christoph BEIER, Head, Planning and Development Department, Deutsche Gesellschaft fur Technische Zusammenarbeit – GTZ

Dr. Martin BRÖCKELMANN-SIMON, Secretary-General, Misereor

Ms. Kerstin BRÜMMER, Youth Representative

Ms. Tatjana CHAHOUD, Senior Researcher, German Development Institute

Mr. Peter CHRISTMANN, Deputy Head of division, Federal Ministry of Economic Cooperation and Development

Mr. Philip CONRAD, Winner of the Contest “Mission Possible”

Ms. Barbara DIECKMANN, Mayor of the City of Bonn

Dr. Bernd EISENBLÄTTER, Managing Director, Deutsche Gesellschaft fur Technische Zusammenarbeit – GTZ

Mr. Thomas ELSNER, Desk Officer, Federal Chancellery

Mr. Axel ENDLEIN, President, Association of German Countries

Ms. Birgit ENGELHARD, Adviser, Federation of German Industries

Mr. Jochen FLASBARTH, Member, German Council for Sustainable Development

Mr. Hans FLEISCH, Secretary-General, German Foundation for World Population

Prof. Matthias FREUDE, Head, State Environmental Agency, Brandenburg

Mr. Josef GAMPERL, Senior Environmental Adviser, Kreditanstalt fur Wiederaufbau, KFW

Prof. Hartmut GRASSL, Member, Scientific Council for Global Environmental Changes

Mrs. Lena HASSINGER-LEES, Interpreter, Federal Chancellery

Mr. Volker HAUFF, General Secretary, German Council for Sustainable Development

Mr. Prof. Bernd HEINS, Head, Department for Ecology Mining, Chemical and Energy Industrial Union

Ms. Anna Sophie HERKEN, Deputy Head of Division, Federal Ministry of Economics and Technology

Mr. Reinhard HERMLE, Chairman, Association of German Development NGOs

Mr. Claus HIPP, Member, German Council for Sustainable Development

Mr. Albrecht HOFFMANN, Collaborator, Central Service Centre of local Agendas

Mr. Hanns Michael HÖLZ, Head, Department of Sustainable Development, Deutsche Bank AG

Mr. Ulf JÄCKEL, Desk Officer, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Prof. Martin JAENICKE, Chairman, German Council for Environmental Issues

Ms. Hilda JOFFE, Adviser, Federal Ministry of Economics and Technology

Mr. Ludwig KOHLER, Head of Division, Ministry of Environment of Bavaria

Mr. Reinhold KOPP, Director for General Relations, Vokswagen AG

Ms. Maria KRAUTZBERGER, State Secretary for Urban Development, Berlin

Mr. Wolfgang KROH, Board member, Kreditantstalt fur Wiederaufbau – KfW

Mr. Harald KÜPPERS, Programme Coordinator, Centre for International Migration and Development

Mr. Ludger LORYCH, Desk Officer, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Mr. Jürgen MAIER, Head Project Office, Forum on Environment and Development

Mr. Jonas MECKLING, Youth Representative

Mr. Hinrich MERCKER, Head of Division, Carl Duisberg Society

Mr. Martin MICHAELIS-SEIDLER, Programme Officer, German Foundation for International Development

Ms. Prof. Edda MÜLLER, Member German Council for Sustainable Development

Mr. Sascha MÜLLER-KRAENER, Director, Washington Office, Heinrich Böll Foundation

Mr. Hans-Jürgen NANTKE, Head, Department, Federal Environmental Agency

Mr. Udo OELS, Member of the Board, Bayer AG

Ms. Eveline PETERMANN, Desk Officer, Federal Ministry of Economics and Technology

Mr. Armin ROCKHOLZ, Head of Division, German Association of Chambers of Industry and Commerce

Ms. Ulrike RÖHR, Coordinator, Environment and Development Forum

Mrs. Luisa RÖLKE, Desk Officer, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Prof. Josef SAYER, Member, German Council for Sustainable Development

Mr. Roland SCHAEFFER, Desk Officer, Federal Ministry of Consumer Protection, Food and Agriculture

Mr. Roland SCHÄFER, President, German Association of Towns and Municipalities

Mr. Jan-Peter, SCHEMMEL, Special Adviser, Deutsche Gesellschaft fur Technische Zusammarbeit – GTZ

Mr. Herbert SCHMALSTIEG, Mayor of the City of Hannover

Mr. Reinhard SCHNEIDER, Press Desk Officer, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Mr. Traugott SCHÖFTHALER, Secretary-General, German Commission for UNESCO

Mr. Gundolf SCHRENK, Head of Division, Land Rhenanio-Palatinate

Ms. Ingrid SCHUH, Desk Officer, Press and Information Office of the Federal Government

Mr. Andreas von SCHUMANN, Technical Director, Deursche Gesellschaft fur Technische Zusammenarbeit – GTZ

Mrs. Franka SCWARZ, Desk Officer, Federal Ministry of Economic Cooperation and Development

Mrs. Birgit SCHWENK, Desk Officer, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Mr. Marcus STADTHAUS, Desk Officer, Federal Foreign Office

Mrs. Frauke STAMER, Press Desk Officer, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Rev. Wilfried STEEN, Member of the Board, Protestant Development Service

Mr. Ernst-Christoph STOLPER, Director-General, Ministry of Environment of Northrine Westphalia

Mrs. Angelika SÜLZEN, Personal Secretary to the Parliamentary State Secretary, Federal Ministry of Economic Cooperation and Development

Mrs. Jessica SUPLIE, Desk Officer, Federal Ministry of the Environment, Nature Conservation and Nuclear Safety

Mrs. Sibylle TEPPER, Press Desk Officer, Federal Ministry of Economic Cooperation and Development

Mr. Klaus THÜSING, General-Director, German Development Service

Mr. Georg TÖLLE, Deputy Head of Division, Press and Information Office of the Federal Government

Prof. Hartmut VOGTMANN, President, Federal Agency for Nature Conservation

Ms. Cordula VIETH, Head, Department for Sustainable Development, Free and Hanseatic City of Hamburg

Ms. Beate WEBER, Mayor of the City of Heidelberg

Mr. Hubert WEINZIERL, Member, German Council for Sustainable Development

Mr. Bruno WENN, Head of Department, Kreditanstalt fur Wiederaufbau – KfW

Mr. Hans-Joachim WILMS, Vice-President, Trade Union fur Building, Agriculture and the Environment

Frau Dr. Angelika ZAHRNT, Member, German Council for Sustainable Development

Ms. Carolin ZERGER, Yourt Representative

 

GHANA

 

H.E. Alhaji Aliu MAHAMA, Vice-President of the Republic of Ghana, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

H.E. Hon. Hackman OWUSU-AGYEMANG, MP, Minister for Foreign Affairs

H.E. Hon. Prof. Dominic FOBIH, Minister for Environment and Science

H.E. Hon. Albert KAN-DAPAAH, Minister for Energy

H.E. Hon. Yaw BARIMAH, Minister for Works and Housing

H.E. Dr. Paa Kwesi NDUOM, Minister for Economic Planning and Regional Integration

H.E. Nana EFFAH-APENTENG, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Mrs. Ellen NEE-WHANG, High Commissioner, South Africa

Mr. Andrews AWUNI, Special Assistant to the Vice President

Mr. E.O. NYARKO, Minister, Pretoria

Mrs. Mary Joyce AWOTWI, Minister-Counsellor, Pretoria

Mr. Ramses CLELAND, Deputy Director of State Protocol

Mr. Baba Z. ADAMU, ADC to the Vice President

Mr. Harold A. AGYEMAN, First Secretary, Permanent Mission

Mr. M.M. AKANBONG, First Secretary, Pretoria

Ms. Divina Adjoa SEANEDZU, Schedule Officer, International Organisations Bureau, Ministry of Foreign Affairs

Mr. L.N.A. ASHIE, Third Secretary/Protocol Officer, Pretoria

Mr. Edward Osei NSENKYIRE, Chief Director, Ministry of Environment and Science

Mr. J.A. ALLOTEY, Acting Executive Director, Environmental Protection Agency, Accra

Mr. Rudolph S. KUUZEGH, Deputy Director/WSSD National Coordinator, Ministry of Environment and Science

Dr. Daniel ADOM, Acting Executive Secretary, Water Resources Commission

Mr. Ohene OKAI, Acting Chief Director, Ministry of Works and Housing

Dr. Baffoe BONEY, MP, Chairman, Parliamentary Select Committee, Environment and Science

Cletus AVOKA, MP, Ranking Member Parliamentary Select Committee on Environment and Science

Dr. E.K. BOON, Committee of Patrons on Sustainable Development, Ministry of Environment and Science

Ms. Gytha NUNOO, Forestry Commission

Mr. Nicholas ANKUDEY, Executive Director, Wildlife Division of the Forestry Commission

Dr. AHENKORAH, Energy Foundation

Mr. Charles K. AGBOKLO, EP Church Agenda 21

Ms. Regina Atakli BANINI, Young Peace Builders Network of Ghana

Alhaji M.F. INUSAH, Assistant Director, Economic Trade and Investment Bureau, Ministry of Foreign Affairs

 

GREECE

 

Representatives:

 

H.E. Mr. George A. PAPANDREOU, Minister for Foreign Affairs, Chairman of the Delegation

H.E. Ms. Vassiliki PAPENDREOU, Minister for Environment Physical Planning and Public Works

Ms. Rodoula ZISSI, Deputy Minister for Environment Spatial Planning and Public Works

Mr. Ioannis VOURNAS, General Director for the Environment

Mrs. Evangelia MITROULIA, Head of Minister’s Press Office

Mrs. Alexandra VLANDOU, Director, Environmental Planning Division

Mrs. Eftichia MBEKOU-MBALTA, Secretay-General, Secretariat of Gender Equality

Mrs. Androniki GOULANDRI, President of Goulandris’ Museum of Physical History

Mr. Nikolaos CHRYSOGELOS, Member of “Mesogios SOS”

Mr. Georgios KANELLIS, Member, Pan- Hellenic Network of Ecological Organisations

Mr. Athanasios KLAOUDATOS, Member, Board of the Chamber of Commerce and Industry of Athens

Mr. Pelopidas KALLIRIS, Member, Greek General Confederation of Labour

H.E. Mr. John ECONOMIDES, Ambassador

Mrs. Teresa ANGELATOU, First Counselor, Embassy

Mr. Michael-Christos DIAMESSIS, Consul General, Johannesburg

 

GRENADA

Representatives:

 

H.E. Dr. Clarice MODESTE-CURWEN, Minister for Health and Environment

Mr. Theodore FERGUSON, Honorably Counsel, South Africa

 

GUATEMALA

 

S.E. Sr. Juan Francisco Reyes LÒPEZ, Vice-Presidente de la República de Guatemala

 

Representantes:

 

S.E. Sr. Carlos Càceres RUIZ, Ministro del Medio Ambiente y Recursos Naturales

Sr. Sergio Augusto Lavarreda ANLEU, Viceministro de Recursos Naturales

S.E. Sr. Gert ROSENTHAL, Embajador Extraordinario Plenipotenciario, Representante Permanentante las Naciones Unidas

Sr. Josè Alberto BRIZ, Representante Permanente Alternante las Naciones Unidas  

 

GUINEA

 

H.E. Mr. Lamine SIDIME, Prime Minister of the Republic of Guinea, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Niankoye Fassou SAGNO, Minister for Energy and Hydraulic

H.E. Mr. Ibrahima SOUMAH, Minister for Mines, Geology and Environment

H.E. Mr. Alexandre Cècè LOUA, Ambassador, South Africa

Mrs. MACAULEY Ousmane Afia DIALLO, Counsellor of the Prime Minister

Mr. Mamady DIOUMESSY, Counsellor of the Prime Minister

Mrs TOURE Idiatou CAMARA, General Director of Environment

Mr. Ibrahima Sory SOUMAH, General Director of Economic and Strategy Office

Dr. N’Nah Djènèbou SYLLA, Department of Health

Mr. Namory KEITA, National Section of Water Affairs and Forestry

Mr. Ahmed Tidiane BALDE, National Section of Breeding

Mr. Abou kawas CAMARA, General Director of Energy Affairs

Mr. Ibrahima BOCOUM, Deputy Director of Hydraulic

Mr. Ibrahima Sory SANGARE, General Director of Planning

Elhdj Lt Mohamed Dièdy SIDIBE, ADC of the Prime Minister

Mr. Amadou DRAME, Chief of Protocol of the Prime Minister

Mr. Gaoussou TOURE, Political and Cultural Counsellor, Embassy, South Africa

Mr. Soriba SYLLA, Economic Counsellor, Embassy, South Africa

Mr. Mohamed TOURE, First Secretary, Embassy, South Africa

 

GUINEA-BISSAU

 

H.E. Eng. Alamara Intchia NHASSE, Prime Minister of the Republic of Guinea-Bissau

 

Representatives:

 

H.E. Ms. Dra. Filomena M. TIPOTE, Minister for Foreign Affairs and International Cooperation

H.E. Bubacar Rachid DJALO, Diplomatic & Political Counsellor to the President

H.E. Ms. Dr. Malal SANE, Secretary of State for Tourism

H.E. Ms. Dra. Luzeria dos Santos JALO, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

H.E. Mr. Liberato GOMES, Ambassador

H.E. Ms. Dr. Marion Cabral, Ambassador

Mr. Isidoro Afonso RODRIGUES, Spokeman of the President

Mr. Gaspar Pana TIO, Director, Office of the Prime Minister

MR. Florentino M. PEREIRA, Coordinidor National Governance Programme

Mr. Alziro Adriano da SILVA, General Director, Ministry of Energy and Resources

Mr. Boubacar DABO, Focal Point of the Summit

MR. Tcham Na MAN, Adviser to the Prime Minister

Mr. Abdu SA, Protocol of the Prime Minister

Mr. Isanba NANCANHA, Field Assistant of the Prime Minister

 

GUYANA

 

H.E Mr. Bharrat JAGDEO, President of the Republic of Guyana, Chairman of the Delegation

 

Representatives:

 

H.E. Mr. S.R. INSANALLY, Minister for Foreign Affairs

Mr. Odinga LUMUMBA, Adviser on Empowerment

Mr. Robert PERSAUD, Information Liaison Officer

Mr. Garfield BARNWELL, First Secretary, Permanent Mission

Ms. Joycelyn DOW, NGO Representative

Ms. Vanda RADZIK, Representative, Iwokrama

Prof. Calestous JUMA, Chancellor, University of Guyana

Mr. Leyland HAZELWOOD, Honorary Consul, South Africa

Mr. Byron BLAKE, Assistant Secretary-General Regional Trade and Economic Integration

Ms. Evelyn WAYNE, Deputy Programme Manager, Macro-Economic and Trade Policies

Ms. Myrna BERNARD, Senior Project Officer, Human Resource Development

 

HAITI

 

S.E.M. Jean-Bertrand ARISTIDE, Président de la République d’Haïti

 

Représentants:

 

S.E.M. Joseph Philippe ANTONIE, Ministre des Affaires Etrangères

S.E.M. Webster PIERRE, Ministre de l’Environnement

S.E.M. Paul DURET, Ministre de la Planification et de la Coopèration externe

Dr. Jean-Claude DESGRANGES, Directeur deu Cabinet Particulier du Président

M. Mario DUPUY, Secrètaire d’Etat à la Communication

M. Rudy HÈRIVEAUX, Dèputè

S.E. Dr. Jean C. ALEXANDRE, Ambassadeur Extraordinary Plenipotentiars, Représentant permanent suprés des Nations Unies

M. Hermogène DURAND, Chef de Cabinet du Ministre des Affaires Etrangères

M. Pierre-Richard CAJUSTE, Conseiller, Mission Permanente

Mme. Marie Guylda THÈLUSMOND, Membre du Cabinet du Ministre de la Planification et de la Coopèration externe

Mme Jeanne Marie Yolène Vaval SURENA, Directrice de l’OPDES

 

HOLY SEE

 

Representatives:

 

H.E Archbishop Renato Raffaele MARTINO, Permanent Observer to the United Nations, Apostolic Nuncio, Chairman of the Delegation

Monsignor Edgar Peña PARRA

Monsignor James M. REINERT

Monsignor Anthony R. FRONTIERO

Mr. Paolo CONVERSI

Mr. Kishore JAYABALAN

Rv. Graham ROSE

 

HONDURAS

 

S.E. Sr. Alberto Diaz LOBO, Delegado Presidencial ante el CCDS, Presidente del Consejo Nacional de Desarrollo Sostenible, Jefe de la Delegación

 

Representantes:

 

S.E. Sr. Patricia Panting GALO, Secretaria de Estado Recursos Naturales y Ambiente, Secretaria Ejecutiva de Consejo Nacional de Desarrollo Sostenible

S.E. Sr. Cesar A. GONZÁLEZ, Embajador, Asesor del Delegado Presidencial,

Consejo Nacional de Desarrollo Sostenible

Sra. Nena Marinakye de DIAS, Centro Empresarial Hondureno de Desarrollo Sostenible, CEHDES

 

Consejeros:

 

Sra. Raquel ISAULA, Directora Ejecutiva, Red de Desarrollo Sostenible

Sr. Denis BUTEAU, Miembro Asociado, Red de Desarrollo Sostenible

Sr. Robert LEIVA, Director Ejecutivo, Consejo Hoñdureno Empresarial para el Desarrollo Sostenible CEHDES

Sr. Enrique Morales ALEGRIA, Asesor de la Delegación CEHDES

Sr. Jorge QUIÑÓNEZ, Director Ejecutivo, Fundación Vida

Sr. Jorge VARELA, Director Ejecutivo, CODEFAGOLFF

Sr. Celio Alvarez CASILDO, Asesor, Director Ejecutivo, Organización de Desarrollo Comunitario ODECO

 

HUNGARY

 

Representatives:

 

H.E. Mrs. Katalin SZILI, Speaker of the Hungarian Parliament, Representing the President of the Republic of Hungary

H.E. Mrs. Mária KÒRÒDI, Minister, Ministry of Environment and Water Management, Chairperson of the National Committee on Sustainable Development

Dr. István POKORADI, Deputy Head of Department/Department of Multilateral Foreign Economic Policy, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Mihàly KÖKÉNY, Secretary of State, Ministry of Health, Social and Family Affairs

Mrs. Erzsèbet SCHMUCK, Deputy Secretary of State, Ministry of Environment and Water Management

Mr. Tibor FARAGÒ, Director-General, Ministry of Environment and Water Management, Secretary of the National Committee on Sustainable Development

Mr. Istvàn LÁNG, Member of the Academy of Science, Chairman of National Environmental Council

Mr. Pál KARA, Deputy Secretary of State, Ministry of Interior

H.E. Mr. László PORDÁNY, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Embassy, Pretoria

Mr. Gyula DURA, Director, Ministry of Health, Social and Family Affairs

Mr. Katalin CZIPPÁN,  Head of Office, Ministry of Education

Mr. Ferenc NÉMETH, Deputy Head of Department, Central Statistical Office

Ms. Márta J. HIBBEY, Adviser, Ministry of Economy and Transport

Mr. József FEILE, Expert, Ministry of Environment and Water Management

Mr. Miklós BULLA, Secretary-General of the National Environment Council

Mr. Vilmos KISZEL, Member of National Environmental Council

Mr. Lajos MAYER, Counsellor, Pretoria

Mr. Pèter SÀRDY, Head of Office, Hungarian Parliament

Mr. Attila WEBER, Head of Cabinet Office

Mr. Szabolos FAZAKAS, Chairman, IPU Hungarian National Group

Mr. Gyula HEGYI, Deputy Chairman of Environmental Committee

Mr. János PAP, Member of Environmental Committee

Ms. Mária K. SZILÁRD, Hungarian Parliament

Mr. Szabolcs JUHÁSZ, Hungarian Parliament

Ms. Eva CSOBOD, Director, Regional Environmental Center (REC)

Mr. László PERNECZKY, Project Manager, Regional Environmental Center (REC)

 

 ICELAND

 

H.E Mr. David ODDSSON, Prime Minister of Iceland

 

Representatives:

 

H.E. Siv FRIDLEIFSDOTTIR, Minister for the Environment, Vice-Chairman of the delegation

Mr. Olafur DAVIDSSON, Permanent Secretary, Prime Minister’s office

Mr. Magnus JOHANNSSON, Secretary-General, Ministry of the Environment

Mr. Thorgeir ORLYGSSON, Permanent Secretary, Ministry of Industry

H.E. Mr. Bjorn DAGBJARTSSON, Ambassador of Iceland to South Africa

Mr. Gudmundur ARNASON, Director, Prime Minister’s office

Mr. Thorir IBSEN, Minister Councellor, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Halldor THORGEIRSSON, Director, Ministry of the Environment

Mr. Helgi BJARNASON, Head of Energy Department, Ministry of Industry

Mr. Hugi OLAFSSON, Head of Division, Ministry of the Environment

Mr. Illugi GUNNARSSON, Political Adviser, Prime Minister’s office

Mr. Sighvatur BJORGVINSSON, Director of Icelda

Ms. Katrin FJELDSTED, Member of Parliament

Mr. Kristjan PALSSON, Member of Parliament

Ms. Kolbrứn HALLDORSDOTTIR, Member of Parliament

Ms. Thorunn SVEINBJARNARDOTTIR, Member of Parliament

Ms. Elly A. GUNDMUNDSDOTTIR, City of Reykjavik Representative

Mr. Kolbeinn PROPPE, City of Reykjavik Representative

Ms. Olof Gudny VALDIMARSDOTTIR, President of Landvernd

Mr. Hjorleifur GUTTORMSSON, Biologist, former Member of Parliament

 

INDIA

Representatives:

 

H.E. Mr. Yashwant SINHA, Minister for External Affairs, Chairman of the Delegation

H.E. Mr T .R. BAALU, Minister for Environment & Forests, Alternate Chairman of the Delegation

Mr. Lakshman SINGH, Member of Parliament

Mr. Bikram Keshari DEO, Member of Parliament

Mr. Mohan DHARIA, Chairperson

Dr. Digvijay SINGH, Former Deputy Minister for Environment and Forests

Mr. P.V JAYAKRISNAN, Secretary, Ministry of Environment and Forests

Mr. K. SIBAL, Foreign Secretary

H.E. Mr. Vijay NAMBIAR, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Dr. Prodipto GHOSH, Additional Secretary

Mr. S.S. MUKHERJEE, High Commissioner to South Africa

Ms Primrose R. SHARMA, Consul General, Johannesburg

Mr. A. GOPINATHAN, Deputy Permanent Representative to the United Nations

Ms Deepa Gopalan WADHWA, Joint Secretary (UNES), Ministry of External Affairs

Mr. Rajiv KHER, Joint Secretary, Ministry of External Affairs

Mr. Ajit KUMAR, Consul General, Durban

Mr. Y.K. SINHA, Counsellor, Embassy, Abu Dhabi

Mr. N.K. SAXENA, Deputy High Commissioner, Pretoria

Ms. Vijay Thakur SINGH, Counsellor, Permanent Mission

Mr. Deepak KUMAR, Head of Office, Personal Staff to Minister for External Affairs

Mr. S. VELUMANI, Personal Staff to Minister for Environment and Forests

Capt. V. SHANKAR, Defence Attachè, High Commission, Pretoria

Mr. K V. SARABHAI, Director, Centre for Environmental Education

Ms. Sunita NARAIN, Director, Centre for Environmental Education

Mr. R.K. JHA, Consul, Consulate General, Johannesburg

Mr. Jagdish PARSHAD, First Secretary, High Commission

Mr. A. KAPUR, Consul, Consulate General, Johannesburg

Mr. Mahinder KUMAR, Consul, Consulate General, Johannesburg

Mr. A.K. SHARMA, Second Secretary, High Commission

Mr. A.P.S. CHAUHAN, Attache, High Commission

Mr. V.K. KUKREJA, Vice Consul, Consulate General, Johannesburg

Mr. Anil KUMAR, Consulate General, Johannesburg

Mr. A. BHASKAR, Consulate General, Johannesburg

Ms. Riva Ganguly DAS, Directory, Ministry of External Affairs

Mr. Manoj JOSHI, Deputy Secretary, Ministry of Commerce and Industry

Mr. Sandeep KUMAR, Diplomat, PS to Minister of External Affairs

Dr. Najma HEPTULLA, Hon’ble Deputy Chairperson of Parliament

Mr. Ranja CHATURVEDI, Secretary to the Hon’ble Dy. Chairperson

 

INDONESIA

 

H.E. Mrs. Megawati SOEKARNOPUTRI, President of the Republic for Indonesia

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Dorodjatun Kuntjoro JAKTI, Coordinating Minister for Economic Affairs

H.E. Mr. Yusuf KALLA, Coordinationg Minister for People’s Welfare

H.E. Dr. Nur Hassan WIRAJUDA, Minister for Foreign Affairs

H.E. Mrs. Rini M.S. SUWANDI, Minster for Trade and Industry

H.E. Dr. Nabiel MAKARIM, State Minister for the Environment

H.E. Mr. Bambang KESOWO, State Secretary

Prof. Dr. Emil SALIM, Designated Chairman of the Main Committee to the WSSD

H.E. Mr. Susanto SUTOYO, Director-General for Economic, Financial and Development Multilatcral Cooperation

H.E. Dr. Makarim WIBISONO, Director-General for Asia, Pacific and African Regions Ministry of Foreign Affairs

Ms. Rifana ERNI, Director-General for Industry Cooperation and International Trade, Ministry of Industry and Trade

Mr. WIDJANARKO, Secretary to the Coordinating Minister for Economic Affairs

Mr. Didi Sunarwinadi SUNARDJO, Special Adviser, Coordinating Ministry of Economic Affairs

Mr. Jannes HUTAGALUNG, Deputy V, Coordinating Ministry of Economic Affairs

Mr. Firman M. KR TAMBOEN, Deputy VI, Coordinating Ministry of Economic Affairs

Mr. Kemal MUNAWAR, Secretary of the President

Major General T.B. HASANUDDIN, Military Secretary for the President

Mr. Djoko HARDONO, Director-General for Protocol and Consular Affairs, Ministry of Foreign Affairs

H.E. Mr. Abdul NASIER, Ambassador, Embassy, Pretoria, South Africa

H.E. Mr. Tupuk SUTRISNO, Ambassador/Permanent Representative to UNEP, Embassy, Nairobi, Kenya

H.E. Mr. Mochamad Slamet HIDAYAT, Ambassador / Charge d’Affaires, Permanent Mission

Mr. HOETOMO, Deputy Minister for Policy and Institution, State Ministry of Environmental Affairs, Jakarta

Dr. Susiyati Bambang WIRAWAN, Deputy of the Economic Affairs, Office of the President

Mr Arie D. DJOEKARDI, Deputy Minister for Community Role Development, State Ministry of Environmental Affairs, Jakarta

Mrs. Liana BRATASIDA, Deputy Minister for Environmental Protection, State Ministry of Environmental Affairs, Jakarta

Mrs. MASNELLYARTI, Deputy Minister for Development of Technical Means, State Ministry of Environmental Affairs, Jakarta

Mr. Boen POERNAMA, Head of Planning Agency, Ministry of Forestry

Mr. Effendy A. SUMARDJA, Special Adviser, State Ministry of Environmental Affairs

Mr. Triyadi PRAYOGO, Special Adviser, State Ministry of Environmental Affairs

Mr. Sismulyanda BARNAS, Special Adviser, Coordinating Ministry of Economic Affairs

Mr. Mahendra SIREGAR, Special Adviser, Coordinating Ministry of Economic Affairs

Mr. Dody BUDIATMAN, Special Adviser, Coordinating Ministry of People’s Welfares

Mr. Zoe’aini DJAMAL, Special Adviser, State Ministry of Women’s Empowerment Affairs

Mr. H. Yusuf SUPRIADI, Special Adviser, State Ministry of Women’s Empowerment Affairs

Mr. M. Hikman MANAF, Senior Adviser, Ministry of Energy and Mineral Resources

Mr. Dedi M. Masykur RIYADI, Deputy Minister of the National Planning & Development

Mr. P. Natigor SIAGIAN, Senior Adviser, Ministry of Agriculture

Mr. Aris PONIMAN, Deputy Coordinating of Survey and national Charting Development Board

Ms. Iris Indira MURTI, Member of Parliament

Mr. Amries HASAN, Member of Parliament

Mrs. Moeniroh S.R. SURADI, Consul-General, Cape Town

Mr. Djauhari ORATMANGUN, Director for Economic Development and Environment, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Hery SOETANTO, Director for Multilateral Cooperation, Ministry of Industry and Trade

Mr. Prasetijono WIDJOJO K., Head of Bereau, Ministry of Finance

Mr. Dana A. KARTAKUSUMA, Head of Bureau for Planning and Foreign Cooperation, State Ministry of Environmental Affairs

Mr. Henry BASTAMAN, Deputy Assistant, State Ministry of Environmental Affairs

Ms. Siti Aini HANUM, Deputy Assistant, State Ministry of Environmental Affairs

Ms. Neni SINTAWARDANI, Deputy Assistant, State Ministry of Research and Technology

Ms. Dewi Odjar Ratna KOMALA, Deputy Assistant, State Ministry of Research and Technology

Mr. Tusyi A. ADIBROTO, Director, State Ministry of Research and Technology

Mr. MAKHLANI, Deputy Head of Economic Cooperation and Multilateral, Ministry of Finance

Ms. Laksmi DEWANTI, Deputy Assistant, State Ministry of Environmental Affairs

Mr. H. UYSUF SK, Mayor of the City of Tarakan, the Province of East Kalimanta

Mr. Amiruddin Maula MSI, Mayor of the City of Makasar, the Province of South Sulawesi

Mr. Moly M. DJUBACDI, Mayor of the City of Sukabumi, the Province of West Java

Mr. Darmansjah DJUMALA, Minister Counsellor, Permanent Mission

Mr. Kardi Ady Zulkarnaen SAPUTRA, Minister Councellor, Indonesian Embassy

Mr. Sunarmin SUNGGONO, Minister Councellor, Indonesian Embassy

Mr. A.M. FACHIR, Speech Writer / Interpreter

Dr. Wahyudi RUWIYANTO, Deputy of the Political Affairs, Office of the President

Dr. Rizal MALARANGENG, Senior Official, Office of the President

Dr. Cornelis LAY, Senior Official, Office of the President

Dr. DENNY J.A. , Senior Official, Office of the President

Ms. Esti ANDAYANI, Counsellor, Permanent Mission, Geneva

Mr. Mohammed OCMAR, Deputy Director for ECOSOC Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr. MAYERFAS, Deputy Director for ESCAP Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr. SAMEDI, Deputy Director, Ministry of Forestry

Mr. Ngurah SWAJAYA, First Secretary, Permanent Mission

Mr. Sanga PANGABEAN, Directorate for Economic Development and Environment, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Tribayu Devi PUTRI, Directorate for Economic Development and Environment, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Tri THARYAT, Directorate for Economic Development and Environment, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Ina Binari PRANOTO, Head of section of Bio-plasma Conservation, State Ministry of Environmental

Mr. Umar HADI, Secretary to Foreign Minister, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Yonatri RILMANIA, Third Secretary, Permanent Mission

Ms. Ni Made Ayu MARTHINI, Third Secretary, Permanent Mission

Ms. Rima CEMPAKA, Directorate for Economic Development and Environment, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Ardian Budhi NUGROHO, Directorate for Economic Development and Environment, Ministry of Foreign Affairs

Mr. T.N. RIVAI, Member of Regional Parliament of Makasar (South Sulawesi)

Mr. Udin HIANGGIO, Member of Regional Parliament of Sukabumi (West Java)

Mr. Muchtar UBAEDILLAH, Member of Regional Parliament of Tarakan (East Kalimantan)

Ms. Setiati SASTRAPRADJA, Indonesian Institute of Sciences

Mr. Ismid HADAD, KEHATI

Mr. Agus PURNOMO, WWF Indonesia

Ms. Wiwiek AWIATI, ICEL

Mr. Tejo Wahyu DJATMIKO, KONPHALINDO

Mr. Moekti. H. SOEJACHMOEN, PELANGI

Mr. Mas Achmad SANTOSA, ICEL

Mr. Hira JAMTHANI, KONPHALINDO

Mr. Dradjat WIBOWO, LEI

Mrs. Dewi Motik PRAMONO, Indonesia Chamber of Commerce and Industry

Mr. Ilhaimai ILYAS, Indonesia Chamber of Commerce and Industry

Mr. Wicaksono SAROSO, URDI

Mr. Huzna ZAHIR, YLKI

Mr. R. Rubianto KOESTOMO, APHI

Mr. Agung NUGRAHA, APHI

Mrs. Erna WITOELAR, National Committee

Ms. Elly Rasdiani SUDIBJA, National Committee

Ms. Karlina SUTAPRAWIRA, National Committee

Mrs. Roosminnie SALIM, National Committee

Mr. Mochamad ABDüH, Special Adviser, Coordinating Ministry of People’s Welfare

Mr. Achamad SURYANA, Head of Food Security Section, Department of Agriculture

Mr. Cut Eko Hari BASUKI, Secretary to the Food Security Section, Department of Agriculture

Mr. H. SYAUKANI HR, APKASI

Mr. Desli MEMPI, APKASI

Ms. Reshanty BOWOLEKSONO, Indonesian Consulate, Vienna

Mr. Sambas WIRADISURY, YTIKI

H.E. Mr. Mochamad Slamet HIDAYAT, Ambassador / Charge d’Affaires, Permanent Mission

Mr. Darmansjah DJUMALA, Minister Counsellor, Permanent Mission

Mr. Ngurah SWAJAYA, First Secretary, Permanent Mission

Mr. Yonatri RILMANIA, Third Secretary, Permanent Mission

 

IRAN (ISLAMIC REPUBLIC OF)

 

H.E. Ms. Masoumeh EBTEKAR, Vice-President of the Islamic Republic of Iran, Chairperson of the Delegation

 

Representatives:

 

Mr. Mohammad Reza TABESH, Member of Parliament

Mr. Hassan TOUFIGHI, Member of Parliament

Mr. Seyed Bagher Mosavi JAHANABAD, Member of Parliament

Ms. Hamideh EDALAT, Member of Parliament

H.E. Mr. Javid GHORBANAUGHLO, Ambassador, Embassy, Pretoria

H.E.Mr. Bozorgmehr ZIARAN, Director-General, Department of International Economic and Specialized Affairs, Ministry of Foreign Affairs, Chairperson of Delegation

Mr. Alimohammad NOORIAN, Deputy Minister of Road and Transportation and Head of the Islamic Republic of Iran Metrological Organization (IRIMO)

Mr. Reza ARDAKARIAN, Deputy Minister of Energy for Water Affairs

Mr. Ahmad Doost HOSSEINI, Deputy Minister of Energy for Water Affairs

Mr. Valiollah AFKHAMI, Deputy Minister of Industries and Mines, Managing Director of the Industrial Towns Company

Mr. Mohammad KHAZAEI, Deputy Minister of Economic and Financial Affairs for International Relations

Mr. Yousef HOJJAT, Deputy Head of the DEO for Human Environment

Mr. Mohammad MOJABI, Deputy Head of the DOE for Logistic and Parliament Affairs

Mr. Reza MAKNOON, Vice- Chair of the National Committee for Sustainable Development (NCSD)

Mr. Hossein REZVANI, Deputy Director-General, Department for Legal and Human Rights Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Hassan TAJIK, Director, Department of International Economic Affairs, (DEIA), Ministry of Foreign Affairs

Ms. Parvin MAROUFI, Director-General, Department of the International and Public Relations (DOE)

Mr. Ali NOZARPOUR, Director-General, Department of Development and Planning, Ministry of Interior

Mr. Mohammad SAEID HOSSEINI, Director-General, Department of the Marine Environment, (DOE)

Mr. Daryush KARIMI, Director-General, Department of Environmental Training, (DOE)

Mr. Akbar MAJDODDIN, Director-General, Department of Environmental Training, (DOE)

Mr. Asghar Mohammadi FAZEL, Director-General, The Natural History Museum, (DOE)

Mr. Gholamreza Amini RANJBAR, Director-General, Department of the Sustainable Agriculture, Ministry of Agriculture and Jihad

Mr. Majid ABADI, Director-General, Department of Environment of Fars Province, (DOE)

Mr. Behzad SAEIDPOUR, Director-General, Department of Environment of Homozghan Province (DOE)

Mr. Majid SHAFIPOUR, Adviser (DEO)

Mr. Naser MOHARRAMNEJAD, Secretary (NCSD)

Mr. Mohsen ESPERI, Deputy-Director, (DIEA), Ministry of Foreign Affairs

Mr. Hossein MOEINI, First Secretary, Permanent Mission

Mr. Hamid FARAHANIRAD, Deputy Director, Department of Industries, Management and Planning Organization

Mr. Mohammad KHESALI, Head, Office of the OPEC Market Monitoring, Ministry of Petroleum

Mr. Abdorreza ALAEI, Head, Office of the Environment, Ministry of Petroleum

 Mr. Saeidi ZAHEDI, (DIEDA), Ministry of Foreign Affairs

Ms. Seddygheh BABRAN, International Relations Office, (DOE)

Mr. Hossein IMANI JAJARMI, Head, Research Group on Development, Ministry of Interior

Mr. Mohammad Taghi LOTFI, Head Research Group on Foreign Economic Relations, Ministry of Economic & Monetary Affairs

Mr. Amirhoshang DELJO, Department of International Relations, IRIMO

Mr. Eshragh JAHROMI, Embassy of the Islamic Republic of Iran, Pretoria

Mr. Mehdi NEKONAM, Expert (DEO)

Mr. Esmaeil SALEHI, Expert, Department of Municipalities, Ministry of Interior

Mr. Ahmad TAVAHON, Expert, Department of Municipalities, Ministry of Interior

 

IRAQ

 

H.E. Mr. Tariq AZIZ, Deputy Prime Minister of the Republic of Iraq

H.E. Mr. Taha Y. AL-BASRY, Director-General, Office of the Deputy Prime Minister

H.E. Dr. Hasan A. ALKHATTAB, Minister for Planning

Dr. Muhammad AL-DOORI, Permanent Representative to the United Nations, New York

Mr. Fakhri Aldeen RISHAN, Director-General of Foreign Economic Relations, Ministry of Trade

Dr. Kifah Abdul RAHMAN, Director-General of Environment Protection, Ministry of Health

Mr. Waleed A. SALEH, Director-General, Ministry of Irrigation, Engineer

Mr. Younes H. ALIWI, Director, Ministry of Planning

 

IRELAND

 

H.E. Mr. Bertie AHERN T.D., Prime Minister of Ireland

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Martin CULLEN T.D., Minister for the Environmental and Legal Government

H.E. Mr. Tom Kitt T.D., Minister of State at the Department for Foreign Affairs, in charge of overseas, Development and Human Rights

Mr. Michael COLLINS, Secretary-General, European and International Affairs

H.E. Mr. Hugh SWIFT, Ambassador, Embassy, Pretoria

Mr. Niall CALLAN, Secretary-General, Department of the Environment and Local Government

Ms. Geraldine TALLON, Assistant Secretary, Department of the Environment and Local Government

Mr. David DONOGHUE, Director-General of Ireland Aid, Department of Foreign Affairs

Mr. Dave FEENEY, Private Secretary to An Taoiseach

Mr. John KENNEDY, Principal Officer, Department of An Taoiseach

Mr. Sean O’CEILLEACHAIR, Principal Officer, Department of the Environment and Local Government

Mr. Tom HANNEY, Counsellor, Department of Foreign Affairs

Mr. Adrian McDAID, Counsellor, Permanent Mission

Mr. Maurice COUGHLAN, Principal Officer, Department of the Environment and Local Government

Ms. Mandy JOHNSON, Press Secretary, Department of An Taoiseach

Mr. Dan PANDER, Press Adviser, Department of the Environment and Local Government

 Mr. Fintan FARRELLY, Specialist Adviser, Department of Foreign Affairs

Ms. Monica LEECH, Communications Consultant, Department of the Environment and Local Government

Mr. Conor FALVEY, Private Secretary to the Minister, Department of the Environment and Local Government

Mr. Tony JOYCE, Principal Officer, Department of Enterprise, Trade and Employment

Mr. Tony BURKE, Principal Officer, Department of Agriculture and Food

Ms. Dympna HAYES, First Secretary, Ireland Aid, Department of Foreign Affairs

Mr. Brian MULDOON, Embassy, Pretoria

Mr. Laurence SIMMS, Embassy, Pretoria

Mr. Ultan WALDRON, Private Secretary to the Minister of State

Ms. Olive MELVIN, Personal Assistant to An Taoiseach

Ms. Gráinne HEHIR, Third Secretary, Department of Foreign Affairs

Ms. Caroline PHELAN, Protocol Officer, Department of Foreign Affairs

Mr. Tom ARNOLD, Chief Executive, Concern

Mr. Richard MOLES, Comhar, Department of the Environment and Local Government

Ms Bernie WALSH, Comhar, Department of the Environment and Local Government

Mr. Emer O SIOCRU, Comhar, Department of the Environment and Local Government

Mr. Pat FINNEGAN Grian, NGO Associated with Department of the Environment and Local Government

Ms. Margaret LIDDY, Gluaisteacht, NGO Associated with Department of the Environment and Local Government

Mr. Frank CORCORAN, An Taisce

Mr. Sean REGAN, Community Workers Cooperative

Mr. Michael O’BRIEN, Oxfam

Mr. Oisin COGHLAN, Christian Aid

Mr. Sean LYONS, K.A.D.E. Kerry Action for Development Education

Ms. Jacqui HODGSON, Cork Environmental Forum, NGO Associated with Department of the Environment and Local Government

Mr. Francis FANNING, Chairman of National Environmental Committee, Irish Farmers Association

 

ISRAEL

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Shimon PERES, Deputy Prime Minister and Minister for Foreign Affairs

H.E. Mr. Tzachi HANEGBI, Minister for the Environment

H.E. Ms. Tova HERZL, Ambassador to the Republic of South Africa

Mr. Moshe (Mossi) RAZ, Member of Knesset

Ms. Nehama RONEN, Member of Knesset

Mr. Dror DVASH, Mayor of Mitzpe-Rimon

Mr. Shogen PSHMAF, Head of Kfar-Kama Local Council

Mr. Shimmon TAL, Water Commissioner

Mr. Majallie WHBEE, Director-General, Ministry of Regional Cooperation

Mr. Shmuel HERSHKOVITZ, Director-General, Ministry of the Environment

Mr. Mordechai YEDID, Deputy Director-General, Ministry of Foreign Affair

Mr. Dan BEN-ELIEZER, Director, International Organizations Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Jacob KEIDAR, Director, Multilateral Peace Talks Coordination and Water Issues

Ms. Ori LIVNE, Director, International Relations Division, Ministry of the Environment

Ms. Dalia LEV-SADESH, Director of Service for Community Work of Immigrant Absorption

Dr. Alex LEVENTHAL, Director of Public Health Service, Ministry of Health

Mr. Josef DANCONA, Director of High-Tech Administration, Ministry of Industry and Trade

Dr. Michael BEYTH, Geologist and Chief Scientist, Ministry of National Infrastructures

Mr. Zion SHABAT, Director of Inspection and Evaluation, Ministry of Education

Ms. Ruth ROTHENBERG, Legal Adviser, Ministry of Environment

Ms. Bina BAR-ON, Vice-Director-General, Ministry of the Environment

Dr. Joseph INBAR, Deputy Director-General, Ministry of the Environment

Ms. Valerie BRACHYA, Deputy Director-General, Ministry of the Environment

Mr. Noam KATZ, Deputy Spokesman of the Ministry of Foreign Affairs

Mr. Marc ATTALI, Public Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Mehl EMANUEL, Diplomat, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Gershon GAN, Diplomat, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Keren SHAHAR-BEN AMI, Advocate, Office of the Legal Adviser, Ministry of Foreign Affairs

Mr. David SCHNIDER, Diplomat, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Omar EGOZI, Senior Project Coordinator, Ministry of Regional Cooperation

Mr. Alon TAL, University Lecturer, NGO

Mr. Shlomo SHOHAM, Judge (Ret.), Commissioner for Future Generations

Ms. Rachel Nira LAMAY, Economist, Economic Adviser for Regional Cooperation

Ms. June DILEVSKY, Economist, Economic Adviser for Regional Cooperation

Ms. Ela WEBER, Urban Planner, Planning Administration, Ministry of the Interior

Mr. Elad STAV, First Secretary

Mr. Daniel PINHASI, First Secretary

Mr. Ariel NAHARI, Consul and Second Secretary

Mr. Golan HAAS, Embassy of Israel in Pretoria

Mr. Eli OHAYON, Embassy of Israel in Pretoria

Mr. Yaron FAHIMA, Embassy of Israel in Pretoria

 

ITALY

 

H.E. Mr. Silvio BERLUSCONI, President of the Council of Ministers

 

Representatives:

 

H.E. Mr Altero MATTEOLI, Minister for the Environment

H.E. Mr. Roberto MARONI, Minister for Labour and Social Policies

H.E. Mr Lucio STANCA, Minister for Transformation and Technologies

H.E. Roberto TORTOLI, Undersecretary of the Environment

H.E. Alberto MICHELINI, Government

Mr. Alessandro LETO, Government

Mrs. Paolo CANOZZI, Government

Mr. Nicola FAVIA, Government

Senator Emidio NOVI, President of the Commission on the Environment

Senator Francesco MORO, Commission on the Environment

Senator Sauro TURRONI, Commission on the Environment

Senator Giuseppe VALLONE, Commission on the Environment

Senator Maurizio RONCONI, President of the Commission on Agriculture

Senator Tana DE ZUELUETA, Commission on Foreign Affairs

Senator Aventino FRAU, Commission on Foreign Affairs

Senator Ida D’IPPOLITO, Commission on Production (Industria)

Senator Augusto Arduino Claudio ROLLANDIN, Commission on Environment.

Mr. Alessandro PERRONE, Adviser, Senate

Ms. Marisa TINTO, Adviser, Senate

Ms. Dorothy SELIBAS, Adviser, Senate

H.E. Hon. Giuseppe PALUMBO, President Commission on Social Affairs, House of Representatives

H.E. Hon.Gianpaolo Landi di CHIAVENNA, Commission on Foreign Affairs, House of Representatives

H.E Hon.Giuseppe FIORONI, Commission on Social Affairs, House of Representatives

H.E. Hon. Franesco STRADELLA, Commission on Environment, House of Representatives

H.E. Hon. Valerio CALZOLAIO, Commission on Foreign Affairs, House of Representatives

H.E. Hon. Laura CIMA, Commission on Foreign Affairs, House of Representatives

H.E. Hon. Gianni VERNETTI, Commission on Production Activities, House of Representatives

Ms. Daniela COLLETTI, Adviser, House of Representatives

Mr. Enrico SETA, Adviser, House of Representatives

Ms. Jane PROSPERO, Adviser, House of Representatives

Mr. Alessandro MODIANO, First Secretary, House of Representatives

Mr. Michelle PALA, First Secretary, House of Representatives

 

Interparliamentary Group:

 

H.E. Gabriella PISTONE, Division for Italy –South Africa Bilateral Relations

H.E. Giovanni KESSLER, President of the Division for Italy – South Africa Bilateral Relations

H.E. Daniele FRANZ, Division for Italy – South Africa Bilateral Relations

H.E. Rosy BINDI, Division for Italy – South Africa Bilateral Relations

Senator Gianni NIEDDU, Division for Italy – South Africa Bilateral Relations

Senator Francesco MARTONE, Division for Italy – South Africa Bilateral Relations

Mr. Gianpaolo GRAZIAN, Adviser

Ms. Daniela DELFINO, Adviser

Mr. Leen Ragis PERSICO, Adviser

H.E. Mr. Arduino FORNARA, Ambassador, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Gerardo CARANTE, Minister, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Attilio Massimo IANNUCCI, Minister, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Franco Micieli DE BIASE, Minister, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Marco MANCINI, Councellor, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Enrico PADULA, Councellor, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Alfredo GUILLET, Ministry of Foreign Affairs

Prof. Laura PINESCHI, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Cinzia CECCONI, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Silvia SIMONI, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Teresa TESTA, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Mauro PIERBATTISTA, Ministry of Foreign Affairs

H.E. Valerio ASTRALDI, Ambassador, Embassy, Pretoria

Counsellor Marco CLEMENTE, Embassy, Pretoria

Counsellor Michele PALA, Embassy, Pretoria

Mr. Alessandro MODIANO, Embassy, Pretoria

H.E. Mr. Sergio VENTO, Ambassador Extraordinary and Pleniodeutiary, Permanent Representative to the United Nations

Mr. Antonio BERNARDINI, Counsellor, Permanent Mission

Mr. Luigi VEGAGINI, Diplomatic Adviser to Deputy Minister for Environment

Prof. Paolo TOGNI, Chief of staff, Ministry of the Environment

Minister Gabriele SARDO, Diplomatic Adviser, Ministry of the Environment

Mr. Ezio RONCHIERI, Ministry of the Environment

Ms. Federica CINGOLANI, Head of Press Office, Ministry of the Environment

Ms. Viviana BIANCO, Interpeter, Ministry of the Environment

Mr. Corrado CLINI, International Protection of the Environment General Division, Ministry of the Environment

Ms. Valeria RIZZO, Adviser, Ministry of the Environment

Mr. Roberto BINATTI, Adviser, Ministry of the Environment

Ms. Gloria VISCONTI, Adviser, Ministry of the Environment

Ms. Gederica FRICANO, Adviser, Ministry of the Environment

Mr. Aldo IACOMELLI, Adviser, Ministry of the Environment

Mr. Andrea MARRONI, Adviser, Ministry of the Environment

Ms. Romina MANCA, Adviser, Ministry of the Environment

Ms. Paola GERONZI, Adviser, Ministry of the Environment

Ms. Maria Lodovica GULLINO, University of Turin, Ministry of the Environment

Mr. Romeo OLRANDI, Director of Italian Chamber of Commerce of Peking, Ministry of the Environment

Mr. Andrea DE ANGELIS, Adviser Delegate of the Environment League of Peking, Ministry of the Environment

Mr. Silvio VETRANO, Adviser, Ministry of the Environment

Mr. Marco VALLERI, Adviser, Ministry of the Environment

Mr. Francesco LA CAMERA, Adviser, Ministry of the Environment

Ms. Samatha SAPIENZA, Adviser, Ministry of the Environment

Ms. Patrizia ESPOSITO, Adviser, Ministry of the Environment

Ms. Maria Antonietta LIVERANI, Adviser, Ministry of the Environment

Ms. Federica ROLLE, Adviser, Ministry of the Environment

Mr. Mario GAMBERALE, Adviser, Ministry of the Environment

Mr. Canio LOGUERCIO, Adviser, Ministry of the Environment

Mr. Giorgi CESARI, Adviser, Ministry of the Environment

Ms. Maria Dalla COSTA, Adviser, Ministry of the Environment

Mr. Domenico GAUDIOSO, Adviser, Ministry of the Environment

Mrs. Margherita VITALE, Adviser, Ministry of the Environment

Councellor Alberto COLELLA, Ministry of Labour and Social Affairs

Mr. Franco CHINETTI, Ministry of Labour and Social Affairs

Mr. Mario CARLETTI, Ministry of Labour and Social Affairs

Mr. Katia MARTINO, Ministry of Labour and Social Affairs

Mr. Matteo MAURI, Ministry of Labour and Social Affairs

Mr. Paolo REBOANI, Ministry of Labour and Social Affairs

Mr. Massimo MALERBA, Ministry of Labour and Social Affairs

Mr. Mariano SAVO, Ministry of Labour and Social Affairs

Ms. Manuela NENNA, Ministry of Finance

Ms. Ilaria CAETANI, Ministry of Finance

Ms. Francesca UTILI, Ministry of Finance

Ms. Costanza PERA, Adviser, Ministry of Transportation

 

JAMACIA

Representatives:

H.E. Senatar A.J. NICHOLSON, Minister for Justice and Attorney General, Ministry of Justice

Dr. Wesley HUGHES, Director-General, Planning Institute of Jamaica

Mr. Franklin McDONALD, Chief Executive Officer, National Environment Planning Agency

Ms. Leoni BARNABY, Senior Director, Minstry of Land & Environment

Mrs. Diane QUARLESS, Deputy Permanent Representative to the United Nations New York

Ms. Claudia BARNES, Acting Director, International Economic Affairs Department, Ministry of Foreign Affairs & Foreign Trade

Prof. Al BINGER, University of the West Indies, Centre for Environment and Development

 

JAPAN

 

H. E. Mr. Junichiro KOIZUMI, Prime Minister of Japan

 

Representatives:

 

H. E.Ms. Yoriko KAWAGUCHI, Minister for Foreign Affairs

H. E. Mr. Hiroshi OHKI, Minister for the Environment

The Hon. Shinzo ABE, Deputy Chief Cabinet Secretary

Mr. Takehiko ENDO, Senior Vice-Minister for Agriculture, Forestry and Fisheries

Mr. Yoshihisa OSHIMA, Senior Vice-Minister for the Environment

Mr. Shizuo SATO, Senior Vice-Minister for Land, Infrastructure and Transport

Mr. Eiichi YAMASHITA, Senior Vice-Minister for the Environment

Mr. Toru OKUTANI, Parliamentary Secretary of the Environment

H. E. Mr. Kazuo ASAKAI, Ambassador for International Econmic Affairs and Global


 

Environmental Affairs:

 

H. E. Mr. Yasukuni ENOKI, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of South Africa

 

Special Advisers:

 

H.E. Mr. Toshiki KAIFU, Former Prime Minister, Member of Parliament

H.E. Mr. Ryutaro HASHIMOTO, Former Prime Minister, Member of Parliament

 

Alternate Represtentatives:

 

Mr. Shotaro OSHIMA, Deputy Minister for Foreign Affairs

Mr. Hatsuhisa TAKASHIMA, Press Secretary, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Nobutake ODANO, Director-General for Sub-Saharan Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Kaoru ISHIKAWA, Ambassador for Civil Society

Mr. Kiyotaka AKASAKA, Consul-General, Consulate-General, San Paulo, Brazil

Mr. Masashi NAMEKAWA, Deputy Director-General, Economic Cooperation Bureau, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Motohide YOSHIKAWA, Deputy Director-General, Economic Cooperation Bureau, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Yoichi SUZUKI, Deputy Director-General, Economic Affairs Bureau, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Seiji MORIMOTO, Deputy Director-General, Multilateral Cooperation Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Kiyoshi KODERA, Deputy Director-General, International Bureau, Ministry of Finance

Mr. Hiroshi Nagano, Director-General for International Affairs, Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology

Mr. Shinichi Hasegawa, Assistant Minister for International Affairs

Mr. Akihiko Omori, Senior Councillor for Technical Affairs, Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries

Mr. Kyuzo Saito, Director-General, General Food Affairs Bureau, Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries

Mr. Kazmasa KUSAKA, Director-General, Trade Policy Bureau, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr. Yuzo Ichikawa, Deputy Director-General for Environment Affairs, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr. Yoshihiko Sumi, Deputy Director-General, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr. Shigetaka Seki, Counsellor, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr. Masanori Kobayashi, Director-General, Land and Water Bureau, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr. Hironori HAMANAKA, Vice-Minister for Global Environmental Affairs, Ministry of the Environment

Mr. Toshiro KOJIMA, Councillor, Minister’s Secretariat, Ministry of the Environment

Mr. Noriyasu Yamada, Councillor, Minister’s Secretariat, Ministry of the Environment

Mr Hideki MINAMIKAWA, Director, Environmental Health Department, Ministry of the Environment

Mr Shigeo KONDO, Cabinet Public Relations Secretary, Cabinet Secretariat

Mr Isao IIJIMA, Executive Assistant to the Prime Minister, Cabinet Secretariat

Mr Koro BESSHO, Executive Assistant to the Prime Minister, Cabinet Secretariat

Mr Hideichi OKADA, Executive Assistant to the Prime Minister, Cabinet Secretariat

Mr Jiro ONO, Executive Assistant to the Prime Minister, Cabinet Secretariat

Mr Hiroyuki SUEMATSU, Cabinet Counsellor, Cabinet Secretariat

Mr Eiichi YOSHIDA, Cabinet Counsellor, Cabinet Secretariat

Mr Daisuke NAMIOKA, Cabinet Official, Cabinet Secretariat

Mr Shigeo SUZUKI, Cabinet Official, Cabinet Secretariat

Mr Akira Kwashima, Cabinet Official, Cabinet Secretariat

Mr Takao UCHIYAMA, Cabinet Official, Cabinet Secretariat

Dr Nobuharu AKATSUKA, Cabinet Technical Official, Cabinet Secretariat

Mr Kenji KONDO, Cabinet Counsellor, Cabinet Secretariat

Mr Tesuo ITO, Cabinet Counsellor, Cabinet Secretariat

Dr Yasuhiro SASANO, Director for Environment and Energy, Cabinet Office

Dr Atsushi TSUNEKAWA, Director for Environment and Energy, Cabinet Office

Mr Takeshi YAMAKAWA, Director, Policy Planning Division, Ministry of Public Management, Home Affairs, Posts and Telecommunications

Mr Kenichiro SHINKURA, Section Chief, International Organizations Office, Ministry of Public Management, Home Affairs, Posts and Telecommunications

Mr Tetsuo ICHIMOTO, Secretary to the Minister for Foreign Affairs

Ms Akiko SUGITA, Assistant Director, Protocol Office, Ministry of Foreign Affairs

Mr Shigeru Omori, Director, Foreign Visit Division, Ministry of Foreign Affairs

Ms Yasuyo KOMINE, Official, Foreign Visit Division, Ministry of Foreign Affairs

Ms Junko ISHII, Official, Foreign Visit Division, Ministry of Foreign Affairs

Ms Hitomi TAKEDA, Official, Foreign Visit Division, Ministry of Foreign Affairs

Ms Maki Horita, Official, Foreign Visit Division, Ministy of Foreign Affairs

Mr Yoshiaki OSAWA, Official, Foreign Visit Division, Ministry of Foreign Affairs

Ms Tomomi SAKO, Officicial, Foreign Visit Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Makoto TAGA, Technical Official, Communications Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Ryoichi SUGAHARA, Technical Official, Communications Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Yoshinori KATORI, Official, Minister’s Office, Ministry of Foreign Affairs

Mr Masaki SUGAMIYA, Official, Minister’s Office, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kenji HIRATA, Official, Minister’s office, Ministry of Foreign Affairs

Mr Daisuke TSUCHIYA, Official, Minister’s Office, Ministry of Foreign Affairs

Mr Hiroya YAMAUCHI, Official, Minister’s Office, Ministry of Foreign Affairs

Mr Reiichiro TAKAHASHI, Director, Press Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Takashi KATAE, Deputy Director, Press Division, Ministry of Foreign affairs

Mr Toshihide KAWASAKI, Assistant Director, Press Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kazutaka KAWAHARA, Official, Press Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Shinichi TAGA, Official, Press Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kenichiro KUBOTA, Official, Press Division, Ministry of Foreign Affairs

Ms Mika WAKE, Official, Press Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Toshihiro GO, Official, Press Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Takeshi ITO, Deputy Director, International Press Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kinzo NAKAGUN, Assistant Director, International Press Division, Ministry of Foreign Affairs

Ms Yukino MIYASHITA, Official, International Press Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Shinichi NISHIMIYA, Director, Policy Coordination Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Yasushi NAITO, Official, Policy Planning Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Takashi ASHIKI, Senior Assistant, UN Administration Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Ryo NAKAMURA, Assistant Director, UN Administration Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Yasuaki MAKABE, Assistant Director, Human Rights and Humanitarian Affairs Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kidenobu SOBASHIMA, Director, Global Environment division, Multilateral cooperation Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr Yuji AMAMIYA, Assistant Director, Global Environment Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Katsuhiko ARAIKE, Official, Global Environment Division, Ministry of Foreign Affairs

Ms Chieko TATSUMI, Official, Global Environment Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Shigeki KIMOTO, Official, Global Environment Division Ministry of Foreign Affairs

Ms Hanako SHUDA, Official, Global Environment Division Ministry of Foreign Affairs

Mr Hiroshi KUDO (Nagayama), Official, Global Environment Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Ken OKANIWA, Director, Climate Change Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Junya NAKANO, Deputy Director, Climate Change Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Takashi HAMADA, Assistant Director, China and Mongolia Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Satoshi Abe, Assistant Director, Oceania Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Akio MIYAJIMA, Director, First North America Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Shingo MIYAMOTO, Assistant Director, First North America Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Yutaka ARIMA, Assistant Director, Second North America Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Masaki YASUMATSU, Official, First Latin America and Caribbean Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Takeshi HIKIHARA, Director, First West Europe Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Hiroshi MINAMI, Director, Second West Europe Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Toyoshisa KOZUKI, Director, Russian Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Masataka OBATA, Official, Russian Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Toshitsugu UESAWA, Director, Second Africa Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Yasutaka MIYAZAWA, Deputy Director, First Africa Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Shu KAWANO, Official, First Africa Division, Ministry of Foreign Affairs

Ms Naoko UEDA, Assistant Director, Second Africa Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Yasuyuki OKAZAKI, Official, Second Africa Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Yoshitaka KITAMURA, Official, Second Africa Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Shinichi HOSONO, Senior Assistant, Office of the Deputy Director-General for General Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kiyoshi WADA, Deputy Director, Office of the Deputy Director-General for General Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr Akira YOKOCHI, Official, Office of the Deputy Director-General for General Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kazuhiro OKUHARA, Official, Office of the Deputy Director-General for General Affairs, Ministry of Foreign Affairs

Mr Yoshiaki ITO, Director, Fishery Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kazuyuki KATAYAMA, Director, Energy Resources Division, Ministry of Foreign Affairs

Ms Naoko FUKUDOME, Official, Energy Resources Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Sohei OTA, Official, Energy Resources Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Keiji IDE, Director, Developing Economies Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Tokimasa HIROOKA, Deputy Director, Non-Governmental Organizations Assistance Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kazuo SUNAGA, Official, Research and Programming Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Tsukasa HATTORI, Assistant Director, Research and Programming Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Osamu KUNII, Official, Research and Programming Division. Ministry of Foreign Affairs

Mr Naoki YOKOBAYASHI, Official, Research and Programming Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kohei NAKAMURA, Official, Research and Programming Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Shutaro OMURA, Deputy Director, Multilateral cooperation Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Hideaki CHOTOKU, Assistant Director, Multilateral Cooperation Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Takayuki KITAGAWA, Assistant Director, Multilateral Cooperation Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Yoshikazu OKADA, Official, Multilateral Cooperation Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kiyomi MIYAGAWA, Official, Multilateral Cooperation Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kansuke NAGAOKA, Deputy Director, Loan Aid Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Kazuhiko NAKAMURA, Assistant Director, International Agreements Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr Ken YOKOTA, Interpreter

Mr Yoshiko TAKEYAMA, Interpreter

Mr Kazuchika HAMURO, Coucsellor, Permanent Mission

H. E. Mr Osamu IMAI, Minister, Emabassy, Pretoria

H. E. Mr Yoshitaka HANADA, Minister, Emabassy, Pretoria

Mr Yu TAKAHASHI, Counsellor, Emabassy, Pretoria

Mr Masato KAGAMI, Counsellor, Emabassy, Pretoria

Dr. Kaoru SAITO, Counsellor and Medical Attaché, Emabassy, Pretoria

Mr Yoichiro NISHIMURA, Counsellor, Emabassy, Pretoria

Mr Kaoru NONAKA, Counsellor, Emabassy, Pretoria

Mr Yoshikuni TAKAHASHI, Counsellor, Emabassy, Pretoria

Mr Kazuhiro TODA, First Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Keiichi MATSUI, First Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Shigeto SAKATA, First Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Tetsuya MATSUURA, First Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Shiro TOKUDA, First Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Hiroyuki MAEDA, Second Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Yasuhiro OGAWA, Second Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Shinji YAMADA, Second Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Takashi YAMANE, Second Secretary, Emabassy, Pretoria

Ms Kaoru TAKAHASHI, Second Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Kiyoyuki SUGAHARA, Second Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Kazuhito KUTSUNUGI, Second Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Yukimi KATAGIRI, Third Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Yasushi MURATA, Third Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Yasutoshi TANIMOTO, Third Secretary, Emabassy, Pretoria

Mr Tatsuya WADA, Assistant Attaché, Emabassy, Pretoria

Mr Tatsuro ONO, Researcher/Adviser, Emabassy, Pretoria

Mr Naruhito YOSHIFUKU, Administrative Officer, Emabassy, Pretoria

Mr Yohei MIYAUCHI, Administrative Officer, Emabassy, Pretoria

Mr Daisuke KOHARA, Administrative Staff, Embassy, Seoul

Mr Tomonobu SATO, Third Attaché, Embassy, Amsterdam

Mr Jiro USUI, First Secretary, Permanent Mission, United Nations

Mr Shigeru UMETSU, Second secretary, Permanent Mission, United Nations, Vienna

Mr Yasuhito FUKUI, Second secretary, Delegation to the Conferences on Disarmament

Mr Takehiro OKUBO, First secretary, Permanent Mission to the European Union

Mr Mikito TOMIYAMA, Second Secretary, Permanent Mission of Japan to the European Union

Mr Kazuki HONDO, First Secretary, Embassy, Madrid

Mr Ken TANAKA, Third Attaché, Embassy, Madrid

Mr Shuichi NISHINO, Second Secretary, Permanent Delegation to the OECD

Mr Kotaro OKANO, Third secretary, Embassy, Rome

Mr Shinichi MATSUMURA, Third Attaché, Embassy, Copenhagen

Ms Yayoi MATSUDA, First Secretary, Permanent Mission, Geneva

Mr Kazuhiro OKUMA, First Secretary, Permanent Mission, Geneva

Mr Fumio SHIMIZU, First Secretary, Embassy, Paris

Mr Satoshi JINBO, Attaché, Embassy, Paris

Mr Yichiro NISHIDA, Attaché, Embassy, Paris

Mr Masakazu HISAEDA, Attaché, Embassy, Paris

Mr Tomoyuki YAMAMOTO, Attaché, Embassy, Paris

Mr Shigeharu IWASAKI, Third Secretary, Embassy, London

Mr Jun HASEBE, Attaché, Embassy, London

Ms Tomoko YOSHIHIRO, Attaché, Embassy, London

Ms Kaori YAMADA, Attaché, Embassy, London

Ms Rieko SHIMIZU, Attaché, Embassy, London

Ms Makiko TANGO, Attaché, Embassy, London

Mr Atsushi KAIFU, First Secretary, Embassy, London

Mr Jun ISHIMARU, Attaché, Embassy, Berlin

Mr Taro TSUTSUMI, Attaché, Embassy, Berlin

Mr Wataru OKUMA, Attaché, Embassy, Berlin

Mr Koki ARASE, First Secretary and Defense Attaché, Embassy, Moscouw

Ms Keiko ICHITANI, Attaché of Administrative Affairs, Embassy, Moscouw

Mr Akira TANIGUCHI, Second Secretary, Embassy, Luxembourg

Mr Hayato ISHIZUKA, First Secretary, Embassy, Athens

Mr Nozomu TAMAKI, Third Attaché, Embassy, Tehurian

Mr Taichi TATAYAMA, Second Secretary, Embassy, Jeddah

Ms Ryoko SASAOKA, Attaché, Embassy,Damascus

Mr Koji ADACHI, Attaché, Embassy, Damascus

Mr Jun FUKUMURA, Attaché, Embassy, Damascus

Mr Shohei NISHIMURA, Attaché, Embassy, Amman

Ms Yukiko YURE, Third Secretary, Embassy, Rabat

Ms Ayako ANDO, Member of Administrative Staff, Embassy, Ankama

Mr Tetsuaki NOGUCHI, First Secretary, Embassy, Cairo

Mr Dai TSUNODA, Attaché, Embassy, Cairo

Ms Maki YAMAGUCHI, Attaché, Embassy, Cairo

Mr Nobuyuki KIKUCHI, Attaché, Embassy, Cairo

Mr Hiroshi NITA, Second Secretary, Embassy, Nairobi

Mr Takanobu KURODA, First Secretary, Embassy, Accia

Mr Hirofumi USUI, Attaché, Embassy, Conakriq

Mr Hiroyuki MASE, Second Secretary, Embassy, Dakar

Mr Junya INOUE, Attaché, Embassy, Washington DC

Mr Kenji INOUE, Attaché, Embassy, Washington DC

Mr Mitsuhiko IYOTA, Attaché, Embassy, Washington DC

Mr Yoichiro KANNO, Third Attaché, Embassy, Wellington

Mr Kanji YAMANOUCHI, Counsellor, Embassy, Seoul

Mr Daisuke KOHARA, Administrative Staff, Embassy, Seoul

Mr Yoshikazu NAGAI, Consul, Consulate-General, Surabaya

Mr Hiroshi YAMAGUCHI, Counsellor and Medical Attaché, Embassy, Lusaka

Ms Kumiko NISHIMURA, Third Secretary, Embassy, London

Mr Yukinori KAWAMOTO, Second Secretary, Embassy, London

Mr Shuji KIKUCHI, First Secretary, Embassy, Berlin

Mr Masahito HARA, Third Secretary, Embassy, Vienna

Mr Yasuro NARITA, Director for Development Issues, Ministry of Finance

Mr Kazushi SATO, Special Officer for Development Finance, Ministry of Finance

Mr Chigusa HANAOKA, Director, Office of Earth and Environmental Science and Technology, Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology

Mr Takashi ASAI, Assistant Director-General for International Affairs, Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology

Mr Kazuo AKIYAMA, Deputy Director, Office of Earth and Environmental Science and Technology, Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology

Mr Naomasa MURAKOSHI, Special Adviser to the Minister, Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology

Mr Masayoshi OHASHI, Chief of Section, International Affairs Division

Mr Yoshio NAKURA, Deputy Director, International Cooperation Office, Ministry of Health, Labour and Welfare

Mr Yoichi HIRATSUKA, Section Chief, International Division, Ministry of Health, Labour and Welfare

Mr Eiji ISHIGAKI, Secretary to the Senior Vice-Minister of Agriculture, Forestry and Fisheries

Mr Masamichi SAIGO, Director, Environment Policy Coordination Office, Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries

Ms Midori OTA, Interpreter

Mr Hideo SATO, Section Chief, Environment Policy Coordination Office, Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries

Mr Yasuhiko KURASHIGE, Deputy Director, Environment Policy Coordination Office, Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries

Mr Hideyuki KOGURE, Section Chief, Environment Policy Coordination Office, Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries

Mr Satoshi AKAHORI, Deputy Director, International Economic Affairs Division, Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries

Mr Yukiya SAIKA, Irrigation and Drainage Project Coordinator, Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries

Mr Yuji IMAIZUMI, Deputy Director, International Forestry Cooperation Office, Forestry Agency

Mr Kazuyuki MORITA, Deputy Director, Wood Products Trade Office, Forestry Agency

Mr Toshio BABA, Deputy Director, Watershed Management Office, Forestry Agency

Mr Daishiro NAGAHATA, Director for International Negotiations, Fisheries Agency

Mr Kengo TANAKA, Deputy Director, Ecosystem Conservation Office, Fisheries Agency

Mr Ryoichi IKEDA, Director, Biological Resources Division, International Research Center for Agricultural Sciences, Japan

Mr Hiroshi TSUNEMATSU, Staff, Biological Resources Division, International Research Centre for Agricultural Sciences, Japan

Mr Atsushi TAKETANI, Executive Assistant for Senior Vice-Minister of Economy, Trade and Industry

Mr Soichiro SEKI, Director, Global Environmental Affairs Office, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr Takashi HATTORI, Deputy Director, Global Environment Affairs Office, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr Toshiaki NAGATA, Chief Officer, Global Environmental Affairs Office, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr nozomu KIKUCHI, Chief Officer, Global Environmental Affairs Office, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr Tetsuya SHIMOKAWA, Chief Officer, Global Environmental Affairs office, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr masanori TSURUDA, Deputy Director, Trade Finance and Economic cooperation Division, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr Soichi MATSUMOTO, Assistant Director, Trade Finance and Economic Cooperation Division, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr Takuya TAGUCHI, Official, Trade Finance and Economic Cooperation Division, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr Nobuyuki HIRATSUKA, Deputy Director, International Economic Affairs Office, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr Yoshiharu SATO, Official, International Economic Affairs Office, Ministry of Economic Affairs Office, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr Ryichi KATAOKA, Deputy Director, Middle East-Africa Office, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr Hiroyuki YOSHIYA , Deputy Director, Multilateral Trade System Department, Ministry of Economy, Trade and Industry

Ms Akemi NISHIO, Deputy Director, Chemical Management Policy Division, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr Hiroshi TANI, Chief Officer, Bio-industry Division, Ministry of Economy, Trade and Industry

Mr Masayasu HOSUMI, Director for General Policy, Agency of Natural Resources and Energy

Mr Toshio KOSUGE, Official, Policy Planning Division, Agency for Natural Resources and Energy

Ms Keiko TOMINAGA, Interpreter

Mr Norio HASEGAWA, Secretary to the Senior Vice-Minister of Land, Infrastructure and Transport

Mr Junichi HIRATA, Senior Planning Officer for Global Environment, Environment and Ocean Division, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Masashi NISHINO, Engineering Official, Environment and Ocean Division, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Masaaki HIGASHI, Deputy Director, Environment Affairs and Construction Coordination Division, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Yoo FUCHIGAMI, Administrative official, Environment Affairs and Construction Coordination Division, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Yoshihiro FUJIMORI, Director, International Division for Infrastructure, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Kenichi KAWAMURA, Deputy Director, International Division for Infrastructure, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Toru NAGAYAMA, Deputy Director, International Division or Infrastructure, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Tomonori UGAJIN, Special Assistant Director, National Planning Division, ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Seiya KINOSHITA, Director, Water Resources Planning Division, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Tomoo INOUE, Deputy Director, Water Resources Planning Division, Ministry of Land, infrastructure and Transport

Mr Yasuyuki HIRAI, Deputy Director, Water Resources Planning Division, ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Tomohiro ONO, Technical officer, Water Resources Planning Division, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Osamu FUJIKI, Director, Watershed Management Office, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Dr Masahiro TAKAHASHI, Research Coordinator for Water Quality Control, Ministry of Land, infrastructure and Transport

Mr Toshihiro SONODA, Deputy Director, River Planning Division, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Hisanobu SATO, Deputy Directo, River Environment Division, Ministry of Land, Infrastructure and Transport

Mr Minoru AKIYAMA, Director, Geographic Survey Institute

Mr Hiroshi MASAHARU, Director for Environmental Geographic Information, Geographic Survey Institute

Mr Sumio ONISHI, Research Officer, Geographic Survey Institute

Mr Hiroshi NIRASAWA, Senior Scientific Officer, Japan Meteorogic Agency

Mr Daisuke KIDO, Interpreter

Mr Kiyoshi NISHIKAWA, Secretary to the Minister of the Environment

Mr Hideka MORIMOTO, Secretary to the Minister of the Environment

Mr Masaya OKUYAMA, Secretary to the Senior Vice-Minister of the Environment

Mr Michihiro OI, Secretary to the Parliamentary Secretary of the Environment

Mr Hikaru KOBAYASHI, Director, Personnel Division, Ministry of the Environment

Ms Aiko TAKAHASHI, Official, Personnel Division, Ministry of the Environment

Mr Yojiro HATAKEYAMA, Assistant director, General Affairs Division, Ministry of the Environment

Mr Kuniko SATO, Assistant Directo, General Affairs Division, Ministry of the Environment

Mr Hiroshi KAMAGATA, Director, Public Relations Office, Ministry of the Environment

Ms Rika IKEDA, Section Chief, Public Relations Office, Ministry of the Environment

Mr Toshiyasu YOKOO, Assistant Director, policy Planning Division, Ministry of the Environment

Mr Satoshi TANAKA, Director, Emvironmental Partnership Office, Ministry of the Environment

Mr Nobuhiro KINO, Section Chief, Environmental Impact Assessment Division, Ministry of the Environment

Mr Satoru MORISHITA, Deputy Director, Environmental Health and Safety Division, Ministry of the Environment

Mr Teiji TAKEI, Deputy Director, Environmental Risk Assessment Office, Ministry of the Environment

Mr Eifu MIHASHI, Director, General Affairs Division, National Institute for Minamata Disease, Ministry of the Environment

Mr Zuiten TSUKAMOTO, Senior Policy Coordinator, Global Environment Bureau, Ministry of the Environment

Mr Kazuo OBA, Assistant Director, Policy and Coordination Division, Ministry of the Environment

Mr Koji SHIMADA, Assistant Director, Policy and Coordination Division, Ministry of the Environment

Mr Tetsuya KAMIJO, Assistant Director, Policy and Coordination Division, Ministry of the Environment

Ms Eri NAKAJIMA, Assistant Director, Policy and Coordination Division, Ministry of the Environment

Mr Otohiko SHIMIZU, Section Chief, Polciy and Coordination Division, Ministry of the Environment

Mr Koichiro SHIGE, Official, Policy and Coordination Division, Ministry of the Environment

Ms. Michiko TSUBUKU, Ministry of the Environment, Environmetal Researcher, Policy and Coordination Division, Minsitry of the Environment

Mr. Naoki MIURA, Environmental Researcher, Policy and Coordination Division, Ministry of the Environment

Ms. Mitsuko SATO, Environmental Researcher, Policy and Coordination Division, Ministry of the Environment

Mr. Hiroshi ONO, Deputy Director, Research and Information Office, Ministry of the Environment

Mr. Katsunori SUZUKI, Director, Global Environment Issues Division, Ministry of the Environment

Mr. Kaoru KOBAYASHI, Deputy Director, Evironmental Cooperaiton Office, Ministry of the Environment

Mr. Yasuo TAKAHASHI, Director, Office of International Strategy of Climate Change, Ministry of the Environment

Mr. Hiroaki TAKIGUCHI, Assistant Director, Office of International Strategy of Climate Change, Ministry of the Environment

Ms. Kyoko KIMURA, Section Chief, Limate Change Policy Division, Ministry of the Environment

Mr. Kotaro KAWAMATA, Assistant Director, Environmental Control Technology Office, Ministry of the Environment

Mr. Fumio SAKAMOTO, Assistant Director, Policy Planning Division, Ministry of the Environment

Mr. Yoshiyuki GOYA, Assistant Director, Water Environment Management Division, Ministry of the Environment

Mr. Kazuaki HOSHINO, Biodiversity Coordinator, Ministry of the Environment

Mr. Naohisa OKUDA, Assistant Director, Biodiversity Policy Division,

Mr. Motoki SUGIMURA, Sanin Natural Park Office, Ministry of the Environment

Mr. Tetsushi KOSUGI, Secretary to the Parliamentary Secretary of the Environment

Mr. Kazuo MATSUSHITA, Special Adviser to the Minister, Ministry of the Environment

Ms. Shiho KWAMURA, Interpreter

Mr. Tokiharu OKAZAKI, Trustee, Friends of Earth

Ms. Yukiko ODA, Senior Researcher, Kitakyushu Forum on Asian Women

Mr. Hideyuki TAKAHASHI, Director of Resource Development and Domestic Campaign, Japanese Organization for International Cooperation in Family Planning

Mr. Tatsuo HAYASHI, President, Africa-Japan Forum

Mr. Ryoukichi HIRONO, Member, Japan Forum for Johannesburg

Mr. Teraki MASUMOTO, Chairman, Committee on Global Environment, Japan Business Federation

Mr. Tadayuki MURAKAMI, Assistant General Secretary, Japanese Trade Union Confederation

Mr. Yoshitsugu KUNIMATSU, Governor, Shiga Prefecture

Mr. Kouichi SUEYOSHI, Mayour, City of Kitakyushu

Mr. Kaneshige WAKAMATSU, Member of Parliament

Mr. Taro KONO, Member of Parliament

Mr. Yoshitake MASUHARA, Member of Parliament

Mr. Masahiro TABATA, Member of Parliament

Ms. Kyoko NISHIKAWA, Member of Parliament

Mr. Wataru TAKESHITA, Member of Parliament

Mrs. Shozo AZUMA, Member of Parliament

Mr. Shuichi KATO, Member of Parliament

Mr. Shozaburo JIMI, Member of Parliament

Ms. Kayoko SHIMIZU, Member of Parliament

Mr. Tsuneo SUZUKI, Member of Parliament

Ms. Wakako HIRONAKA, Member of Parliament

Mr. Yoshio YATSU, Member of Parliament

Ms Mizuho FUKUSHIMA, Member of Parliament

Ms. Emi IWASA, Member of Parliament

Mr. Takashi KOSUGI, Global Environmental Action

Mr. Kazuo AICHI, Global Environmental Action

Mr. Shoji KOIKE, Secretary-General, Globe

Ms. Mayumi SUZUKI, Deputy Secretary-General, Globe

Mr. Tsunemi YASUMOTO, Global Environmental Action

Ms. Haruko TERASAWA, Global Environmental Action

Ms. Satoko KIRIYAMA, Global Environmental Action

Ms. Takako SATO, Global Environmental Action

Mr. Akio SASAKI, Global Environmental Action

Mr. Shugo TSUCHIDA, Global Environmental Action

Ms. Yoriko MAEDA, Interpreter

Ms. Kuniko SHIRAE, Interpreter

Ms. Akiko SHINODA, Interpreter

Ms. Shoko TANAKA, Interpreter

Ms. Charmine Hiroyo KODA, Global Environmental Action

Ms. Fumie SAITO, Aide to Ms. Mizuho Fukushima

Mr. Takao KAWAKAMI, President, Japan International Cooperation Agency

Mr. Katsuji ONODA, Director, Office of the President, JICA

Mr. Takanori KITAMURA, Managing Director, Planning and Evaluation Department, JICA

Mr. Kyosuke SHINOZAWA, Governor, Japan Bank for Internatiol Cooperation JBIC

Mr. Shozo KITTA, Resident Executive Director for Africa, JBIC

Mr. Naoki YONEDA, Representative in United Kingdom, JBIC

Mr. Hisashi OWADA, President, Japan Institute of International Affairs

Mr. Shinsuke HORIUCHI, Research Fellow, JIIA
Mr. Masahiro OMURA, Director of Research Coordination, JIIA

Mr. Hiroyuki WAKABAYASHI, Ecexutive Vice President, Japan External Trade Organization (JETRO)

Mr. Katsuaki NOGUCHI, Special Coordinator, JETRO

Mr. Mikio NAGATA, Director, Johannesburg Center, JETRO

Mr. Hiroshi YOSHIDA, Executive Director, New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO)

Mr. Morihiro KURISHIMA, Director-General, NEDO

Mr. Jotaro HIRANO, Deputy Director, NEDO

Ms. Mari TSUNODA, Public Relations Producer, EXPO

2005 Aichi

Ms. Kazuko ARAMAKI, Deputy Director, International Affairs, EXP02005 Aichi

Mr. Kenji YAMANAKA, Director, EXP02005 Aichi

Mr. Ichiro ARAKI, Director, Research Institute of Economy, Trade and Industry (RIETI)

Ms. Hiromi MATSUDA, Staff, RIETI

Mr. Keiichi NAGAMASTU, Managing Director, Japan Business Federation (KEIDANREN)

Ms. Naoko TSUCHIDA, Staff, KEIDANREN

Mr. Ikuo NISHIMURA, Deputy Manager, Tokyo Electric Power Company

Mr. Yoshihide MUNEKUNI, Chairman, Japan Automobile Manufacturers Association

Mr. Takao SUZUKI, Vice Chairman, Japan Automobile Manufacturers Association

Mr. Toshihiro IWATAKE, Director-General, Japan Automobile Manufacturers Association

Mr. Shoichiro TOYODA, Honorary Chairman, Toyota Motor Cooperation

Mr. Takashi KAMIO, Senior Managing Director, Toyota Motor Cooperation

Mr. Ryosuke KIKUCHI, Infrastructure Development Institute

Mr. Akira SASAKI, Infrastructure Development Institute

Mr. Saburo KAWAMURA, Director, General Affairs Department, Infrastructure Development Institute

Mr. Takoa MURAKAMI, Senior Researcher, Japan Sewage Works Agency

Mr. Shinju OGAWA, Vice-Chief, Foundation of River and Watershed Environment Management

Ms. Yoko NAGAKURA, Secretary-General, Foundation of River and Watershed Environment Management

Mr. Akio MORISHIMA, Chair, Institute for Global Environmental Strategies (IGES)

Mr. Shinichi ARAI, Secretary-General, IGES

Mr. Tsuneyuki MORITA, Director, National Institute for Environmental Studies (NIES)

Mr. Masataka WATANABE, Director, NIES

Mr. Tadashi YASUHARA, Co-chairman, Japan Council for Sustainable Development (JCSD)

Mr. Takehisa AWAJI, Co-chairman, JCSD

Ms. Tokiko KATO, UNEP Special Envoy

Ms. Sachiko KATO, General Manager, Tokiko Planning

Ms. Manami FUJIKURA, Director, Global Environment Centre Foundation (GEC)

Ms. Naoko UEDA, Deputy Director, Second Africa Division, Ministry of Foreign Affairs

 

JORDAN

 

H.E. Dr. Bassem AWADALLAH, Minister for Planning

H.E. Mr. Nidal AL-HADID, Mayor of the Municipality of Amman

H.E. Mr. Mohammed Thafer AL-AALEM, Secretary-General of the Jordan Valley Authority

H.E. Mr. Sultan ABU-JABER, Secretary-General of the Ministry of Tourism

H.E. Mr. Fares AL-JUNAIDI, General Director of the General Corporation for the Protection of the Environment

H.E. Mr. Ziad Al-MAJALI, Ambassador to South Africa

Mr. Walid AL-HADID, Second Secretary, Permanent Mission

H.E.Dr. Tayseer AL-SMADI, Director of the Policies and Studies Department, Ministry of Planning

Mr. Omar DAOUD, Economic Researcher at the Ministry of Planning

Mr. Khalid AL-IRANI, Director Royal Society for the Conservation of Nature

Dr. Fakhri SMEIRAT, Deputy Director of the Jordanian Environment Society

Mrs.Maha AL-KHATIB, Director of the Jordan River Foundation

H.E. Dr. Taleb RIFAI, Minister for Tourism and Antiquities

Mr. Habeebe HABASH, Assistant Secretary-General, Tourism Affairs, Ministry of Tourism and Antiquities

H.E. Dr. Hazim EL-NASER, Minister for Water and Irrigation

Mr. Abed Al-Rahim BOUCAI, Deputy of Greater Amman Municipality

Mr. Janti GLAZOGA, Second Secretary, Embassy, Pretoria

Mr. Tayel Mohammed Alhamad AL-HAJJI, Secretary-General, Ministry of Social Development

 

KAZAKHSTAN

 

H.E. Mr. Nursultan NAZARBAYEV, President of the Republic of Kazakhstan

 

Representatives:

 

H.E.Mr. Kassymzhomart TOKAEV, State Secretary, Ministry of Foreign Affairs

H.E. Mr. Bualt UTEMURATOV, Assistant to the President of the Republic of Kazakhstan

H.E. Mr. Mazhit ESENBAYEV, Minister for Economy and Trade

Mr. Zhanseit TUIMEBAYEV, Adviser to the President

 

Alternative Representatives:

 

Mr. Myrzageldy KEMEL, Deputy Chairman, Committee on Environment and Environment Management Issues of the Mazhilis Parliament

Mr. Amangeldy SHABDARBAYEV, Adviser to the President of the Republic of Kazakhstan

Mr. Zhanai OMAROV, Press Secretary

Mr. Erzhan KAZYKHANOV, Director, Department of Multilateral Cooperation, Ministry of Foreign Affairs

 

Advisers:

 

Mr. Rapil ZHOSHIBAYEV, Deputy Chief of the Protocol of the President of the Republic of Kazakhstan

Mr. Magzhan ILYASSOV, Consultant of the Protocol Service of the Presidential Administration of the Republic of Kazakhstan

Mr. Baktybai SHAKHANOV, Expert, Presidential Administration

Mr. Sergey BONDARENKO, Expert, Presidential Administration

Mr. Dauletbek KUSSAINOV, Attaché, Department of Multilateral Cooperating, Ministry of Foreign Affairs

Mrs. Lyudmila SHABANOVA, Director, National Ecology Center, Ministry of Natural Resources and Environmental Protection

Mr. Ramil DISSEMBAYEV, Leading Expert of the Ministry of Natural Resources and Environmental Protection


KENYA

 

H.E. Daniel Toroitich arap MOI, President of the Republic of Kenya

 

Representatives:

 

H.E. Hon. Maj. (Rtd) Marsden MADOKA, Minister for Foreign Affairs and International Cooperation

H.E. Hon. Isaac RUTO, Minister for Environment, Ministry of Environment and Natural Resources

Mr. John K. LOKORIO, Private Secretary, Comptroller

Rebecca M. NABUTOLA, Permanent Secretary, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation

Prof. Wilfred M. MWANGI, Permanent Secretary, Ministry of Energy

H.E. Mr. Francis MUTHAURA, Ambassador, Permanent Secretary, Ministry of Environment and Natural Resources

H.E. Mr. Bob F. JALANG’O, Ambassador, Exraordinary Plenipotentiars, Permanent Representative to the United Nations

H.E. Dr. David KIKAYA, Ambassador, Permanent Representative

H.E. Prof. Ciarunji CHESAINA, High Commissioner, High Commission, Pretoria

H.E. Prof. Michael KOECH, Ambassador, Director-General, National Environment Secretariat

Mr. George O. OWUOR, Chief of Protocol

Col. J.K. RONO, ADC

Mr. Nixon B. Sigowa SANGA, Commander, Presidential Press Service

Mr. Lee NJIRU, Director, Presidential Press Service

Mr. Anothony ANDANJE, Head, Africa Division, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation

Mr. Joshua MUGODO, Head, Economic Division, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation

Mr. Fred MATWANG’A, Economic Division, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation

Mr. A.M. KIHURANI, Protocol Officer, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation

Mr. P.M. MWENDWA, Protocol Officer, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation

Mrs. G.O. OKOTH, Protocol Officer, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation

Mr. Theuri Daniel KAHIGA, Ministry of Energy

Mr. Nyoike Patrick MWAURA, Ministry of Energy

Mr. George KWANYA, Personal Assistant to the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation

Miss Tabu IRINA, Second Secretary, Permanent Mission, Geneva

Mr. Christopher M. CHIKA, First Secretary, High Commission, Pretoria

Mr. Peter Katana ANGORE, Second Secretary, High Commission, Pretoria

Col. Ngewa MUKALA, Defence Attaché, High Commission, Pretoria

Mr. Bernard M. KITHEKA, Agricultural, Attaché, High Commission, Pretoria

Mr. Michael O. ORWA, Commercial Attaché, High Commission, Pretoria

Mr. Kibiego R. KIGEN, Second Secretary, High Commission, Pretoria

Mr. Henry Kiptoo RUTO, Immigration Attaché, High Commission, Pretoria

Ms. Marie K. ODERO, Administration Attaché, High Commission, Pretoria

Mr. Joseph O. ALOYO, Financial Attaché, High Commission, Pretoria

Mr. Benjamin K. KANDIE, Administrative Attaché, High Commission, Pretoria

Mr. Julius M. MUSINA, Administrative Attaché, High Commission, Pretoria

Mr. M.K. NJUE, Administrative Attaché, High Commission, Pretoria

Hon. Mr. Daniel KHAMISI, Member of Parliament

Hon. Owino ACHOLA, Member of Parliament

Hon. Mohamed GALGALO, Member of Parliament

Hon. Zipporah KITTONY, Member of Parliament

Hon. Dr. Newton KULUNDU, Member of Parliament

Mr. James MWANGI, National Assembly

Ms. Phyllis MIRUNGU, National Assembly

H.E. Hon. Nicholas K. BIWOTT, EGH, M.P, Minister, Ministry of Trade and Industry

H.E. Hon. Chris M. OBURE, EGH, M.P, Minsiter, Mininstry of Finance and Planning

H.E. Hon. Dr. B.A. GODANA, EGH, M.P, Minister, Ministry of Agriculture and Rural Development

H.E. Hon. Prof. Sam ONGERI, EGH, M.P, Minister, Ministry of Health

H.E. Hon. Dr. Joseph WAMUKOYA, M.P, Assistant Minister, Ministry of Tourism and Information

Mr. Mwaghazi MWACHOFI, Permanent Secretary, Ministry of Finance and Planning

Ms. Margaret K. CHEMENGICH, EBS, Permanent Secretary, Ministry of Trade and Industry

Prof. Shem E. MIGOT-ADHOLA, Permanent Secretary, Ministry of Agriculture and Rural Development

Prof. Julius S. MEME, EBS, MBS, Permanent Secretary, Ministry of Health

Mr. Sammy P.M. KYUNGU, Permanent Secretary, Ministry of Transport and Communications

Mrs. Bernadette WANYONYI-MUSUNDI, Permanent Secretary, Office of the Vice-President and Ministry of Home Affairs, Heritage and Sports

Pro. Japheth C. KIPTOON, EBS, Permanent Secretary, Ministry of Education, Science and Technology

Mr. Peter GAKUNU, Economic Secretary, Ministry of Finance and Planning, Nairobi

H.E. Mr. Nehemiah K. ROTICH, Ambassador, Permanent Representative, UNEP, Nairobi

H.E. Owino ACHOLA, M.P., Chairman, Committtee on Education, Research and Technology

H.E. Hon. Dr. Newton KULUNDU, M.P, Chairman, Committtee on Health, Housing, Labour and Social Welfare

H.E. Hon. Daniel KHAMASI, M.P., Member, Committee on Agriculture, Lands and Natural Resources

H.E. Hon. Mohammed A. GALGALO, M.P., Member, Committee on Agriculture, Lands and Natural Resources

H.E. Hon. Zipporah KITTONY, M.P., Member, Committee on Energy, Communications and Public Works

Prof. Ezra MARITIM, Vice-Chancellor, Egerton University

Dr. Romano M. KIOME, PHD, SS, Director, KARI

Mr. Naftal J. ONDIJO, Senior Deputy Secretary, Ministry of Education, Science and Technology

Mr. J.M. MUTIE, Deputy Secretary, Environment, Ministry of Environment and Natural Resources

Mr. Patrick N. NYOIKE, Chief Economist, Ministry of Energy

Mr. G. ANYANGO, Deputy Chief Economist, Ministry of Environment and Natural Resources

Mr. G.N. GATHAARA, Chief Conservator of Forests

Councillor Josiah MAGUT, Mayor of Eldoret and Chairman of ALGAK, Eldoret

Mr. B.K. K’OMUDHO, NEMA

Mrs. S.K. MBARIRE, NEMA

Mr. S.P. M. KIAI, Assistant Director, Water Development

Mr. G. MUNYAO, Assistant Director, Ministry of Trade and Industry

Mr. Patrick N. NZUSI, Permanent Mission, Nairobi

Ms. Tabu J.M. IRINA, Permanent Mission

Dr. Paula A. KAHUMBU, CITES Coordinator, Kenya Wildlife Services

Mr. Edward OWANGO, Ministry of Agriculture and Rural Development

Mrs. Joyce ONYANGO, NEMA

Ms. F. N. MUCHEMI, Chairman, National Environment Tribunal

Mrs. Isabella, MASINDE, Internediate Technology Group

Mr. Edward ALISI, National Coordinator, Kenya NGO Rio + 10

Mr. D.K. THEURI, Ag. Director, Biomass Energy, Ministry of Energy

Mr. James N. MWANGI, Principal Clerk Assistant, Secretary, Committee on Agriculture, Lands and Natural Resources

Ms. Phyllis MIRUNGU, First Clerk Assistant, Committee on Agriculture, Lands and Natural Resources

Mr. Paul KIRAI, Kenya Association of Manufacturers

Dr. Andrew YAGER, Chief Technical Adviser, Association of Manufacturers

Mr. James N. MWANGI, National Assembly

Ms. Phillis M. MIRUNGU, National Assembly

 

KIRIBATI

 

H.E. Mr. Teburoro TITO, President of the Republic of Kiribati

 

Representatives:

 

H.E. The Hon. Kaotatike TEKEE, Minister of Environment and Social Development

Mr. Titabu TABANE, Honourable Attorney General

Mrs. Karibaiti TAOABA, Permanent Secretary of Environment and Social Development

Mrs. Reteta RIMON-NIKUATA, Deputy Secretary for Foreign Affairs

Mrs. Tererei ABETE-REEMA, Environment Coordinator

 

KUWAIT

 

Representatives:

 

H.E. Dr. Mohamed AL-JARALLAH, Minister for Health, Chairman of the Delegation

H.E. Mr. Dhari AL-AJRAN, Ambassador to the Republic of South Africa

Dr. Mohammed AL-SARAWI, Director-General, General Authority on Environment

Dr. Adul-Mohssen AL-HANIF, Undersecretary, Ministry of Finance

Dr. Nasser AL-AJEIL, Director-General, General Authority of Industry

Mr. Abbas NAQI, Assistant Undersecretary for Economic Affairs, Ministry of Oil

Dr. Mansour GHOLOUM, Assistant Undersecretary for Planning and Information, Ministry of Education

Mr. Ahmed AL-MURSHED, Assistant Undersecretary for Consumer Affairs, Ministry of Water and Electricity

Mr. Faisal AL-DOSARI, Director, Office of the Minister for Health

Mr. Abdullah AL-SHARHAN, Second Secretary, Embassy, Pretoria

Mr. Theiab AL-RASHID, Second Secretary, Embassy, Cairo

Mr. Tareq AL-BANAI, Third Secretary, Permanent Mission

Mr. Abdulaziz AL-MELHEM, Third Secretary, Embassy, Pretoria

Mr. Mohammed ABEL, Director of Internal Affairs, General Authority of Environment

Dr. Ahmed AL-SHATTI, Director of Information, Health and Awareness, Ministry of Health

Mr. Abdullah AL-KALLAF, Director International Organizations, Ministry of Trade

Mr. Adnan AL-KANDARI, Controller, Ministry of Information

Mr. Fadel LAREY, Controller, International Relations Organization, Ministry of Oil

Mr. Hussain AL-WAZZAN, Diplomatic Attache, Embassy, Pretoria

Mrs. Bothaina AL-KALLAF, Observer, Foreign Countries Media, Ministry of Information

Mrs. Eman HUSSEIN, Statistics Researcher, Ministry of Planning


KYRGYZSTAN

 

Representatives:

 

H.E Mr. Osmonakun IBRAIMOV, State Secretary, Chairman of the Delegation

H.E. Mr. Asylbek AIDARALIEV, Adviser to the President

H.E. Mr. Satyvaldy CHYRMASHEV, Minister for Ecology and Emergency Situations

 

LAO PEOPLE’S DEMOCRATIC REPUBLIC

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Somsavat LENGSAVAD, Deputy Prime Minister, Minister for Foreign Affairs, Chairman of the Delegation

H.E. Professor Dr. Bountiem PHISSAMAY, Minister of the Prime Minister’s Office, President of the Science, Technology and Environment Agency, Vice-Chairman of the Delegation

Mrs.Kanika PHOMMACHANH, Director-General, Department of International Organisations, Ministry of Foreign Affaris

Mr. Soukhata VICHIT, Director-General, Department of Environment, Science, Technology and Environment Agency

Mrs. Keobang A KEOLA, Deputy Chief of Cabinet, Science, Technology and Environment Agency

 

LATVIA

 

Representatives:

 

H.E.Mr. Vladimirs MAKAROVS, Minister for Environmental Protection and Regional Development, Chairman of the Delegation

Mr Zigfrïds BRŰVERS, Director of the Investment Department, Deputy State Secretary, Ministry of Environmental Protection and Regional Development

Ms Diaga VILKASTE, Deputy Director, Department of Environmental Protection, Ministry of Environmental Protection and Regional Development of the Republic of Latvia

Ms Ilona MENDZINA, Deputy Director, Department of Nature Protection, Ministry of Environmental Protection and Regional Development

Mr Jānis KĀRKLINŜ, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Mission, Geneva

Mr. Juris PUTRINŠ, Director, Riga Environment Centre “Agenda 21”, Riga City Council

Mr. Indulis EMSIS, Deputy Chairman, City Development Committee, Riga City Council

Mr. Modris LUJĀNS, Secretary of the Standing Committee on Economic, Agricultural, Environmental and Regional Development, Saeima

 

LEBANON

 

Représentants:

 

S.E. Dr. Michel MOUSSA, Ministre de l’Environnement, Chef de la Délégation

S.E.M. Antoine CHEDID, Directeur des Organisations Internationales des Congrés et des Relations Culturelles

M. Berj HATJIAN, Directeur Général du Ministère de l’Environnement

M. Wassim IBRAHIM, Chargé d’Affaires a.i. de l’Ambassade du Liban à Pretoria


LESOTHO

 

H.E. Prof. Pakalitha B. MOSISILI, Prime Minister of the Kingdom of Lesotho

 

Representatives:

 

H.E Mohlabi Kenneth TSEKOA, Minister for Foreign Affairs

H.E. Moyane MOLELEKI, Minister for Natural Resources

H.E. Mpho MALIE Minister for Marketing, Trade & Industry

H.E. Dr. Timothy THALANE, Minister for Finance

H.E. Vova BULANE, Minister for Agriculture

H.E. Leohang NTSIMYI, Minister for Tourism & Environment

H.E. Dr. Matumelo P. SEKATLO, Minister for Local Government

H.E. Dr. Motloheloa POOKO, Minster for Health

Mr Tlohang SEKHAMANE, Government Secretary

Mr. Motlatsi RAMAFOLE, Principal Secretary

Mr. Mohlomi D. RANTEKOA, P.S. Marketing Trade & Industry

Mrs. M.MATABANE, D.P.S Dev. Planning

Ms. Mamots’’chare MPHUTLANE, P.S. Finance

Mr. Bauaung LELEKA, P.S. Natural Resources

Mrs. Hahli LEBESA, P.S. Health

Mr. Tebobo KITLCLI, P.S. Gender, Youth and Sport

Mr. Tebello METSING, P.S. Tourism, Environment

H.E. Dr. Lebohang K. MOLEKO, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Mr. Mosuoe Charles MOLEANE, High Commissioner RSA

Mrs. Mats’epo RAMAKOAE, Chief of Protocol

Mr. Ntai MAKOETJE, Director Economic & International Organizations

Mr. S.M. DAMANE, Director Environment

Mrs. M. MAKARA, Economic Planner

Ms. Nthoateng LEBONA, Chief Economic Planner

Mrs. Mpho MOEKETSI, Senior Tourism Officer

Mrs L. SEKHAMANE, Senior Environment Officer

Mr. Lira MOLAPO, Senior Environment Officer

Mrs. M. MALOI, Senior Economic Planner Tourism

Mrs M. TS’EOLE, Senior Economic Officer Tourism

Ms. Reneilo LESOLI, Minister Counsellor

Mrs. Mokone BAFFOE, Counsellor-Lesotho High Commission

Mrs. M. MOTEBANG, Trade Officer

Mrs. M MOTHEPU, General Manager Environment LHDA
Ms Limakatso MOTJOPE, Counsellor, Permanent Mission

Mr. Jobo MOLAPO, Director SADC/ELMS

Mr. K TAU, DPS Natural Resources

Mr. P. RAMOELI, Director SADC Water

Mr. M LESOMA, Director Water Affairs

Mr. R. MOCHEBELELE, Chief Delegate to Lesotho JPTC

Mr. R. MAPETLA, Acting CEO, LHDA

Mr. M MPASA, Director Tourism

Mr. M TEHKO, PS Local Government

Mrs. M MAKUTA Housing Economist Local Government

Ms. N.  KHELELI, Housing Officer Local Government

Mr. L RAMAKHULA, Local Governement Director Rural Development

Mr. M TS’OELE, Decentralisation Officer Local Government

Mr. N LETHUNYA, Director Chieftainship Affairs Loc. Gov.

Mr. N. NKONE, Economic Planner

Mr. M.P. QOBO, CEO Maseru City Council

Ms. M.  MOLAPO, Managing Director Lesotho Housing

Mr. H LEHANA, Director Operations Leshotho Housing

Mr. T GROSS, Town Planner Local Government

Mr. M LEISCHNER, Town Planner Local Government

Dr. Britta FREITAG, Town Planner Local Government

Mr. M.D. MAPESHOANE, Attache, High Commission

Mr. P.N. NKUATSANA, Attache, Consulate Johannesburg

Mr. S.S. THABANE, Attahce, Consulate Johannesburg

Mr. O. B. MOSHOESHOE, Assistant Consulate, Attache, Consulate

Mr. A.T. LEBITSA, Consular Attache, Consulate Johannesburg

Mr. MAHLAHA, Director Planning Maseru City Council

Ms. Nthabiseng MAJARA, Principal Land Use Planner Agriculture

Ms Maselemeng ‘MOKOSE, Economic Planner, Tourism

Mrs. Phomolo MOHAPELOA, Director Yourth, Gender & Sports

Mrs. Majoel MAKHAKHE, Director Health Planning

Mr. Maile NEHEMO, Chief Forestry Office Agriculture

 

LIBERIA

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Abraham B. KROMA, Deputy Minister for Regional & Sectoral Planning, Ministry of Planning & Economic Affairs, Chairman of the Delegation

H.E. Fodee KROMA, Executive Director, Member National Environmental Commission of Liberia

H.E. Harrison SLEWEON, Senior Senator, Member Chairman, Senate Standing Committee on Land, National Resources & Environment

H.E. Ms. Antoinette W. NIMELY, Charges d’Affairs, Embasy, Pretoria

Mr. T. Doe JOHNSON, Third Secretary, Embassy, Pretoria

 

LIBYAN ARAB JAMAHIRIYA

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Abdurrahman Mohamed SHALGHEM, Minister, Secretary of the General People’s Committee for Foreign Liaison and International Co-operation, Chairman of the Delegation

H.E. Mr. Abdalla ALZUBEIDI, Ambassador, Libyan People’s Bureau

Mr. Jumaa Ibrahim AAMIR, Director, General Directorate of International Organizations, General People’s Committee for Foreign Liaison and International Cooperation

Mr. Omer Omhamed SALEM, Secretary of People’s Committee of General Authority for Water

Dr. Milad ABDALLA, Director, Centre for Nuclear Research

Mr. Al Tahir Abubaker ALHASOUMI, Director of Service Affairs, In the General People’s Committee

Mr. Mohammed SASSI, Counsellor, Libyan People’s Bureau

Mr. Jalal Ashor ALJIEDI, Office of the General Committee Affairs

Dr. Omer Mohamed AL SUDANI, Secretary of People’s Committee of General Authority for Environment

Dr. Mohamed Masaud AL SADIG, Environment Expert

 

LIECHTENSTEIN

 

Representatives:

 

H.E Dr. Alois OSPELT, Minister for Environment, Agriculture and Forestry

Dr. Felix NÄSCHER, Head of the Office for Forest, Nature and Landscape

Mr. Theo KINDLE, Head of the Office for Environmental

 

LITHUANIA

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Arūnas KUNDROTAS, Minister for Environment, Chairman of the Delegation

Mr. Zenonas KAMINSKAS, Chancellor

Mr. Raymond JOFFE, Honorary Consul, South Africa

Mr. Romas ŠVEDAS, Director, Department of Economics, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Evaldas VÈBRA, Head of International Relations and Agreements Division, Ministry of Environment

Ms. Audronè ŽIČKUTÈ, Chief Specialist, International Relations and Agreements Division, Ministry of Environment

Ms. Dalia JUOČERYTÈ, Representative of NGO

 

    LUXEMBOURG

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Charles GOERENS, Minister for the Environment, Minister for Cooperation and Humanitarian Action, Representative of the Head of Government, Chairman of the Delegation

Mr. Eugène BERGER, Secretary of State of the Environment

H.E. Mr. Hubert WURTH, Ambassador, Extrodinary and Pleniprotentiary, Permanent Representative to the United Nations

H.E.Mr. Jean FEYDER, Ambassador, Director of Cooperation to Development, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Emile CALMES, Member of Parliament, President of the Commission on Environment

Mr. Robert GARCIA, Member of Parliament

Mr. Claude FRANCK, Counselor of Direction First Class, Ministry of Environment

Mr. Stan MYCK, First Secretary, Permanent Mission

Mr. Claude ORIGER, Attache of Government, Ministry of Environment

Mrs. Peggy FRANTZEN, Attache of Legation, Ministry of Foreign Affairs

Mrs. Jacqueline ZAHLEN, Attache of Administration, Information and Press Service, Ministry of State

Mrs. Irène WEIS, NGO Representative, Secretary of the NGO, “Eng open Hand fir Malawi”

Mr. Frèdèric THOMA, Executive of the Ecological Movement

Mr. Pascal HUSTING, Executive Director of Greenpeace Luxembourg

Mr. Philippe CALMES, Student

 

MADAGASCAR

 

H.E. Mr. Marc RAVALOMANANA, President of the Republic of Madagascar

 

Representatives:

 

Mr. Germain REFENO, Secretary-General, Ministry of Environment

Mr. Roland RAKOTONDRASATA, General Coordinator of Project, Environment Ministry

Mr. Fenohery Rarivoarivelo RANDRIANANTENAINA, National Focal Project of Agenda 21 Implementation, Environment Ministry

Mr. Guy Francis RANDRIANJAFY, Chef, Department of the Environment, Environment Ministry

Mr. Paul RAONINTSOA, Secretary-General, Water and Forest Ministry

Mr. Bruno Bernard ANDRIANAIVO, Chief, Department of Forest, Water and Forest Ministry

Mme ANDRIAMAMPIONONA, Chef of Department of Water, Water and Forest Ministry

Mr. Pierre Manganirina RANDRIANARISOA, Delegate of Province of Antananarivo

Mr. Jean Chrysostome RAKOTOARY, General Director, National Office for Environment

Mr. Henri RAKOTOBE, Strategy Adviser, National Office for Environment

Mr. Herizo RAKOTONDRAINIBE, Communication Task Force, National Office for Environment

Mr. Jocelyn RAFIDINARIVO, Chairman, National Council for the Environment

Mr. Baptiste Noel RANDRIANANDANINA, General Director, National Association of Protected Areas

Mr. Koto RABEMANANJARA, General Director, National Association of Environmental Actions

Mr. Jean Claude BALCET, Executive Secretary, Multi Donnor Secretary

Mr. Jean Sylvain ANDRIAMIARINA, Communication Office

Ms. Lucie VOCA, Consular Attaché, Consulate Genera, South Africa

Mr. Samuel RAMAROKOTO, Communication Office

Mr. Andriamirado Guy Arthur RABARISON, Adviser, Ministry of Scientific Research and Development

Mme Rabodo ANDRIATSIFERANA, Adviser, Ministry of Scientific Research Development

Mme Merryl BALLER, Translator

 

MALAWI

 

H.E. Dr. Bakili MULUZI, President of the Republic of Malawi

 

Representatives:

 

H.E. Lilian E. PATEL, Minister for Foreign Affairs and International Cooperation

H.E. H.I. THOMSON, Minister for Natural Resources and Environmental Affairs

H.E. Clement STAMBULI, Minister for Information

H.E. Lenard MANGULAMA, Minister for Poverty Alleviation

H.E. Hon. Dumbo LEMANI, MP, Minister for Water Development, Delegate

H.E. Hon. Alice SUMANI, Minister for Labour and Vocational Training, Delegate

H.E. Peter FACHI, Minister for Housing

H.E. Dr. Isaac C. LAMBA, Ambassador, Extraordinary and Plenipotentiary and Permanent Representative to the United Nations

H.E. W.J. SADICK, Member of Machinga Central East Constituency

H.E. D.H.J. MLOMO, Member for Lilongwe Mapupuyu North

H.E. Jessie NDISALE, Malawi High Commissioner, Kenya & UNEP Desk Officer

Mr. C.V. KANG’OMBE, Chief of staff

Dr. E.S. TIMPUNZA-MVULA, Special Assistant to the President

Col. K.S. KALEKE, Aide de Camp to the President

Mr. K.E. KAPHAZI, Chief of Protocol

Mr. C. KAMBAUWA, Assistant Deputy Director of International Cooperation

Miss.  C. MTETEMERA, Protocol Officer

Prof. Donton MKANDAWIRE, Chief Executive, Lilongwe City Assembly

Mr. Kamphambe NKHOMA, Deputy Secretary to the President and Cabinet

Mr. G.C. MKONDIWA, Secretary for Natural Resources and Environmental Affairs, WSSD Steering Committee

Mr. Ben MBEWE, Secretary for Water Development

Mr. Beaton MUNTHALI, Secretary for Tourism, Parks and Wildlife

Dr. R.PENDAME, Secretary for Health and Population

Mr. Mark NDAFERANKHANDE, General Manager, Malawi Housing Corporation

Mr. SENTALA, Director of Finance and Administration, Ministry of Local Government

Mr. R.P. KABWESA, Director of Environmental Affairs, WSSD Steering Committee

Mr. Grain MALUNGA, Director of Mines

Mr. Donald KAMDONYO, Director of Meteorology Services

Dr. C.R. KAFUMBA, Director of Energy Affairs

Mr. K.M. NYASULU, Director of Forestry

Mrs. J. MATENJE, Director of Gender Affairs

Mr. S. MAINALA, Director of Water Resources

Mrs. H. NDILOWE, Secretary for Housing

Mrs. Grasham JERE, Deputy Chief Economist, Ministry of Finance

Mr.L.KACHIKOPA, Deputy of National Economic Council WSSD Steering Committee

Mr. M.L. MULENGA, Director of Land Resources and Conservation, Ministry of Agriculture

Mr. R. NGAIYAYE, Director of Population Services, Ministry of Health and Population

Mr. T. SHAKA, Executive Director, CURE

Mr. T. NANDOLO, Executive Director, CONGOMA

Mr. T. KALEBE, Executive Director, MIPA

Mr. A MSEKA, Executive Director, National Youth Council

Mr. M BANDA, Christian Service Committee

Dr. E. SAMBO, University of Malawi WSSD Steering Committee

Mr. J. THABWA, Special Assistant to the Minister of Natural Resources and Environment Affairs

Mr. J. KAMBIRI, Malawi Broadcasting Corporation

Mr. G. MZUMARA, Forum for Environment

Ms. D. NKHULAMBE, Malawi News Agency

Mrs L.E. MUSUKWA, Secretary, Ministry of Natural Resources and Environmental Affairs

Mr. Ken Williams MHANGO, President, Malawi Congress of Trade Unions

Dr. Zaki CHALIRA, Director-General, NEC, Gift MABVUMBE, Personal Assitant to the Minister of Labour, Delegate

Douwe VAN WYK, Chief Executive, ESCOM

John BALARIN, Chief Technical Adviser, DANIDA

Dr. Paul MUNYENYEMBE, SADC, Biodediversity, Regional Programme

Wellington NAKANGA, Councillor, Malawi High Commission

Noah NASONGOLE, Vice Councillor, Tourism

David SADO, Special Assistant to Minster of Water Development

Antony NAMISENGO, Deputy Consul General

 

MALAYSIA

 

Representatives:

 

H.E. Dato’ Seri Abdullah Bin Ahmad BADAWI, Deputy Prime Minister

H.E. Dato’Seri Law Hieng DING, Minister for Science, Technology and Environment

H.E. Dato’ Seri Dr. Lim Keng YAIK, Minister for Primary Industries

Datuk Zainal Azman Zainal ABIDIN, High Commissioner to South Africa

Dato’ Iskandar Dzakurnain BADARUDIN, Director-General, Economic Planning Unit

Dato’ Dr. Abdullah Mohd TAHIR, Secretary-General, Ministry of Primary Industries

Dato’ Mr. Leong Ah HIN, Secretary-General, Ministry of Science, Technology and Environment

Dato’ Halipah Bte ESA, Deputy Director-General (Macro), Economic Planning Unit

Mr. Thang Hooi CHIEW, Deputy Director-General, Forestry Department Peninsular Malaysia, Ministry of Primary Industries

Mr. Mohd Nor Zainal ARIFFIN, Director, Department of Local Government

Dr. Zulkifli IDRIS, Director, Ministry of Science, Technology and Environment

Ir. Shamsuddin Abdul LATIF, Deputy Director-General, Department of Environment

Mr. Husni Zai YAACOB, Undersecretary, Multilateral Economic and Environment Division, Ministry of Foreign Affairs

Dr. Abdul Rahim NIK, Director, Forest Research Institute, Ministry of Primary Industries

Mr. Kamarul Bahrain MOHAMAD, ADC to Deputy Prime Minister

Mr. Adnah HJ. OTHMAN, Principal Assistant Secretary, External Information Division, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Ambalawan a/l SUPPIAH, Principal Assistant Secretary, Ministry of Housing and Local Government

Ms. Aziyah MOHAMAD, Principal Assistant Secretary, Ministry of Primary Industries

Ms. Mahani Tan ABDULLAH, Principal Assistant Director, Ministry of International Trade and Industry

Mr. Letchumanan RAMATHA, Principal Assistant Director, Ministry of Science, Technology and Environment

Mr. Himmat SINGH, Principal Assistant Director, Economic Planning Unit

Ms. Serifah Habibah ABD MAJID, Principal Assistant Director, Economic Planning Unit

H.E. Mrs Sharifah Zarah AMAD, Minister Counsellor

H.E.Dr. Sharifah Zara Syed AHMAD, Minister Counsellor, Permanent Mission to United Nations, New York

Ms. Zainul Hawani AHMAD, Counsellor, High Commission to Pretoria, South Africa

Mr. Mohd Yusof PARDI, Counsellor, High Commission to Pretoria, South Africa

Mr. Zharundin HASHIM, Trade Commissioner, High Commission to Pretoria, South Africa

Col. Abdullah Che HAMIZA, Defence Adviser, High Commission to Pretoria, South Africa

Mr. Rais Mohd SAMAN, Director of Tourism, High Commission to Pretoria, South Africa

Dr. Penguang MANGGIL, Senior Assistant Director, Forestry Sarawak

Mr. Ahmad YAACOB, Senior Private Secretary to Deputy Prime Minister

Mr. Kamal KHALID, Special Assistant to Deputy Prime Minister

Mr. S. GANASON, Assistant Secretary, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Arsuhaila MUSHA, Assistant Director, Economic Planning Unit

Mr. Effendy Mat YAMAN, Assistant Director of Tourism, High Commission to Pretoria, South Africa

Datuk Kamarulzaman HJ. ZAINAL, Press Secretary to Deputy Prime Minister

Mr. Ooi Goan LEE, Special Assistant to Minister, Ministry of Science, Energy, Technology and Environment

Mr. Lim Kwang MI, Senior Private Secretary to Minister, Ministry of Primary Industries.

 

MALDIVES

 

H.E. Mr. Maumoon Abdul GAYOOM, President of the Republic of Maldives

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Ismail SHAFEEU, Minister for Home Affairs, Housing and Environment

H.E. Mr. Hussain SHIHAB, Permanent Representative to the United Nations

Alternate Representatives:

Dr. Mohamed ALI, Director, Environmental Research, Ministry of Home Affairs, Housing and Environment

Mr. Mohamed INAZ, Senior Environment Analyst, Ministry of Home Affairs, Housing and Environment

Mr. Ahmed SALEEM, Assistant Environment Analyst, Ministry of Home Affairs, Housing and Environment

Sheikh Abdul Hamied GABIER, Honorary Consul, South Africa

Mr. Abdulla HAMEED, Chief of Protocol

Mr. Ahmed RASHEED, Deputy Director, Ministry of Foreign Affairs

 

MALI

 

H.E. Mr. Amadou Toumani TOURÉ, President of the Republic of Mali

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Lassana TRAORE, Minister for Foreign Affairs

H.E. Mr. Seydou TRAORE, Minister for Environmental and Rural Development

H.E.Mr. Louis BASTIDE, Ambassador to South Africa

Mr. Adama SAMASSEKOU, President, Linguistic African Academy

Mr. M.A.K. ASCOFARE, First Counselor, Embassy, Pretoria

M. Amadou MAIGA, Technical Adviser, Department of Environmental and Rural Affairs

Mr. Souleymane CISSE, Technical Adviser, Department of Environmental and Rural Affairs

Mrs. Lansri Nana HAIDARA, Technical Adviser, Department of Environmental and Rural Affairs

Mrs. Guisse Maïmouna DIALL, Technical Adviser, Department of Foreign Affairs

Mr. Sékouba DIARRA, Technical Adviser, Department of Foreign Affairs

Mr. Cheik Oumar CAMARA, Technical Adviser, Department of Industry, Trade and Transport

Mr. Kaba DIAKITE, Second Counsellor, Embassy, Pretoria

Mr. Ousmane TOURE, Department of Health

Mr. Boubakar BALLO, International Cooperation Directorate

Mr. Koulou FANE, Department of Social Development

Mr. Mohamed Attaber MAIGA, Technical Adviser, Department of Women Promotion

Mr. Attaber Ag MOHAMED, Department of Mines, Energy and Water

Mr. Aghatam Ag ALHASSANE, National Director, Bassin du Fleuve Niger

Mr. Mamadou Sékou TOURE, Civil Society (CCA/NGO)

Mrs. Keita Ami MAIGA, Civil Society (AGIR)

Mrs. Maiga Sinna DEMBA, Civil Society (CAFO)

Mr. Salif KANOUTE, Technical Assistant, Department of Environmental and Rural Affairs

Mr. Maya Nouhoum TAMBOURA, National Directorate of Nature Preservation

Mr. Ali SANKARE, Technical Assistant, Department of Environmental and Rural Affairs

Mr. Malik ALHOUSSEÏNI, Hydraulic Director

Mr. Inamoud Ibni YATTARA, Department of Environmental and Territorial Affairs

Mr. Matallah TRAORE, Technical Adviser, Department of Environmental and Rural Affairs

Mr. Mama KONATE, National Director of the Meteorological Office

Mr. Alamir TOURE, Biodiversity Strategy Project

Mr. Modibo BOLLY, First Secretary, Embassy, Pretoria

 

MALTA

 

Representatives:

 

H.E. The Hon. Mr. Lawrence GONZI, Deputy Prime Minister and Minister for Social Policy, Chairman of the Delegation

The Hon. Mr. George PULLICINO, Parliamentary Secretary, Ministry of Home Affairs and Environment

Mr. Simone BORG, Head, Legal and Multilateral Affairs Section, Ministry of Home Affairs and Environment

Mr. Joseph COLE, Counsellor, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Louise FARRUGIA, Legal Officer, Ministry of Home Affairs and Environment

Mr. Marguerite CAMILLERI, Environment and Planning Authority

Ms. Marie BRIGUGLIO, Environment and Planning Authority

Mr. Remigio BARTOLO, Private Secretary to the Deputy Prime Minister

Mr. Henry CACHIA, Private Secretary to the Parliamentary Secretary, Ministry of Home Affairs and Environment

Mr. Vincent ATTARD, Nature Trust

Mr. Michael Zammit CUTAJAR, Adviser

Mr. Michael BRIFFA, Honorary Consul to South Africa


MARSHALL ISLANDS

 

H.E. Kessai H. NOTE, President of the Republic of the Marshall Islands

 

Representatives:

 

H.E. Michael KONELIOS, Minister for Finance, Chairman of the Delegation

Ms. Kino S. KABUA, Undersecretary, Ministry of Foreign Affairs, Vice-Chairman of the Delegation

Mr. Chrisopher DE BRUM, Presidential Aide

Ms. Deborah BARKER, Biodiversity Officer, RMI Environmental Protection Authority

Mr. Russell HOWARTH, Deputy Director of South Pacific Applied GeoScience Commission

Mr. Johnny ANTOLOK, Aide de Camp

 

MAURITANIA

 

H.E. Mr. Maaouya Ould Sid’Ahmed TAYA, President of the Islamic Republic of Mauritania

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Sidi Mohamed Ould BOUBACA, Minister, Director of Cabinet

H.E. Mr. Dah Ould ABDI, Minister for Foreign Affairs and Cooperation

H.E. Mr. Mohamed Ould NANI, Minister for Economic Affairs and Development

H.E. Mr. Moustapha Ould MAOULOUD, Minister for Rural Development and Environment

H.E. Ms. Mintata MINT HEDID, Secrétaire d’État à la Condition Féminine

H.E. Mr. Mahfoudh Ould DEDDACH, Ambassador, Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations, New York

Mr. Thiam SAMBA, Adviser at the Presidency

Mr. Sidi Ould KHALIFA, Adviser at the Presidency

Mr. Brahim Ould ABDELLAHI, Adviser, Presidency

Mr. Ba Abdoulaye MAMADOU, Adviser, Presidency

Col. Ndiaye KANE, Adviser, Presidency

Mr. Mohamed Salem Ould ELOUMA, Adviser, Ministry of Foreign Affairs and Cooperation

Mr. Ahmed Salem Ould AHMED, Chargé de Mission at the MDRE

Mr. Melainine Ould TOMY, Director of Protocol

LT-Colonel Mohamed Ould ABDI, Aide de Camp

Mr. Moctar Ould Mohamed YAHYA, Director of Social Development, MAED

Mr. Mohamed Ould BEHNASS, Attaché, Protocol Services

 

MAURITIUS

 

H.E. Hon. Sir Anerood JUGNAUTH, K.C.M.G, P.C, Q.C, Prime Minister of the Republic of Mauritius

 

Representatives:

 

H.E. Hon. Rajesh Anand BHAGWAN, Minister for Environment

H.E. Mr. Anil Kumarsingh GAYAN, Minister for Foreign Affairs and Regional Cooperation

Mr. Harry GANOO, Secretary to Cabinet and Head of Civil Service

Mr. John DACRUZ, High Commissioner to South Africa

Mr. Sateeaved SEEBALUCK, Permanent Secretary, Ministry of Environment

Mr. Rudram INNASSEE, Deputy Director, Ministry of Economic Development, Financial Services and Cooporate Affairs

Mr. Assad BHUGLAH, Senior Trade Analyst, Ministry of Industry and International Trade

Mr. Ramon CUNDASAMY, Adviser, Ministry of Environment

Ms. Gajjaluxmi SOOBEN, First Secretary, High Commission, Pretoria

 

MEXICO

 

S.E. Sr.Vicente Fox QUESADA, Presidente de la República de los Estrados Unidos

Mexicamos

 

Representantes:

 

S.E. Sr. Jorge Castañeda GUTMAN, Secretario de Relaciones Exteriores

S.E. Sr. Victor Lichtinger WAISMAN, Secretario de Medio Ambiente y Recursoso Naturales

S.E. Sr. Xóchitl Gálvez RUIZ, Titular, Oficina de Representatación para el Desarrollo de los Pueblos Indígenas

Sr. Miguel Marín BOSCH, Subsecretario para Africa, Asia – Pacífico, Europa y Naciones Unidas

Sra. Patricia Olamendi TORRES, Subsecretaria para Temas Globales

Sr. Francisco Szèkely y SÁNCHEZ, Subsecretario de Planeació y Política Ambiental

Sr. Cassio Luiselli FERNÁNDEZ, Subsecretario de Fomento y Normatividad Ambiental

Sr. Francisco Barnès DE CASTRO, Subsecretario de Política Energètica y Desarrollo Tecnológico

Sr. Gilberto Calvillo VIVES, Presidente del Instituto Nacional de Estadística

Sr. Mauricio de María y CAMPOS, Embajador de Mèxico ante el Gobierno de la República de Sudáfrica

Sra. Olga Ojeda CÁRDENAS, Titular de la Unidad Coordinators de Asuntos Internacionales

Sra. Maria De Lourdes Aranda BEZAURY, Directora General Para Temas Globales

Sra. Regina Barba PÍREZ, Titular de la Unidad Coordnadora de Participación Social y Transparencia

Sr. Arnaldo Martínez OSEGUEDA, Coordinador General de Comunicación Social

Sr. Cesa HERRERA, SubDirector-General de Programación de la Comisión Nacional del Agua

Sra. Ana Silvia Arrocha CONTRERAS, Directora General de Enlace Parlamentario

Sra. Josè Alberto Garibaldi FERNÁNDEZ, Director-General para Información y Estudios Energèticos

Sr. Carlos Santos BURGOA, Director-General de Salud Ambiental, Comisión Federal para la Protección contra Riesgos Sanitarios

Sr. Edgar González GAUDIANO, Aesor del Secretario de Educación Pública

Sr. Dámaso Luna CORONA, Coordinador de Asesores, Subsecretaría de Planeación y Financiamiento

Sr.José Manuel Bulás MONTORO, Jefe de la Unidad de Cooperación y Financiamento, Comisión Nacional Forestal

Sr. Alberto Glender RIVAS, Secretario Tècnico, Grupo de Países megadiversos Afines, Secretaría de Medio Ambiente y Recursos Naturales

Sr. Mauricio García VELASCO, Director-General Adjunto de Asuntos, Jurídicos y Multilaterals, Unidad Coordinadora de Asuntos Inernacionales, Secretaría de Medio Ambiente y Recursos Naturales

Señor Enrique Lendo FUENTES, Director-General Adjunto Coopoeración, Económica y Científica de la Unidad Coordinadora de Asuntos Internacionales, Secretaría de Medio Ambiente y Recursos Naturales

Sr. Manuel Morán RUFINO, Consejero, Embajada, Pretoria

Sra. Francisca Mèndez ESCOBAR, Directora de Organismos e Instituciones, Abientales, Dirección General para Temas Globales

Sra. Moramay López ALONSO, Directora de Estudios Económicos Internacionales, Secretaría de Hacienda y Crèdito Público

Sra. Blanca Lillia García LÓPEZ, Directora para Amèria Latina

Sr. Alejandro Moteagudo CUEVAS, Director de Análisis de Política Commercial Multilateral

Sra. Maria del Socorro Gómez LEYJA, Directora de Negociaciones Comerciales

Sra. Tatiana Clouthier CARRILLO, Consejera Vocal Propietaria, Junta de Gobierno

Sr. Luis Ernesto Vega CHACÓN, Director de Operación y Desarrollo

Sr.Francisco Takaki TAKAKI, Director de Información Temática

Sr. Ángel Ríos BERNAL, Primer Secretario, Embajada, Pretoria

Sr. Benito Jimènez SAUMA, Subdirector de Medio Ambiente de la Dirección General para Temas Globales

Sr. Alberto Aura GONZÁLEZ, Tercer Secretario

Sra. Mónica Echegoyen LÓPEZ, Jefa de Departamento de la Dirección, General de Asuntos Internacionales, Secretaría de Energía

 

Consejeros:

 

Sra. Leticia Burgos OCHOA, Presidenta de la Comisión de Desarrollo Social, Cámara de Senadores

Sra. Luisa Maria Calderón HINOJOSA, Presidenta de la Comisión de Asuntos Indígenas, Cámara de Senadores

Sr. Oscar Cantón ZETINA, Presidente del Instituto de Investigaciones Legislativas, Cámara de Senadores

Sr. Ricardo Gerardo HIGUERA, Presidente de la Comisión de Organismos, Cámara de Senadores

Sr. Fidel Herrera BELTRÁN, Presidente de la Comisión de Estudios Legislativos, Cámara de Senadores

Sra. Verónica Velasco RODRIGUEZ, Presidenta de la Comisión de Medio, Cámara de Senadores

Sr. Jorge Ruben Nordhausen GONZÁLEZ, Integrante de la Comisión de Medio, Cámara de Senadores

Sr. Jorge Emilio González MARTÍNEZ, Integrante de la Comisión de Relaciones, Exteriores y Organismos Internacionales, Cámara de Senadores

Sr. Hèctor Osuna JAIME, Integrante de la Comisión de Relaciones Exteriores Cámara de Senadores

Sr. Gustavo Carvaja MORENO, Presidente, Comisión de Reaciones Exteriors, Cámara de Senadores

Sr. Diego Cobo TERRAZAS, Presedente, Comisión de Medio Ambiente y Recursos Naturales, Cámara de Senadores

Sr. Salvador López ORDUÑA, Presedente, Comisión de Vivienda, Cámara de Senadores

Sr. FRANCISCO Agundis ARIAS, Secretario, Comisión de Comercio y Fomento Industrial, Cámara de Senadores

Sr. Jesús de la Rosa GODOY, Integrante, Comisión de Medio, Cámara de Senadores

Sra. Rosa Delia Cota MONTAÑO, Intergrante, Comisión de Equidad de Gènero, Cámara de Senadores

Sr. Jesús J. Garibay GARCÍA, Intergrante, Comisión de Medio, Cámara de Senadores

Sr. Raúl Gracia GUZMÁN, Intergrante, Comisión de Energía, Cámara de Senadores

Sr. Miguel Ángel Gutièrrez MACHADO, Intergrante, Comisión de Medio Cámara de Senadores

Sr. Santiago López HERNÁNDEZ, Intergrante, Comisión de Asuntos Indígenas, Cámara de Senadores

Sr. Gustavo Lugo ESPINOZA, Intergrante, Comisión de Medio, Cámara de Senadores

Sr. Donaldo Ortiz COLÍN, Intergrante, Comisión de Media, Cámara de Senadores

Sr. Alejandro Navarro SLOANE, Asesor, Cámara de Senadores

Sra. Natalia Escudero BARRERA, Asesora, Cámara de Senadores

Sr. Felipe de Jesús Cantú RODRIGUEZ, Presidente Municipal del Ayuntamiento de Monterrey, Cámara de Senadores

Sra. Norma Esparza HERRERA, Presidenta, Comisión de Equidad entre Hombres y Mujeres, Cámara de Senadores

Sr. Sergio Augusto López RAMÍREZ, Presidenta, Comisión de Medio Ambiente, Cámara de Senadores

Sr. Roberto Padilla MÁRQUEZ, Presidenta, Comisión de Gobierno, Cámara de Senadores

Sr. Hèctor Quiroz GARCÍA, Presidenta, Comisión de Obras Públicas, Cámara de Senadores

Sr. Humberto David Rodríquez MIJANGOS, Presidenta, Comisión de Reglamentos y Prácticas Parlamentarias, Cámara de Senadores

Sr. Filemón Rodríguez RODRÍGUEZ, Presidenta, Comisión de Educación y Cultura, Cámara de Senadores

Sr. Javier Sánchez TORRES, Presidenta, Comisión de Información, Cámara de Senadores

Sr. Herminio Ventura RODRÍGUEZ, Presidenta, Comisión de Vigilancia de la Contaduría Mayor de Hacienda, Cámara de Senadores

Sr. Juan Antonia Martín del CAMPO, Secretario de la Comisión de Obras Públicas, Cámara de Senadores

Sr. Martín Orozco SAANDOVAL, Integrante, Comisión de Desarrollo Agrpecuario

Sr. Luis Humberto Pèrez de la SERNA, Integrante, Comisión de Desarrollo Económico

Sr. Rodrigo Estrada MUÑOZ, Director del Instituto de Ecología del Estado de Guanajuato

Sr. Ernesto Dávila ARANDA, Secretario, Comisión de Medio

Sr. Carlos Rojas YERENA, Vocal, Comisión de Medio Ambiente y Ecología, Congreso del Estado de Guanajuato

Sr. Jesús Cobián CORREA, Integrante de la Comisión Fomento Agropecuario y Asuntos Municipales del Congreso del Estado de Guanajuato

Sr. Miguel Refugio Camarillo SALAS, Procurador de Protección al Ambiente del Estado de Guanajuato

Sr. Josè Luis BENÍTEZ, Integrante del Consejo de Gobierno, Procuraduría Ambiental y del Ordenamiento Territorial del Distrito Federel

Sra. Tiahoga RUGE, Coordinadora General del Centro de Educación para el Desarrollo Sustentable

Sr. Isaac Andrès Azuz ADEATH, Coordinador Empresarial de Ensenada, Baja California

Sr. Mateo Alfredo Castillo CEJA, Presidente, Consejo Estatal de Ecología de Michoacán

Sr. Einar Topiltzin Contreras MACBEATH, Director, Centro de investigaciones, Biológicas de la Universidad Autónoma del Estado de Morelos, Consejo Consultivo nacional para el Desarrollo Sustentable

Sr. Mindahi Crescencio Bastida MUÑOZ, Coordinatdor del Consejo Regional Otomí del Alto Lerma

Sr. Arturo Curiel BALLESTEROS, Jefe de la Unidad de Vinculación y Difusión, Científica de la Universidad Autónoma de Guadalajara, Consejo Consultivo Nacional para el Desarrollo Sustentable

Sra. Martha Teresa Delgado PERALTA, Presidenta de la Unión de Grupos Ambientales

Sr. Josè Ignacio Fèlix Díaz ORTEGA, Profesor Investigador del Departomento de Medio Ambiente de la Universidad Autónoma Metropolitana

Sra. María Enriqueta Medellíde LOPÉZ, Directora General de Conciencia Ecológica de Aguascalientes

Sr. Arnold Ricalde DE JAGER, Diputado Local de la Asamblead Legislativa del Distrito Federal

Sr. Oscar Jaime Romo RUÍZ, Profesor Investigador, Consejo Consultivo, Nacional  para el Desarrollo Sustentable

Sr. Carlos Sandoval OLVERA, Presidente del Consejo Nacional de Industriales Ecologistas

Sr. Linabel Segovia SARLAT, Integrante de la Red Juvenil Ambiental de Mèxico

Sra. Margarita Velázuez GUITIÉRREZ, Investigadora, Centro Regional de Investigaciones del CRIM, Universdad Autónoma de Mèxico

Sr. Fernando Garza MARTíNEZ, Presedente de la Asociacióde Municipios de Mèxico

Sr. Luis Antonia Zapata GUERRERO, Vicepresidente, Asociación de Municipios de Mèxico

Sr. José Oscar Vega MARíN, Director, Asociación de Munisipios de Mèxico

Sra. Elena Xóchitl Ramírez REIVICH, Coordinadora Ejecutiva

Sr. Juan Carlos Carrillo FUENTES, Coordinator del Programa de Biodiversidad, Coordinador del Programa de Biodiversidad, Cento Mexicano de Derecho Ambiental

Sra. Martha Isabel Ruiz CORZO, Directora de la Reserva de la Biosfera Sierra Gorda

Sr. Alejandro Espriú GUERRA, Organización Juvenil para las Naciones Unidas en Mèxico

 

MICRONESIA (FEDERATED STATES OF)

 

H.E. Mr. Leo A. FALCAM, President of the Federated States of Micronesia

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Ieske K. IEHSI, Secretary, Department of Foreign Affairs, Vice-Chairman of the Delegation

H.E. Mr. Masao NAKAYAMA, Ambassador, Extraordinary Plenipotenitars, Permanent Representative to the United Nations

Mr. Fasy NETHON, Speaker, Chuuk State House of Representative

Mr. Tadao SIGRAH, Deputy Permanent Representative to the United Nations

Mr. Carl APIS, Deputy Assistant Secretary, Ministry of Foreign Affairs

H.E.Mr. Jeem LIPPWE, Minister, Permanent Mission

H.E. James STOVALL III, Minister, Permanent Mission

Mr Elieser ROSPEL, Aide to the President, Public Information Office

Ms. Marilyn JACK, Aide to the President, Adviser

 

MONACO

 

Son Altesse Sérénissime le Prince Héréditaire ALBERT

 

Représentants:

 

S.E. M Bernard FAUTRIER, Ministre charge de la Coopération Internationale

Mme. Anne NÉGRE, Directrice de l’Action sanitaire et sociale

M. Patrick VAN KLAVEREN, Conseiller technique

Mr. Frédéric PLATINI, Administrateur à la Coopération Internationale pour l’Environnement et le Développement

M. Jérôme FROISSART, Administrateur, Coopération internationale

M. Nicolas SAUSSIER, Counseiller technique

Commandant Bruno PHILIPPONNAT, Aide de camp de Son Altesse Sérénissime le Prince Héréditaire Albert

Lt-Colonel Thierry JOUAN, Aide de camp de S.A.S le Prince Héréditaire Albert

M. Frédéric FAUTRIER, Ingénieur

 

MONGOLIA

 

H.E. Mr. Natsagiin BAGABANDI, President of Mongolia

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Ulambayar BARSBOLD, Minister for Nature and Environment, Vice-Chairman of the Delegation

Mr. Razdak SANDALKHAN, Member of Parliament

Mr. Tserendulam SHIIREVDAMBA, Member of Parliament

Mr. Tserendulam OCHIRHUU, Member of Parliament

Mr. Badamdorj BATKHISIG, Head of the President’s Office

Mr. Baasanjav GANBOLD, State Secretary, Ministry of Foreign Affairs

Mr Damdin TSOGTBAATAR, Foreign Policy Adviser to the President

Mr. Gunaajav BATJARGAL, Deputy Director, Multilateral Cooperation Department

Mrs. Dalantai KHALIUN, Press Secretary, President’s Office

Mr. Dashdorj ZORIGT, First Secretary, Permanent Mission

Mr. Dairiijav DAGVADORJ, Secretary, National Commission on Sustainable

Mr. Gozon JARGALSAIKHAN, Deputy Chief of Protocl Department, Minister of Foreign Affairs

Ms. OYUNDARI, Chief, Division of International Cooperation

Ms. O. ENKHTSETSEG, Director, Department of Multilateral Cooperation

Mr L. UDVAL, Director, Department for Europe

Mr. R. ALTANGEREL, Chief, Protocol Division

Mr K.H. KUKEN, Officer, Ministry of Foreign Affairs

 

MOROCCO

 

His Majesty Mohammed VI, King of Morocco

 

Representatives:

 

H.E. M. Mohamed BENAISSA, Minister for Foreign Affairs and Cooperation

M. Abdelaziz MEZIANE BELAFKIH, Adviser to H.M the King

Mme. Zoulikha NASRI, Adviser to H.M the King

M. Mohamed Rochdi CHRAIBI, Director of the King’s Office

H.E. M. Mohamed EL YAZGHI, Minister for Land Planning, Habitat and Environment

H.E. M. Fathallah OUALALOU, Minister for Economy, Finance, Privatisation and Tourism

H.E. M. Ismail ALAOUI, Minister for Agriculture and Rural Development

H.E. M. Mustapha MANSOURI, Minister for Industry, Trade, Energy and Minerals

H.E. M. Bouamour TAGHOUANE, Minister for Public Works

H.E. M. Tala EL GHOFRANI, Ambassador of H.M. the King in South Africa

M. Bouchaïb ARROUB, Director-General, Ministry of Defence

M Ahmed HARCHI, Director-General, Ministry of Defence

M. Hassan AOURID, Spokesperson of The Royal Palace

M. Fadel BENYAICH, Charge de mission, Office of  H.M  the King

M. Abdelouahab BENMANSOUR, Charge de mission, Office of  H.M  the King

M. Abdeslam JAIDI, Charge de mission, Office of  H.M  the King

M. Abdelhak EL MERINI, Diretor in the Office of H.M the King

Moulay Idriss EL ALAOUI, Adviser to H.M. the King

Moulay Omar CHERKAOUI, Adviser to H.M. the King

Moulay Abdelaziz EL ALAOUI, Adviser to H.M. the King

Sidi Mohamed EL ALAOUI, Adviser to H.M. the King

M. Mounir EL MAJIDI, Adviser to H.M. the King

M. Karim CHAKOUR, Adviser to H.M. the King

M. Khalid EL COUHEN, Adviser to H.M. the King

M. Abderrazak BABAKHOUYA, Adviser to H.M. the King

Moulay Mehdi EL ALAOUI, Adviser to H.M. the King

M. Faith DAHBI, Charge de mission in the Office of H.M. the King

M. Youssef LAANIGRI, Charge de mission in the Office of H.M. the King

M. Bennouri, ADC, H.M. the King’s Entourage

M. Mbarek BENSAL, H.M the King’s Entourage

M. Abdeljaouad BELHAJ, Charge de mission in the Office of H.M. the King

M. Mossadeq BERCHEK, Charge de mission in the Office of H.M. the King

M. Karim LAABIRI, Charge de mission in the Office of H.M. the King

M. Oussama EL ALLAM, Charge de mission in the Office of H.M. the King

M. Said JABRY, Charge de mission in the Office of H.M. the King

M. Abdelkader MADANI, Charge de mission in the Office of H.M. the King

M. Driss LEMSAGUED, Counsellor, Embassy of Morocco, Pretoria

M. Mourad RHOUL, Counsellor, Ministry of Foreign Affairs and Cooperation

M. Abdelghani MATHQAL, Director, Ministry of Health

Prof. Abdelaziz MAOUNI, Director, Ministry of Health

M. Mohamed EL KOUCH, Ministry of Water and Forestry

M. Mohamed HARAMOU, Ministry of Water and Forestry

M. Khalid BENSAOUD, Ministry of Water and Forestry

M. Mohamed FRIH, Ministry of Water and Forestry

M. Ahmed AMEZIANE, Director, Ministry of Foreign Affairs

M. Mohamed ANOUARI, Ministry of Energy and Minerals

M. Rida MESFIOUI, Ministry of Energy and Minerals

M. Brahim ANADAM, Ministry of Energy and Minerals

M. Hamid OUJOUHOU, Ministry of Energy and Minerals

M. Mohamed BERRADA, Director-General Ministry of Transport

M. Ahmed SABAR, Director of Technical Affairs, Ministry of Public Works

M. Mohamed Yassine MANSOURI, Director, Ministry of Communication

M Mohamed Faïçal LAARAICHI, Director, Ministry of Communication

M. Nour-Edine SAIL, Director, Ministry of Communication

M. Chakib LAAROUSSI, Director, Ministry of Communication

M. Mohamed EL MOODDEN, Ministry of Communication

M. Mohamed AIT KADDOUR, Director, Ministry of Environment

M. Mohamed BEN ABDELKADER, Adviser to the Minister of Environment

M. Mohamed El Mehdi MECHBAL, Adviser to the Minister of Environment

M. Mohamed BOUHLAL, Adviser to the Minister of Environment

Mme Fatiha BAHI, Adviser to the Minister of Environment

M. Taha BALAFREJ, Director, Ministry of Environment

M. Mohamed SOUAFI, Director, Ministry of Environment

M. Azzedine DIOURI, Director, National Meteorological Service

M. Taib AMEZIANE, Director National Observatory of Drought

M. Mohamed BENYAHYA, Head of Division, Ministry of Environment

Ms. Souad BELARBI, Personal Assitant to the Minister

M. Abdelhanine BENALLOU, Director-General of ‘Renewable Energy Development Centre’ (CDER)

M. Mustapha TAOUMI, Secretary-General of CDER

M. Abderrahime BOUTALEB, Director, CDER

M. Mohamed BAKRI, Director CDER

M. Abdelhak BOUABOULA, Foreign Relations, CDER

M. Abderrahim JAOUAD, Director, Regional Observatory of Environment (ORE)

M. Oussama MASMOUDI, Secretary-General, Regional Observatory of Environment (ORE)

M. Mourad SKALLI, Director-General, Clean Production Centre

M. Majid BOUTALEB, Chairman, Clean Production Centre

M. Abdellatif ORBI, Director of Institute of Halieutic Research

M. Mohamed WAKRIM, Ministry of Agriculture

M. Mustapha BENNOUNA, Ministry of Health

M. Mohamed EL IDRISSI, Ministry of Water and Forestry

M. Ahmed Mehdi, Ministry of Economic Forecast and Planning

Mme. Najar HAZAOUD, Ministry of Foreign Affairs

M. Khiati Myel MEHDI, Ministry of Agriculture

M. Jamal BENDAOUD, Ministry of Agriculture

M. Samir BENANI, Ministry of Industry and Trade

M. Abdelghani BEKKAOUI, Ministry of Industry and Trade

M. Younes DIRHOUSSI, Counsellor, Embassy, Pretoria

M. Azzouz SAMRI, Counsellor, Embassy, Pretoria

M. Driss EL MHAOUAR, Counsellor, Embassy, Pretoria

M. Mhamed IFRIQUINE, Counsellor, Embassy, Pretoria

M. Abderrazak BENOMAR, Attaché, Embassy, Pretoria

M. Abdenbi SAID, Attaché, Embassy, Pretoria

M. Said QABBAL, Attaché, Embassy, Pretoria

M. Abdelwahd RADI, President of the House of Representatives

M. Moulay Abdelajiz Alaoui HAFIDI, Vice President, House of Representatives

M. Ibrahim RACHIDI, Vice President, House of Representatives

Mo Adil EL MAATI, Vice President, House of Representatives

Mo El Maati BEN KADDOUR, Member of the House of Counsellors

Monsieur Saîd TADLAOUI, Member of the House of Counsellors

Monsieur Mohamed KHAYR, Member of the House of Counsellors

Monsieur Ali SALEM EL CHEGAF, Member of the House of Counsellors

M. Brahim QARFA, Official, House of Counsellors

Ms. Malika BEN MAHI, Chairperson of the Moroccan Association for the Promotion of Rural Women

Mlle. Rkia ACHMAL, Moroccan Youth Forum

M. Azzdine BENCHEKCHOU, Moroccan Youth Forum

M. Younes SEKKOURI, Moroccan Youth Forum

 

MOZAMBIQUE

 

H.E. Mr. Joaquim Alberto CHISSANO, President of the Republic of Mozambique

 

Representatives:

 

H.E. Armando Emilio GUEBUZA, Member of Parliament

H.E. Dr. Pacoal Manuel MOCUMBI

H.E. Johan William KACHAMILA, Minister for Coordination of Environmental Affairs

H.E. Roberto COSTLEY-WHITE, Minister for Public Works and Housing

H.E. Hèlder Dos Santos MUTEIA, Minister for Agriculture and Rural Development

H.E. Castigo Josè Correia LANGA, Minister for Resources and Energy

H.E. E Lidia M.R.A.BRITO, Minister for Higher Education, Science Technology

H.E. Carlos Sampaio MORGADO, Minister for Industry and Trade

Mrs E. Frances RODRIGUES, Deputy Minister for Foreign Affairs and Cooperation

Francisco T. Constâncio MABJAIA, Deputy Minister for Coordination of Environmental Affairs

Manuel CHANG, Deputy Minister for Planning and Finance

E. Aida Theordomira LIMBOMBO, Deputy Minister for Health

António Luis COVANE, Deputy Minister for Health

Hipólito PATRICIO, High Commissioner to the Republic of South Africa

Mrs. Amèlia SUMBANA

Josè PACHECO, Governor of Cabo Delgado Province

Tomás MANDLATE, Governor of the Tete Province

Alfredo NAMITETE, Governor of the Maputo Province

Aires ALI, Governor of Inhambane Province

Mr. Artur Hussene CANANA, Mayor of Maputo

Mr. Zacarias Esaú COSSA, Maputo City Council

Mr. Alberto AUGUSTO, Chief of Protocol

Mr. Luis Adelino DA SILVA, Consul General, Johannesburg

Mr. Pedro TAIMO, Counsellor, Labour Office

Mr. César GOUVEIA, Deputy-Director of International Organizations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs and Cooperation

Mr. André DA SILVA, Executive Secretary of National Council for Sustainable Development

Mr. Sérgio VIEIRA, Director-General for the Zambezi Valley Authority

Mr. Emídio SEBASTIÃO, National Director of Environmental Promotion

Mr. Evaristo BAQUETE, National Director of Environmental Management

Mr. Arlindo DGEDGE, National Director of Territorial Planning

Mrs. Felicidade MUNGUAMBE, National Director for Evaluation of the National Impact

Mr. Alfredo Filipe SITÓI, National Director of Industry

Mr. Arlito CUCO, National Director of Forestry and Wildlife

Mr. Américo MUIANGA, National Director of Water, Ministry of Public Water and Housing

Mr. Humberto COSSA, Director for Planning and Cooperation, Ministry of Health

Mr. Pascoal Alberto BACELA, National Director of Energy, Ministry of Mineral Resources and Energy

Mr. Pedro COUTO, Director for Studies Division, Ministry of Planning and Finance

Mr. Cristiano DOS SANTOS, Director for Legal Department at IMAF

Mr. António MACHEVE, Head of Department, Ministry of Foreign Affairs and Cooperation

Mr. Manuel DOS SANTOS, Senior Officer, Zambezi Valley Authority

Mr. Carlos Vicente BAÚTE, Minig Engineer, Zambezi Valley Authority

Mr. Eurico DE AZEVEDO, Head Office of The Minister of Coordination for Environmental Affairs

Mrs. Cristinan MATUSSE, Head of Department at the Ministry of Planning and Finance

Mrs. Rosa MARLENE, Head of Department for Pandemic Diseases, Ministry of Health

Mr. Marcelino LUCAS, Head of Department for Environmental Hygiene, Ministry of Health

Mr. André UTUI, Head of Planning Department, Ministry of Education

Mrs. Beatriz MASSINGUE, Senior Officer at the National Council for Sustainable Development

Mr. Nuno TOMÁS, Second Secretary, Permanent Mission

Mr. Carlos CUCO, Second Secretary, Consulate General, Johannesburg

Mr. Bernardo SERAGE, Third Secretary, High Commission, South Africa

Mr. Eugénio MUIANGA, Senior Officer at the Ministry of Transport and Communications

Mr. Hermínio Xavier MATANDALASSE, Senior Officer, Ministry of Women and Social Affairs

Mr. Francisco ALVARO, Senior Officer, Ministry of Public Works and Housing

Mr. Joaquim Ernesto MATAVELE, Acting Head of the Department, National Institute for Education Development

Mrs. Ana MENEZES, Coordinator of Environment at the PROAGRI, Ministry of Agriculture and Rural Development

Mr. Casimiro Pedro HUATE, Chief Executive Officer of FUNAB

Mr. Antonio Mobango HOGUANE, Academci at Eduardo Mondlane University

Mr. Samuel MASSINGA, Ministry of Fisheries

Mr. Bartolomeu SOTO, Ministry of Tourism

Mr. Gilberto VICENTE, Ministry of Fisheries

Mr. Hermes PACULE, Representative of Gaza Province

Mr. Hilário Eugénio MATUSSE, Representative of National Journalists Union

Mr. Lucas AMOSSE, Coordinator of Civil Society Association Group

Mrs. Beleza Fernandes ZITHA, Representative of Youth

Mr. Reinaldo Chingore JOÃO, Repressentative of the UNAC

Mrs. Teresinha SILVA, Representataive of the Forum of Women

Mr. Orlando Baptista MACUÁCUA, Senior Officer at the Ministry of Justice

Mr. José MATSINHE, Ministry of Environmental Affairs

Mrs. Margarida F. BECHARDAS,

Mr. Manuel Francisco LOBO, Adviser of the Minister of Education

Mr. Zacarias SUMBANE, Representative of Tourism Fund

Mrs. Melissa LENÇO, Representative of Tourism Fund

Mrs. Katia MOMADE, Representative of Tourism Fund

 

MYANMAR

 

Representatives:

 

H.E. Mr. Win AUNG, Minister, Ministry of Foreign Affairs, Chairman, National Commission for Environmental Affairs, Chairman of the Delegation

H.E. Mr. Tin LATT, Ambassador, Embassy, Pretoria

Mr. Thane MYINT, Director-General, Consular, International Law and Treaties Department, Ministry of Foreign Affairs, Secretary, National Commission for Environmental Affairs

Daw Yin Yin LAY, Director, National Commission for Environmental Affairs

Mr. Hla MYINT, Minister-Counsellor, Embassy, Pretoria

Mr. Naing HTUN, Director, Department for Myanmar Missions Abroad, Ministry of Foreign Affairs


NAMIBIA

 

H.E. Dr. Sam NUJOMA, President of the Republic of Namibia

 

Representatives:

 

Hon. Mose TJITENDERO, Speaker of the National Assembly

H.E. Mr.Theo-Ben GURIRAB, Minister for Foreign Affairs, Information and Broadcasting

H.E. Mr. Libertine AMATHILA, Minister for health and Social Services

H.E. Mr.Philemon MALIMA, Minister for Environment and Tourism

Mr. Paul SMITH, Deputy Minister for Agriculture, Water and Rural Development

Mr. Iyambo INDONGO, Special Adviser to the President

Ms. Magreth MENSAH, Deputy Chairperson, National Council

Mr. Ponhele Ya FRANCE, Chairperson, Natural Resources Committee

Ms. Lempy LUCAS, Deputy Chairperson, Committee of the Whole House

Ms. Nora SCHIMMING-CHASE, Standing Committee on Human Resources, Equity and Gender

Mr. Johan DE WAAL, Chairperson, Public Account Committee

Mr. Moses NDJARAKANA, Secretary of the National Assembly

H.E. Mr. Andrew NDISHISHI, Permanent Secretary, Mininistry of Trade & Industry

H.E. Dr. Kalumbi SHANGULA, Permanent Secretary, Mininistry of Health & Social Services

Mr. Simwanza SIMENDA, Acting Permanent Secretary, Ministry of Environment & Tourism

H.E. Mr. Martin ANDJABA, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

H.E. Mr. Shapua KAUKUNGUA, High Commissioner, to the Republic of South Africa

Mr. Leake HANGALA, President, Namibia Chamber of Commerce and Industry

Ms. Inge ZAMWAANI, Managing Director, Namibia Diamond Corporation

Mr. Patric NANDAGO, Chief of Protocol, Ministry of Foreign Affairs, Information and Broadcasting

Mr. Piet HEYNS, Director, Resources Management, Agriculture, Water and Rural Development

Mr. Peter MWATILE, Director of Policy Planning and Economics Fisheries and Marine Resources

Ms. Penny AKWENYE, Director of Development Planning, National Planning Commission

Mr. Andrè HASHIYANA, Senior Special Assistant to the President

Mr. Jeremia MWADINOHAMBA, Manager, Social Security Development Fund

Mr. John ROGERS, General Manager, National Chamber of Commerce and Industry

Mr. Kazenambo KAZENAMBO, General Manager, Namibia Wildlife Resorts

Ad. Deidre SAULS, Director, Legal Council, National Assembly

Mr. Teofilus NGHITILA, Deputy Director, Directorate of Environmental Affairs

Mr. Petzel VOLKER, Deputy Director, Geological Survey, Mines and Energy

Mr. Ben SHINGENGE, First Secretary, Permanent Mission

Mr. Zecka TAALU, First Secretary, Consular Affairs, High Commission, Pretoria

Mr. Manasse KATJIVENA, First Secretary, Economics, High Commission, Pretoria

Mr. Kenneth LISWANI, First Secretary, Protocol, High Commission, Pretoria

Mr. Neville GERTZE, Commercial Counselor, High Commission, Pretoria

Mrs. Ester MATENGU, First Secretary, Cultural Affairs, High Commission, Pretoria

Mr. Jason IMMANUEL-MATHEWS, Safety, Health and Environmental Manager, Namibia Roads Contractor Company Limited

Ms. Emma Ndaenda NOONGO, Database manager, Environmental Affairs

Mr. Tji-Tjai UANIVI, Foreign Affairs Officer, Economic Affairs, Ministry of Foreign Affairs, Information and Broadcasting

Mr. Sem SHIKONGO, Chief Development Planner, Environment

Ms. Edla MATE, Chief Control Officer, Habitat

Ms. Tangeni KAULU, Control Tourism Officer, NTB

Dr. Martha KANDOWA-SCHULTZ, Chair, Namibia Biotechnology Alliance

Ms. Louisa Ongry NAKANUKU, Project Coordinator, Information and Communication for Sustainable Development Environment

Ms. Naita NGHAAMWA, Faculty of Economic & Management Sciences, UNAM

Ms. Paulina SHIYELEKENI, Agricultural Extension officer, Law Enforcement, Ministry of Agricultura, Water and Rural Development

Mr. Tapio REINIKAINEN, Technical Adviser, Directorate of Environmental Affairs

Mr. Gerson KAMATUKA, Special Assistant to the Speaker of the National Assembly

Mr. Albertus NARUSEB, Personal Assistant to the Minister of Foreign Affairs, Information and Broadcasting

Mr. Ananias NIISHINDA, Aide-De-Camp

Lt. Col. Eddy SHIIMI, Acting Chief of Security, State House

Ms. Jacobine T. NDALIKOKULE, Department of Foreign Affairs

Mr. Charles KAURAISA, Chairman Rossing Uranium

Mr. Leaonard NDAZAPO, Chief Development Planner, Ministry of Fisheries and Marine Resources

Mr. Jason IMMANUEL-MATHEWS, Manager, Namibia Roads Contractor Company Ltd.

Ms. Uilkka Kerthu KAMBOUA, Deputy Director, Habitat & Technical Services

Mr. Tji-Thai UANIVI, Foreign Relation Affairs, Ministry of Foreign Affairs, Information and Broadcasting

Ms. Anna MATROS, Coordinator, Desert Research Foundation of Namibia

Mr. Shapua KAUKUNGUA, High Commissioner to South Africa

Mr. Sacky SHIVUTE, First Secretary, High Commission, Pretoria

 

NEPAL

 

Representatives:

 

H.E. Prem Lal SINGH, Minister for Population and Environment, Chairman of the Delegation

H.E. Mr Murari Raj SHARMA, Ambassador, Extraordinary and Plenipotentiars, Permanent Representative to the United Nations

Mr. Narayan KHADKA, Vice-Chairman, National Planning Commission

Mr. Jagadish POKHAREL, Member, National Planning Commission

Mr. Madan Singh MAHAT, Under-Secretary, Ministry of Population and Environment

Mr. Kushav Raj RAJBHANDARY, Chief Secretary

Mr. Madhu Raman ACHARYA, Secretary, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Bimal KOIRALA, Secretary, Ministry of Finance

Mr. Dinesh Chandra PYAKUREL, Secretary, Ministry of Physical Planning and Works

Mr. Chandi Prasad SHRESTHA, Secretary, Ministry of Forest and Soil Conservation

Mr. Jibgar JOSHI, Acting Secretary

Mr. Pushkar Man Singh RAJBHANDARY, Joint Secretary, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Bhagirath BASNET, Chief of Protocol

Mr. Uday Raj SHARMA, Director –General, Department of Crops Development

Mr. Mohan Prasad WAGLE, Joint Secretary, Ministry of Forest and Soil Conservation

Mr. Sharad RAI, Director-General, Department of Soil Conservation

Mr. Madan Singh MAHAT, Under Secretary, Ministry of Polulation and Environment

Mr. Hem Lal Sharma BHATTARAI, Protocol Officer


NETHERLANDS

 

H.E. Mr. Jan-Peter BALKENENDE, Prime Minister of the Kingdom of the Netherlands

 

Representatives:

 

H.E. Mrs. Agnes M.A. VAN AREDENNE – VAN DER HOEVEN, Minister for Development Cooperation

Mr. Peter L.B.A. VAN GEEL, State Secretary for the Environment

Alternate Representative:

H.E. Mrs Tanya M. VAN GOOL, Ambassador-at-Large, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Dirk Jan BRUINSMA, Director-General for Foreign Economic Relations, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Koen M. DAVIDSE, Permanent Mission

Mr. Hans J.P. HOOGEVEEN, Director International Affairs, Ministry of Agriculture, Nature Management and Fisheries

Mr. Sweder VAN VOORST TOT VOORST, Director, Environment and Development Department, Ministry of Foreign Affairs

 

Advisers:

 

Mrs. Ina G.C. AALDERS, Protocol Adviser to the Prime Minister

H.E. Mrs. Laetitia VAN ASSUM, Ambassador to South Africa

Mrs. Carola B. BALLER, Press Officer, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Vincentius W.J. VAN DEN BERGEN, Head Global Environment Policy Division, Ministry of Housing, Spatial Planning and the Environment

Mrs. Femia E.A. BOEGBORN, Senior Policy Officer, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Ralph L.F. BRIESKORN, Coördinator, Sustainable Development, Ministry of Housing, Spatial Planning and the Environment

Mr. Evert BROUWERS, Director-General, Netherlands Government Information Service, Spokesman of the Prime Minister

Mr. Jan Willem HARTGERINK, Senior Counsellor, International Affairs Department, Ministry of Health Welfare and Sport

Mrs. Yvonne B.G. VAN HEES, Spokesperson of the Minister for Development Cooperation

Mrs. Nathalie Y. JAARSMA, Liaison Officer, Deputy Head of the Economic Section Embassy, Pretoria

Mr. Frank E. A JANSEN, Director Communications Directorate, Ministry of Housing, Spatial Planning and the Environment

Mr. Cornelis P.W. LAARHOVEN, Senior Adviser Waterpolicies, Ministry of Transport, Public Works and Water Management

Mrs. Harriet H.E.W. LAPIDAIRE VAN REE, Senior Trade Policy Adviser, Ministry of Economic Affairs

Mr. Eduard J.M. MIDDELDORP, Liaison Officer, Embassy, Pretoria

Mr. Dirk-Jan NIEWENHUIS, Private Secretary to the Minister for Development Cooperation

Mr. Daniël F.W.T. PIETERMAAT, Senior Policy Adviser, Ministry of Economic Affairs

Mr. Wierish K.S.C. RAMSOEKH, Senior Policy Adviser, Ministry of Foreign Affairs

Mrs. Karen ROT, Policy Adviser, Ministry of Finance

Mrs. Jo Ella P. VAN RIJN, Policy Adviser Environment and Development, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Herman W. SIPS, Adviser to the Director for International Affairs, Ministry of Housing, Spatial Planning and the Environment

Mr. Rob SWARTBOL, Foreign Policy Adviser to the Prime Minister

Mrs. Alexandra VALKENBURG, Second Secretary, Permanent Mission

Mr. Marcel L. VERNOOIJ, Desk Manager for Multilateral Affairs, Ministry of Agriculture, Nature Management and Fisheries

Mr. Hans J. WESSELS, Coordinator for WSSD, Ministry of Foreign Affairs

Mrs. Els M.DE WIT, Senior Policy adviser, Ministry of Transport and Water Management

 

Special Advisers:

 

Mrs. Alice M. BOUMAN-DENTENER, Women’s Representative, Netherlands Council of Women

Mr. Jan H.G. VAN DEN BROEK, Senior Adviser for Environmental Affairs

Mr. Ferd J.M. CRONE, Member of Parliament

Mr. Charles GERHARDT, Director, NIPS

Mr. J.H. Klein MOLEKAMP, Member of Parliament

Mr. Henk T. VAN DER KOLK, Member of the board, FNV

Mr. Paul R.P LE COULTRE, Communication and Information Officer, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Frank F. MULDER, Youth delegate, National Youth Council

Mr. Hans OPSCHOOR, Representative of Non-Governamental Organization

Mrs. Brechtje P. PAARDEKOOPER, Policy Officer, Ministry of Foreign Affairs

Mrs. Karin P. ROELOFS, Water Policy Adviser, Ministry of Foreign Affairs

Mr. E. SCHUURMAN, Member of Parliament

Mr. Pieter STEK, Executive Director, The World Bank

Mrs. Ariane AJ. BALLEDUX, Press Officer, Press and Publicity Department, Royal House

Mr. Jakobus W. LEEUWENBURG, Private Secretary to his Royal Highness the Prince of Orange

Mr. Bert DIPHOORN, Head, Water Support Unit, Ministry of Foreign Affairs

Mr. C.A. EISDEN, Acting Director, Directorate of Economic Affairs

Mr. C. PALM, Senior Policy Adviser on Social Development

Mr. Peter B. VAN DE GEER, Private Secretary to the Minister for Development Cooperation

 

NEW ZEALAND

 

H.E. Hon. Helen CLARK, Prime Minsiter of New Zealand

 

Representatives:

 

H.E. Marian HOBBS, Minister for the Environment, Chairman of the Delegation

Ms. Rosemary BANKS, Deputy Secretary, Ministry of Foreign Affairs and Trade

Mr. Peter RIDER, International Affairs Adviser

Mr. Barry CARBON, Chief Executive, Ministry of the Environment

Mr. Rene WILSON, High Commissioner, New Zealand High Commission, Pretoria

Mr. Nik KIDDLE, Deputy Director, Ministry of Foreign Affairs and Trade

Mr. Roger CORNFORTH, Agency for International Development

Mr. Justine DAW, Agency for International Development

Ms Ruth WILKIE, Department of the Prime Minister and Cabinet

Dr. Graeme CAMPBELL, Senior Policy Annalyst, Ministry of Environment

Mr. Brett LONGLEY, Ministry of the Environment

Mr. Neil FRASER, Ministry of Agriculture and Forestry

Mr. Grant ROBERTSON, Senior Adviser to Minister for the Environment

Mr. Mark RAMSDEN, Ministry of Foreign Affairs and Trade

Ms. Catherine GRANT, Deputy High Commissioner

Mr. Angus CHARTERIS, Second Secretary

Mr. Philip BROWN, Development Cooperation Manager

Mr. Geoffrey KEEY, Environment NGO

Ms Rae JULIAN, Development NGO

Mr. Stephen TINDALL, Buisiness Representative

Dr. Rodger SPILLER, Buisiness Representative

Mr. Tahu POTIKI, Ngai Tahu Maori Representative

Dr. Cindy KIRO, Auckland University

Mr. Bob HARVEY, Local Government New Zealand

Mr Neil CLARKE, Local Government New Zealand

Mr. Peter WINDER, Local Government New Zealand

Mr. John HUTCHINGS, Local Government New Zealand

Mr. Richard WAGSTAFF, Trade Union Representative

Mr. Thomas LAMBIE, Federated Farmers New Zealand

Ms Roslyn TERRY, High Commission, Pretoria

Mr. George MURUMBA, High Commission, Pretoria

Mr. James KINGI, High Commission, Pretoria

Mr. Hillman MATHEBE, High Commission, Pretoria

Mr. Otto SHALANG, Commission, Pretoria

 

NICARAGUA

 

S.E. Dr. Josè Rizo CASTELLÓN, Vicepresidente de la Repúbica

 

Representantes:

 

S.E. Sr. Jorge Salazar CARDENAL, Ministro de Ambiente y Recursos Naturales

Sr. Mauricio GÓMEZ, Vice-Ministro y Secretario General de Relaciones Exteriores y Cooperación

S.E. Sra. Marina STADTHAGEN, Embajadora en Misión Especial para Asuntos de Cambio Climatico y Desarrollo Limpio del Ministerio de Ambiente y recursos Naturales

Sr. Juan Marcos GARCIA, Director-General de la Gestión Mulitlateral Secreatria de Relaciones Exteriores y Cooperación

Sr. Marlón Josè Pèrez MIRANDA, Asesor del Ministro de Ambiente y Recursos Naturales

 

Representantes Alternos:

 

Sr. Eduardo URCUYO, Director-General, Consejo Nacional de Desarrollo Sostenible

Sra. Maria Vicotria PICADO, Especialista Ambiental, Dirección Genereal, Biodiversidad de Ministerio de Ambiente y Recursos Naturales

Sr. Marcos GONZÁLEZ, Director de Política Internacional y Legislación Ambiental, Secretaría Ambiental de la Secretaría Ejecutiva Comisión Centroamericana de Ambiente y Desarrollo

 

Observadores de la Sociedad Civil:

 

Sr. Antonio BELLI, Asesor Tècnico Principal, Capacidad 21 para Nicaragua,

Sr. Gabriel PASOS, Presidente, Cámara de Industria

Sr. Jadder MENDOZA, Responsible del Instituto de Recursos Naturales, Medio Ambiente y Desarrollo Sostenible Universidad de las Regiones Autónomas de la Costa Caribe Nicaraguense

Sra. Argentina GARCíA, Directora de Investigación y Postgrado, Universidad de Regiones Autónomas de la Costa Caribe Nicaraguense

Sr. Victor CAMPOS, Subdirector del Centro Humbolt

Sr. Silvia ARGUELLO, Coordinadora en Incidencia Ambiental en el Centro Humbolt

Sr. Jorge FEDERICKS, Coordinador Nacional del Movimiento Indígena de Nicaragua

Sra. Nancy HENRÍQUES, Presidenta, Asociación de Mujeres Indígenas de la Costa Atlántica

 

NIGER

Représentants:

 

S.E. Mme Aïchatou MINDAOUDOU, Ministre des Affaires Etrangères, de la Coopération et de l’Intégration Africaine, Chef de delegation

S.E. M. Adamou NAMATA, Ministre de l’Hydraulique, de l’Environnement et de la Lutte contre la Désertification

S.E. M. Aïchatou FOUMAKOYE, Ministre du Développement Social, de la Population, de la Promotion de la Femme et de la Protection de l’Enfant

M. Sala Assane AMADOU, Directeur de Cabinet du Premier Ministre, Président du CNEDD

M. Boureima GADO, Député National

M. Oumarou IBRAHIM, Député National

Mme. Bagna AISSATA, DSRP

M. Hassane SALEY, Secrétaire Exécutif du CNEDD

M. Mohamed Bello TUGA, Secrétaire Exécutif ABN

M. Almoustapha GARBA, Haut Commissaire Barrage de Kandadji

M. Amadou Sonrhaï OUMAROU, Directeur des Nations et Organisations Internationale au MAE/C/IA

M. Also IDRISSA, Direction Météorologie Nationale

M. Souley BOUBACAR, Counseiller MH/E/LCD

M. Gousmane MOUSSA, Conseiller au SE/CNEDD

M. Abdoukader DODO, Directeur des Ressources en Eau (MHE/LCD)

M. Zakou MOUSSA, Directeur Projet Keïta

M. Issa SOUMANA/UGE, Expert en Eau, DAP/PNEDD

M. Bako MAMANE, Expert Informaticien, Signer

M. Syedou DJIBO, Counseiller DRSP

M. Watta ISSOUFOU, Directeur Project Roselt MHE/LCD

M. Sidi Fatouma MAHAMANE, MDS/P/PF/PE

M. Salifou Assan SEYNI, ONG EIP NIGER

M. Kassoum ISSA, Secrétaire Général (SNEN)

M. Ide DJERMAKOYE, ONG ONDPH

Mme. Djibrillou SAFIA, Chargée Education Enivronnementale (ME/B)

M. Younoussa SEYBOU, Coorndonnateur DAP/PNEDD

M. Mamane ABDOU, Président Platte Forme Paysanne

Mme. Aissa KINDO, ONG GENERATION DES VERTS

M. Chetima Madou GADJI, Président du GAP

M. Moussa HALILOU, ONGCNOJ

M. Koussou Alou BORI, Chef Division DIGOH, MHE, LCD

M. Seyni SEYDOU, Secrétaire Général Adjoint MHE/LCD

Mme Kadi KALILOU, Présidente Groupement Féminin Agali (Dosso)

Mme Fatchouma SOULEY, Présidente du Groupement Féminin de Akora Idi (Maradi)

M. Kassaoura SOUMANA, AILD (CECI)

M. Andrea di VECCHIA, Projet Keïta

M.  Gambo AHAMADOU, ONG CNCOD

Mme. Noura FATCHIMA, ONG ANSEN/CFOA

M. Oumarou Kasa GAOHADRI/AFRICAIRE, 

Mme. Aicha MAMADOU, Code Rural

Mme. Manou Aİ, Conseillère au SE/CNEDD

M. Olivier NKULSSI, Chargé des Relations extérieure WWF

M. Ali HAROUNA, DFPP/MHE/LCD

 

NIGERIA

 

H.E. Chief Olusegun OBASANJO, President of the Federal Republic of Nigeria

 

Representatives:

 

Lt. Gen.Aliyu MOHAMMED, National Security Adviser

H.E. Mr. Sule LAMIDO, Minister for Foreign Affairs

H.E. Malam Adamu CIROMA, Minister for Finance

H.E. Alhaji Muhammad Kabir SA’ID, Minister for Environment

H.E. Malam Adamu BELLO, Minister for Agriculture

H.E. Alhaji Mukhtar Sehu SHAGARI, Minister for Water Resources

H.E. Prof. Turner I.ISOUN, Minister for Science and Technology

Mr. Rilwanu LUKMAN

H.E. Mr. Garba Madaki ALI, Minister of State for Works and Housing

Alhaji Idi GUDA, Chairman, Senate Committee on Environment

Mr. Emmanuel DIFFA, Senator

Hon. Mercy ALMONA-ISEI, Chairman, House Committee on Evironment

Hon. Levi OGUIKE

Hon. Ali BALA

Hon. Mohammed ARZIKA-KUDU

Hon. Abubakar KYARI

Hon. Mohammed Arzika TURETA

Hon. Binta Garba KOJI

Hon. Nasarawa Mani UMAR

Hon. Graham IPIGANSI

Hon. Lawrence A. FAGITE

Hon. Okwudili UZOKA

Hon. Promise I.T. ABIBO

Hon. Jerry UGOKWE

Hon. Folaranmi OYEBANJI

Hon Adamu Usman DEGRI

Prof. Ango ABDULLAHI

Mr. Magnus KPAKOL

H.E. Isaac ALUKO-OLOKUN, Ambassador

Mr. Ad’Obe OBE

Mr. Tunji OSENI

H.E.Chief C.I. Arthur MBANEFO, Ambassador, Extraordinary Plenipotentiary, Permanent Representative of the United Nations

H.E. Dr. Tunji OLAGUNJU, Ambassador

H.E.Mr. J.O. COKER, Ambassador

H.E. Mr. W.O. BAIYE, Ambassador

H.E. Mr. J.K. SHINKAIYE, Ambassador

Dr. F.A. BELLA

Grp. Capt. A. BADEH

Capt S. U. IYAL

Lt. Col. U.S.A . GIWA-AMU

Mr. O. ODUNEYE

Mr. R. SHEHU

Mr. A. GWARY

Dr. Andy UBA

Mr. A. ADEGBITE

Mr. Bodunde ADEYANJU

Mr. Yomi OGUNYOMI

Aliyu B. SAMBO

Hajiya Salma IMAM

Haruna Alfa ZAKARI

Mr. J.O. OKUNFULURE

Mr. M. AHMED

Dr. O. OGUNSOLA

Mr. A.B. JAURO

Ms. Margraret ESSIEN

Mr. Abubaker ABDULLAHI

Mr. O.A. AKINBADE

Mes. C. ASIKA

Mrs. E. OKEKE

Alhaji Y. TANKO

Mrs. C.A. OWOLABI

Dr. Lawrence ANUKAM

Mr. A. Sam AKPABIO

Mr. Nalado Y. DAURA

Mr. E. A. ADESEKO

Mr. Charles ONWUAGBU

Mr. M.K. IBRAHIM

Mr. A. U. ABUBAKAR

Mr. B.P.Z. LOLO

Mr. S.S. YUSUF,

Mr. G.O. NNAJI

Mr. O. ANAEDU

Mr. A.M. AIYEGBOYIN

Mr. T.A. SULEIMAN

Mrs. O.F. ENYIEKO

Mr. O.A. BAMGHOSE

Mr. O.A. OKUNLOLA

Mr. S. O FATOYINBO

Mr. D. IKEMEFUNA

Mr. Hassan DODO

Mrs. Stella ARAH

Mrs. Emily MADUMERE

Mr. Thulani MNCUBE

Prof. G. LOMBIN

Mr. Banji ADEBUSIYI

Mr. S. BARKINDO

Mr. Sule KASTINA

Mr. Sola ATERE

Mr. A. AMOSU

Mr. Musa MUSA

 

NIUE

 

Representatives:

 

H.E. Hon. Toko TALAGI, Deputy Prime Minister, Minister for Environment, Chairman of the Delegation

Ms. Tagaloa COOPER, Environmental Officer, WSSD National Coordinator, Vice-Chairperson of the Delegation

 

NORWAY

 

H.E. Kjell Magne BONDEVIK, Prime Minister of Norway

 

Representatives:

 

H.E. Ms. Hilde F. JOHNSON, Minister for International Development, Vice-Chairperson of the Delegation

H.E. Mr. Børge BRENDE, Minster for the Environment

Mr. Gunnar KVASSHEIM, State Secretary, Office of the Prime Minister

Mr. Odd Jostein SÆTER, State Secretary, Office of the Prime Minister

Ms. Elsbeth TRONSTAD, State Secretary for Foreign Affairs

Mr. Per Ludvig MAGNUS, Deputy Secretary-General, Ministry of Foreign Affairs

H.E.Mr. John D. BECH, Ambassador, Embassy, Pretoria

Ms. Bente ANGELL-HANSEN, Director-General, Office of the Prime Minister

Mr. Åge B. GRUTLE, Director-General, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Eldrid NORDBØ, Director-General, Ministry of the Environment

Mr. Gunnar H. LINDEMAN, Special Adviser, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Øivind ØSTANG, Head of Information, Office of the Prime Minister

Ms. Idunn EIDHEIM, Senior Adviser, Ministry of the Environment

Mr. Per Egil SELVAAG, Deputy Directory General, Ministry of Foreign Affairs

Ms. Mari SKÅRE, Assistant Director-General, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Geir LØKKEN, Assistant Director-General, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Arman AARDAL, Principal Officer, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Paul HOFSETH, Senior Adviser, Ministry of the Environment

Ms. Katja NORDGAARD, Minister Counsellor, Embassy, Pretoria

Ms. Eva NORDVIK, Head of Information, Ministry of the Environment

Ms. Ulla Birgitte HEGG, Adviser, Office of the Prime Minister

Ms. Grete ØDEGAARD, Adviser, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Øivind ØSTANG, Head of Information, Office of the Prime Minister

Mr. Jan BORRING, Adviser, Ministry of the Environment

Ms. Elisabeth SALVESEN, Adviser

Ms. Inger G. NÆSS, First Secretary, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Thomas LID BALL, Higher Executive Officer, Ministry of the Environment

Mr. Morten SVELLE, Deputy Director-General, Norwegian Agency for Development Cooperation

Mr. Knut OPSAL, Adviser, Norwegian Agency for Development Cooperation

 

Observers:

 

Ms. Guhild ØYANGEN, Member of Parliament

Mr. Øyvind HALLERAKER, Member of Parliament

Mr. Morten HØGLUND, Member of Parliament

Mr. Lars RISE, Member of Parliament

Ms. Ingvild VAGGEN MALVIK, Member of Parliament

Ms. Inger S. ENGER, Member of Parliament

Mr. Johan Mikkel SARA, Member of the Sami Parliament

Mr. Morten ERIKSEN, Managing Director, Forum for Development and Environment

Ms. Grethe W. BJØRLO, Member of the Board, Norwegian Association of Local and Regional Authorities

Ms. Trine Lise SUNDNES, Confederal Secretary, Norwegian Association of Trade Unions

Ms. Ane Hansdatter KISMUL, Vice President Nature and Youth Norwegian Youth Council

Ms. Loa BOGASON, Senior Adviser, Nordic Council of Ministers

Mr. Geir HØIBYE, Assistant Director, Confederation of Norwegian Business and Industry

 

OMAN

 

Representatives:

 

H.E. Sayyid Assad bin Tariq AL-SAID, Representative of His Majesty

H.E.Dr. Khamis bin Mubarak bin Issa AL-ALAWI, Minister for Regional Minicipalities, Environment and Water Resources

Mr. Mohamed Bin Nasser AL-KHASIBI, Secretary-General

Sayyid Badr bin Hammad bin Hamoud AL-BUSAIDI, Under Secretary, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Salim bin Abdullah BURHAM, Deputy Chief of Conferences and International Organizations Department, Ministry of Foreign Affairs

Mr. Najib bin Ali AL-RAWAS, Minister Counsellor for Environmental Affairs, Ministry of Regional Municipalities, Environment & Water Resources

Mr. Saif bin Mohammed bin Salim AL ABRI, Office of the Representative of His Majesty

Mr. Mohamed Abdullah Miran AL-BULUSHI, Military Companion of the Representative of His Majesty

Mr. Saif bin Ahmed bin Abdulla Al SAWAFI, Office of the Representative of His Majesty

Mr. Jaber bin Hamood Al KHANJARI, Director of Press and Archive

Mr. Abdul Rahim bin Kamal AL-KAMALI, Deputy Director of Protocol

Saoud bin Salim AL-HARTHY, Minister Counsellor for Irrigation Affairs

Mr. Mohamed bin Khamis AL-ARAIMI, Director-General of Environmental Affairs

Mr. Ali bin Amer AL-KIYUMI, Director-General of Nature Conservation and Natural Life

Mr. Abdullah bin Mohammed AL-BAKRI, Director-General for Water Resources Affairs

Mr. Ibrahim bin Saleh AL-GHILANI, Director of the Minister’s Office

Mr. Nassir bin Ali AL-MADELWI, Director-General of Technical Services

Dr. Hilala bin Mohamed AL-AZRI, Director-General of Minerals

Mr. Ahmed bin Rashid AL-MAAMARI, Director-General of Service Sectors Development

Dr. Ali bin Jawad AL-LAWATI, Faculty of Engineering

Dr. Salim bin Ali AL-JABRI, Faculty of Agricultural Science and Marine

Mr. Salim bin Abdullah AL-JUFAILI, Director of Environmental Planning Department

Mr. Zahir bin Suleiman AL-ZAKWANI, Commercial Attachè in South Africa

Mr. Said bin Ahmed AL-MUQADAM, Director of National Strategic Department for Environmental Protection

Mr. Mohammed bin Ali AL-HAKMANI, Director / Department of Coordination and Follow-up

Mr. Bashar bin Isa AL-BULUSHI, Coordinator of the Minister’s Office

Mr. Mubarak bin Saeed AL-RASHIDI, Environmental Coordinator

Mr. Salim bin Habib AL-OMAIR, Second Secretary

 

PAKISTAN

 

Representatives:

 

H.E. Barrister Shahida Nighat JAMIL, Minister for Environment, Local Govt. & Rural Development, Chairman of the Delegation

Dr. Ishfaq AHMAD, Special Adviser to the President on Science and Technology, Vice-Chairman of the Delegation

H.E.Mr. Shaukat UMER, Ambassador Extraordinary Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations

Mr. Shaheen A. GILANI, High Commissioner, Pretoria

Mr. Jawed Ali KHAN, Director, Ministry of Environment

Mr. Arif ALLAUDDIN, Managing Director, Ministry of Environment

S. Ejaz Ali WASTI, Planning & Development Division

Mr. G.R. MALIK, First Secretary, High Commission, Pretoria

Mr. Muhammad HASSAN, Second Secretary, Permanent Mission

Mr. Nabeel MUNIR, Section Officer, Ministry of Foreign Affairs

Mr. M. Rafiuddin SHAH, Second Secretary, High Commission, Pretoria

Mr. Muhammad RAFIQ, Country Representative, IUCN

Dr. Asif Ali ZAIDI, IUCN Pakistan

Ms. Syeda Mhaeen ZEHRA, IUCN Pakistan

Mr Abdur Rahim Basit KHAN, Environment of Community Development Manager, preiemr and KUFPEC

Mr. Ali Tauqeer SHEIKH, National Program Director

Mr. Ali HABIB, Director-General, WWF

Dr. Shahrukh Rafi KHAN, Executive Director SDPI

Mr. Azheruddin KHAN, Project Adviser

Mr. Nayyar AGHA, Addiotnal Secretary, Economic Affairs, Division

Jamie AHMAD, First Secretary, High Commission, Nairobi

Mr. Zahid Javed YAQUB, Commercial Secretary

 

PALAU

 

H.E. Tommy E. REMENGESAU Jr, President of the Republic of Palau

 

Representatives:

 

Ms. Youlsau BELLS, National Environment Planner

Mr. Casmir REMENGESAU, Financial Adviser, Ministry of Finance

Mr. Larry GODDARD, Senior Legal Adviser to the President

Ms. Joan DEMEI, Delegate

Mr. Rhinehart SILAS, Delegate

Mr. Casmir REMENGESAU, Financial Adviser, Ministry of Finance

 

PANAMA

 

S.E. Sr. Arturo VALLARINO, Primer Vicepresidente de la República of Panamá

S.E. Sr. Dominador KAISER BAZAN, Segundo Vicepresidente de la República de Panamá

 

Representantes:

 

S.E. Sr. Carlos ARELLANO LENNOX, Embajador en Misión Especial, Presidente del Consejo, Nacional para el Desarrollo Sostenible, Jefe de la Delegación

S.E. Sr. Fernando GRACIA, Ministro de Salud

S.E. Sr. Rodrigo CHIARI, Embajador, Sudáfrica

S.E. Sr. Alfredo CASTILLERO, Embajador, Director-General de Politica Exterior, Ministerio de Relaciones Exteriores

&